Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 35 (1330) z 2017-08-31, dział : INFORMACJE CZĘSTOCHOWA

Głosuj na rolnika z województwa śląskiego

Od 15 sierpnia do północy 15 września 2017 roku można zagłosować w konkursie internetowym na reprezentanta województwa śląskiego w XV Ogólnokrajowym Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Jest nim Arkadiusz Parkitny z Konieczek w gminie Panki (powiat kłobucki), który zdobył III miejsce. Pokonał aż 1019 rolników, którzy uczestniczyli konkursie i poddali się w jego trakcie wymagającemu audytowi.Głosy można oddawać na portalu Telewizji Interaktywnej AgroNews.com.pl. System informatyczny będzie rejestrował tylko 1 głos z jednego komputera. Sonda do głosowania trwa od 15. Zwycięzca tej internetowej rywalizacji otrzyma statuetkę od Prezesa Telewizji Interaktywnej AgroNews oraz nagrodę rzeczową ufundowaną przez partnera TI AgroNews. Nagroda zostanie wręczona zwycięzcy podczas uroczystej gali KRUS w Bednarach na tegorocznym AGRO SHOW. Do głosowania na pana Arkadiusza, który reprezentuje całe województwo śląskie serdecznie zachęca Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego w Częstochowie.
Arkadiusz Parkitny prowadzi gospodarstwo rolne, które przejął po rodzicach w kwietniu 1995 roku. Z biegiem lat młody gospodarz modernizował i powiększał swoje gospodarstwo, które obecnie liczy prawie 32 ha powierzchni, oprócz tego dzierżawi tereny uprawne. Obecnie jest to gospodarstwo o podwójnym profilu prowadzące produkcję roślinną i zwierzęcą. Zajmuje się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym 40 macior oraz uprawą zbóż, głównie jęczmienia, pszenicy, pszenżyta i łubinu. Pan Arkadiusz pracuje w swoim gospodarstwie sam, ale wyposażone jest ono we wszystkie maszyny niezbędne do prowadzonej produkcji i ułatwiające ciężką pracę rolnika. W tym roku gospodarz planuje rozpocząć w Konieczkach budowę nowej chlewni. Pan Arkadiusz jest człowiekiem nie tylko bardzo pracowitym i oddanym polskiej ziemi, ale także bardzo skromnym. O czym mogliśmy przekonać się podczas wojewódzkiej gali konkursu, która miała miejsce w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Nasza Redakcja przyłącza się do apelu i także zachęca do wsparcia naszego kandydata do głównej nagrody.

Ogólnokrajowy Konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" promuje zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Jego organizatorami są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowa Inspekcja Pracy. Tegoroczny odbywał się pod Patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
W ocenie Komisji konkursowej wszystkie finałowe gospodarstwa rolne wyróżniał: ład i porządek w obejściu, dobrze zaplanowane i utrzymane oraz oświetlone ciągi komunikacyjne, bardzo dobry stan techniczny stosowanych maszyn i urządzeń, właściwie wyposażone w narzędzia warsztaty, dbałość i poszanowanie dla naturalnego środowiska. Większość ocenianych gospodarstw przez lata budowały wielopokoleniowe rodziny.


Na zdjęciu: Uroczyste rozdanie nagród finału wojewódzkiego konkursu w Częstochowie. Laureat III miejsca, czwarty od lewej.


GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone