Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 38 (1333) z 2017-09-21, dział : INFORMACJE CZĘSTOCHOWA

TELEGRAF

WIĘCEJ PIENIĘDZY NA EKOLOGICZNE PIECE 200 tys. zł to dodatkowa kwota, która zostanie w tym roku przeznaczona na modernizację systemów grzewczych w Częstochowie. O zwiększeniu środków na ten cel przesądziło duże zainteresowanie mieszkańców możliwością uzyskania miejskiej dotacji.Nagrodzeni za kulturę

Tegorocznymi laureatami Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za rok 2017 zostali: poetka Wioletta Grzegorzewska, aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza Sylwia Oksiuta-Warmus, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” Tadeusz Piersiak, muzyk Janusz Sołtysik oraz malarka Cecylia Szerszeń. Tytuł ,,Mecenasa Kultury” przyznano w tym roku Światowemu Związkowi Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Nagrodę odebrał przewodniczący Związku Zygmunt Rolat, przyjaciel Częstochowy i jej honorowy obywatel naszego miasta.

CZĘSTOCHOWA GOSPODARNYM SAMORZĄDEM 2017

Częstochowa otrzymała nagrodę specjalną za najwyższą ocenę Kapituły w Konkursie i Rankingu ,,Gospodarny Samorząd 2017”. Nagrodę 6 września 2017 roku podczas gali Forum Ekonomicznego w Krynicy odebrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Organizatorem konkursu i rankingu był Instytut Studiów Wschodnich (jednocześnie organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy) oraz Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika. Nagrodę dla Częstochowy wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński.

Tramwaje z dofinansowaniem

Częstochowa na kompleksową modernizację linii tramwajowej od ul. Fieldorfa-Nila do pętli w al. Pokoju oraz na zakup 10 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. Całkowita wartość projektu zamknie się w kwocie ponad 208 mln zł. Oprócz gruntownego remontu torowiska i trakcji na odcinku 13,5 km, inwestycja obejmuje m.in. budowę centrum sterowania wraz z klimatyzowanymi pomieszczeniami dla brygad utrzymania ruchu, pomieszczeniami biurowymi, szatniami i podręcznym magazynem dla potrzeb pogotowia sieciowego oraz przebudowę dwóch pętli: ,,Fieldorfa” i ,,Kiedrzyńska”. Zostaną też zamontowane światłowody dla systemu zdalnego sterowania podstacji. – Tym sposobem Urząd Miasta będzie realizował przedsięwzięcie, o które od lat wnosił Klub Prawa i Sprawiedliwości – stwierdza przewodniczący Klubu PiS Artur Gawroński.

NOWY ROK SZKOLNY

4 września 2017 roku w Częstochowie rok szkolny 2017/2018 rozpoczęło 31.684 uczniów i przedszkolaków, w tym: 15.165 uczniów w szkołach podstawowych z klasami gimnazjalnymi (1.651 rozpoczęło naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych), 93 w Gimnazjum nr 17 i 10.879 uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych. Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych będzie uczęszczało natomiast 5.547 dzieci. Od tego roku szkolnego uczniowie będą mieć do dyspozycji wyremontowane dwie sale gimnastyczne. W Zespole Szkół Ekonomicznych – inwestycja kosztowała ponad 440 tys. zł oraz w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Hubermana – koszt inwestycji to ponad 345 tys. zł


300 plecaków dla uczniów

W niedzielę 3 września 2017 roku, w parku przy zbiorniku „Bałtyk” odbył się Piknik Rodzinny podsumowujący akcję „Nowy plecak na nowy rok szkolny”. To już szesnasta edycja akcji. W tym roku plecaki z wyposażeniem otrzymali uczestnicy zajęć częstochowskich świetlic środowiskowych. Koszt jednego zestawu dla ucznia to koło 200 zł. Organizatorami „akcji plecak” byli radny Miasta Częstochowy Dariusz Kapinos, Fundacja Chrześcijańska Adullam.

MIESZKANIE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

1 września 2017 roku oddano w Częstochowie do użytku dwa mieszkania dla osób z niepełnosprawnością, powstałe w ramach projektu „Aktywni Niepełnosprawni w Częstochowie”. Lokale są przeznaczone dla 8 osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz ich opiekunów. Dla każdego mieszkańca przeznaczono osobny, umeblowany pokój, jest też wspólna kuchnia, telewizor, czy sprzęt audio. Nowym lokatorom przez całą dobę towarzyszyć będą Asystenci Osobiści Osób Niepełnosprawnych. Projekt przewiduje też wsparcie coacha dla osób z otoczenia osób z niepełnosprawnością. Udział w mieszkaniach wspomaganych jest nieodpłatny. Wszystkim uczestnikom zapewnione będzie wyżywienie, transport, ubezpieczenie NNW, czy rehabilitacja społeczna w postaci m.in. bonów aktywizujących. Projekt zakłada zorganizowanie czterech czteromiesięcznych turnusów, które odbywać się będą do 31 grudnia 2018 roku.

WIĘCEJ PIENIĘDZY NA EKOLOGICZNE PIECE

200 tys. zł to dodatkowa kwota, która zostanie w tym roku przeznaczona na modernizację systemów grzewczych w Częstochowie. O zwiększeniu środków na ten cel przesądziło duże zainteresowanie mieszkańców możliwością uzyskania miejskiej dotacji.UG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone