Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 33 (1328) z 2017-08-17, dział : zdrowie

Mały brzuszek – czy wiesz wszystko u układzie pokarmowym dziecka?

Układ pokarmowy niemowlęcia kształtuje się jeszcze długo po przyjściu na świat – brzuszek jest wtedy wyjątkowo wrażliwy i delikatny. W kluczowym okresie 1000 pierwszych dni dziecko potrzebuje odpowiedniego żywienia, które będzie wspierało dojrzewanie i pracę brzuszka. W pierwszych miesiącach życia rozwój malucha przebiega bardzo intensywnie! Jakie istotne zmiany zachodzą w młodym organizmie i jakie są jego szczególne potrzeby żywieniowe?


Pierwsze miesiące rozwoju…

Po narodzinach układ pokarmowy maluszka wciąż dojrzewa, a pełną sprawność osiągnie dopiero około 5.-7. roku życia. Jego niedojrzałość wynika m.in. z niewielkiego wydzielania i niskiej aktywności enzymów trawiennych oraz przejściowego niedoboru laktazy, co może powodować nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach oraz kolki. To właśnie dlatego pokarm dziecka powinien być dopasowany do kształtujących się funkcji brzuszka na każdym etapie rozwoju.
Czy wiesz, że…

…objętość żołądka w pierwszym tygodniu życia to jedynie 5-7 ml (wielkość małej wiśni), a po zaledwie miesiącu to już 80-150 ml? To tyle, co kurze jajo!
To porównanie pokazuje, jak dynamicznie zmienia się wielkość żołądka.

Ważna jest również troska o higienę – w ślinie niemowlęcia brakuje substancji antybakteryjnych, dlatego tak ważna jest m.in. sterylizacja laktatora czy butelek. Co więcej, mikrobiota jelitowa dziecka dopiero się kształtuje. Korzystne bakterie, zasiedlające układ pokarmowy, mają istotny wpływ na układ odpornościowy – ich działanie ochronne polega na utrudnianiu bakteriom chorobotwórczym przylegania do nabłonka. Co ciekawe, profil mikrobioty stanie się podobny do tego wstępującego u osoby dorosłej dopiero około 3. roku życia.

To ciekawe!
Długość przełyku niemowlęcia wynosi zaledwie 10 cm. U dorosłego to dwa razy więcej, czyli 20 cm.
Przełyk otoczony jest mięśniami gładkimi, które ułożone są spiralnie. Oznacza to, że pożywienie nie spada swobodnie w dół podczas jedzenia, a jest przesuwane za pomocą mięśni. Dzięki temu małe dziecko może być karmione także w pozycji półleżącej.

Mleko mamy dobre na wszystko!
Prawidłowe kształtowanie się układu pokarmowego niemowlęcia zależy w dużej mierze od sposobu żywienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i kontynuację tego sposobu żywienia do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka. Mleko matki zawiera bowiem wszystkie potrzebne niemowlęciu składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Dodatkowo – najlepiej zaspokaja potrzeby dziecka w pierwszym półroczu jego życia.

Pamiętaj!
W okresie od 1. do 3. roku życia dziecko rocznie wzrasta o ok. 10 cm i zwiększa masę ciała o 2-3 kg.
Jeśli maluch grymasi i ma coraz mniejszy apetyt, ale prawidłowo przybiera na masie, nie ma powodu do zmartwień.
Brzuszek daje radość
W diecie dziecka po 1. roku życia pojawiają się nowe wyzwania żywieniowe. Komponując dietę juniora, nie można zapomnieć o dostarczaniu mu takich składników, jak wapń, witamina D czy żelazo.

Wiesz, jaka jest…
…typowa sylwetka malucha?
To wydatny brzuszek! Jest czymś normalnym i wiąże się ze słabszym rozwojem mięśni ściany jamy brzusznej. Dopiero w wieku około 3-4 lat mięśnie brzucha staną się na tyle rozwinięte i silne, by nadać brzuszkowi bardziej płaski wygląd.
Układ pokarmowy odpowiada nie tylko za prawidłowe trawienie i wchłanianie składników odżywczych – ma również istotny wpływ na dobre samopoczucie dziecka. Ponadto przyczynia się do odpowiedniego rozwoju organizmu, także w życiu dorosłym.

To ciekawe!
Jelito nazywane jest drugim mózgiem. Już od pierwszych dni życia dziecka jego jelita i mózg ze sobą współpracują. W jelitach znajduje się bardzo duża sieć połączeń nerwowych, które pełnią również funkcję neurosekrecyjną, przez co pośrednio mogą wpływać na nastrój, pamięć, sen, apetyt i uczucie sytości. Dlatego dziecko jest radosne, kiedy jego brzuszek jest pełny, a płacze kiedy jest głodny.

Aby dowiedzieć się więcej o zdrowiu i rozwoju brzuszka, dołącz do Akademii Zdrowego Brzuszka na www.bebiklub.pl!r

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone