Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 30 (1325) z 2017-07-27, dział : INFORMACJE CZĘSTOCHOWA

Imprezy w Alei

Program na tydzień - "Aleje tu się dzieje"


31 lipca – poniedziałek
Literackie spotkanie z Leszkiem Gnoiskim i Leszkiem Biolikiem

Odwach obok Ratusza
g. 19.00

Leszek Gnoiński to dziennikarz i autor książek muzycznych: bestsellerowej „Kult Kazika”, „Myslovitz. Życie to surfing”, „Raport o Acid Drinkers” oraz współautor autobiografii Marka Piekarczyka „Zwierzenia kontestatora”, „Encyklopedii polskiego rocka” i „Farben Lehre – Bez pokory”. Do Częstochowy przyjedzie opowiadać o swojej najnowszej publikacji, opowiadającej o kultowej formacji Republika, a towarzyszyć mu będzie basista zespołu Leszek Biolik.

„Republika. Nieustanne tango” to biografia jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych i fascynująca opowieść o polskiej muzyce, z rockandrollowym etosem po jednej stronie i machinacjami obrotnych menedżerów, bijatykami muzycznych subkultur oraz ambicjami większymi niż „układ na dwie gitary i perkusję” po drugiej. Republika była najbardziej zjawiskowy i nowatorski spośród polskich zespołów końca XX w.. Prawdziwy fenomen, którego losy odzwierciedlają najnowszą historię popkultury nad Wisłą: od wizerunkowych i muzycznych eksperymentów lat 80., przez narodziny show-biznesu w późnym PRL-u oraz prowizorkę epoki transformacji, aż po lata 90. z ich pomieszaniem gatunków i pogonią za sukcesem.


2 sierpnia – środa
Alternatywa między ścianami: „Wyprzedaż” spektakl Teatru Fieter

Scena między Ratuszem i Odwachem
g. 20.00

Kolejnym gościem cyklu „Alternatywa między ścianami” będzie Teatr Fieter z Ozimku. Ich spektakl „Wyprzedaż” to rejestracja kolejnych etapów pojawiających się w życiu bohaterki od chwili porzucenia jej przez męża. Rysowany delikatną kreską, intymnie, bardzo blisko widowni. Jednocześnie jest to spektakl w spektaklu - jego teatralność i umowność stanowi dodatkową treść.

Scenariusz, scenografia i reżyseria: Robert Konowalik
Obsada: Justyna Mehl-Czubak i Agnieszka Jarocka

3 sierpnia – czwartek
Michał Walczak zaprasza: koncert Groove Brothers

Plac Biegańskiego
g. 19.00

GROOVE BROTHERS to duet braci Jacka i Wojtka Fedkowiczów, którzy, łącząc swoje upodobania muzyczne wprowadzają na polską scenę świeży koncept muzyczny. Ich twórczość prowadzi słuchaczy przez różnorodne gatunki i style, co w połączeniu ze słowiańskim upodobaniem do melodii tworzy jednocześnie spójną i zróżnicowaną całość. Kompozycje oparte na przetworzonym elektronicznie brzmieniu perkusji, oryginalnych samplach oraz pulsującym basie czerpią z muzyki elektronicznej, dub, folku oraz rocka. Całość tworzy charyzmatyczny, czasem niepokojący, a przede wszystkim niebanalny klimat muzyki GROOVE BROTHERS.


4 sierpnia – piątek
Muzyczne podróże z Michałem Roratem: koncert Any Andrzejewskiej

III Aleja NMP, przed OKF
g. 18:00

Tym razem Michał Rorat zabierze nas w muzyczna podróż wraz z Aną Andrzejewską. Ta pochodząca z Częstochowy wokalistka zdobyła olbrzymia popularność, po tym jak zakwalifikowała się do finału szóstej edycji „The Voice of Poland”. Ze sceną muzyczną związana jest od dawna, koncertowała m.in. z Michałem Roratem, Frankiem Parkerem czy Przemysławem Smacznym. Do jej największych dotychczasowych osiągnięć należą m.in. trzecia nagroda na Międzynarodowych Dniach Jazzowych Dla Muzyków Śpiewających w Żorach, GRAND PRIX na Ogólnopolskim Festiwalu "Sing Jazz, Blues", nagroda Jazzowej Róży w Białymstoku oraz GRAND PRIX na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrej Piosenki imienia Kaliny Jędrusik w Częstochowie. Była także finalistką francuskiego Festiwalu Crest Jazz Vocal. Jej koncert to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników dobrego jazzu.


4 sierpnia – piątek
Rap na Kwadratach z Czeskim

Kwadraty
g 19:30

Na początku sierpnia czeka nas kolejny koncert z cyklu „Rap na Kwadratach”. Tym razem na kultowej, częstochowskiej miejscówce rymować będzie Czeski. Ten wychowany w Strzelcach Opolskich MC, bardzo szybko zasłużył sobie na renomę numeru jeden na Opolszczyźnie we freestyle'u. Jako jedyny w Polsce skompletował tytuły najważniejszych bitew w Polsce (Wojna o Śląsk 2008, Wojna O Wawel 2009, WBW 2012). Na koncie ma również cztery studyjne albumy: "Nigdy nie jest za późno by coś zmienić EP" , "Na Pewno Warto", "Kolejny Stopień Wtajemniczenia" oraz tegoroczny "Więzień Skromności".

6 sierpnia – niedziela
Biblioteka zaprasza na akcję: Pan Kleks w kosmosie

Plac Biegańskiego
g. 14:00 – 18:00

Biblioteka Miejska zaprasza do wspólnej zabawy z Panem Kleksem, szpakiem Mateuszem i Królową Bajek, na planecie Fantazja. Na najmłodszych czekają warsztaty tworzenia kosmicznej sztuki z odzysku, zabawy z chustą klanzy i muzyczne eksperymenty przy ścieżce dźwiękowej z filmu"Akademia Pana Kleksa". Na zakończenie wszyscy wyślą w kosmos baloniki z listami. Pan Kleks, zgodnie ze swoim zwyczajem, będzie nagradzał dzieci piegami, a kto zdobędzie ich najwięcej otrzyma nagrodę niespodziankę. Podczas imprezy będzie można także udać się na krótką przejażdżkę amerykańskim szkolnym autobusem.


Harmonogram:

godz. 14.00 - 15.00 - Kosmiczne warsztaty tworzenia SZTUKI z odzysku - w ramach zabawy powstaną roboty, statki kosmiczne, rakiety itp. wykonane z materiałów nadających się do recyclingu (butelki, kartoniki, zakrętki) oraz błyszczących papierów, folii, taśm samoprzylepnych, drucików i koralików.

godz. 14.30 - 15.00 – Przejażdżka amerykańskim autobusem szkolnym.

godz. 15.00 – 16.00 - Wyliczanki, rymowanki, wierszowianki - zabawy z chustą klanzy i fantazyjne skręcanie balonów.

godz. 15.30 - 16.00 –Przejażdżka amerykańskim autobusem szkolnym.

godz. 16.00 - 17.00 - Kosmiczna poczta - listy wysłane z balonikami.

godz. 16.30 – 17.00 – Przejażdżka amerykańskim autobusem szkolnym.

godz. 17.00 - 18.00 - Wyliczanki, rymowanki, wierszowianki - zabawy przy piosenkach z „Akademii Pana Kleksa” zakończone wspólnym wypuszczeniem baloników wypełnionych helem

6 sierpnia – niedziela
Podwieczorek z klasyką: Koncert tria akordeonowego

III Aleja NMP, przed OKF
g. 18:15


r

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone