Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 40 (1335) z 2017-10-05, dział : Gazeta Częstochowa

WYDARZENIE KULTURALNE. „Z Janem Pawłem II ku przyszłości"

Gościem honorowym Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie podczas 67. spotkania cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” była wybitna polska aktorka, pedagog, podróżniczka Halina Kwiatkowska (z domu Królikiewiczówna, ur. 25 kwietnia 1921 w Bochni), koleżanka z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły, z którym występowała na scenie szkolnej oraz Teatru Rapsodycznego.


Pani Halina wspominała swoje spotkania z Karolem Wojtyłą od czasów wspólnych działań w teatrze szkolnym. Wspomnienia przeplatała recytacjami z poematów. Halina Kwiatkowska licznie przybyłych gości zachwyciła swym urokiem i profesjonalizmem. Stworzyła spotkanie o niezwykłym klimacie. Wprowadziła widzów w świat literackich spotkań młodych miłośników teatru, ich wojennych czasów odwagi i niepokoju, radości przeżywania wyboru i piastowania funkcji papieża przez Karola Wojtyłę i wreszcie doświadczenia smutku towarzyszenia Mu w czasie choroby. Podkreśliła niezwykłe przywiązanie Papieża do przyjaciół z lat szkolnych. – Zawsze o nas pamiętał, zawsze przyjmował z otwartym sercem i ramionami. Nasze relacje do końca były wypełnione serdecznością. Z uśmiechem wspominaliśmy lata młodzieńcze, śmialiśmy się z dowcipów, który opowiadał Karol Wojtyła. Ten Jego inteligentny, żywy styl komentowania rzeczywistości cechował Go do końca – opowiadała pani Halina.
W części koncertowej wystąpił zespół „Tacy różni”, który tworzą parafianie i młodzież Doliny Miłosierdzia w Częstochowie.
Halina Kwiatkowska, związana jest do dzisiaj ze scenami teatrów krakowskich. Zagrała 64 ważne role w spektaklach znakomitych reżyserów: Mieczysława Kotlarczyka, Bronisława Dąbrowskiego, Władysława Krzemińskiego, Konrada Swinarskiego, Józefa Szajny, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera. Artystka kabaretowa – grała na scenie kabaretu w Jamie Michalika. Pedagog w krakowskiej PWST. Autorka dramatów, słuchowisk radiowych oraz podręcznika dobrego zachowania. Autorka książki Porachunki z pamięcią, za którą otrzymała. Była żoną pisarza Tadeusza Kwiatkowskiego.

foto:
Dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski w rozmowie z Gościem – Haliną Kwiatkowską


UG, foto: MMiMJP2

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone