Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 42 (1337) z 2017-10-19, dział : Gazeta Częstochowa

OBYWATELSKI POMYSŁ. A może tężnia solankowa w Częstochowie…

Od 21 października 2017 roku będziemy głosować na projekty zgłoszone przez częstochowian do czwartej edycji budżetu obywatelskiego.
I tym razem częstochowianie okazali się niezwykle kreatywni. Wśród 548 propozycji, jakie wpłynęły do Urzędu Miasta, pojawiają się standardowe jak: budowa ulic, chodników, parkingów, ale są i takie, które zadziwiają pomysłowością. Daje się zauważyć, że mieszkańcy Częstochowy dostrzegają potrzebę doinwestowania zieleni w mieście, stąd jest też sporo zadań dotyczących np. nasadzeń drzew w parkach miejskich czy wzdłuż brzegów Stradomki. Jedną z nowości w Częstochowie jest propozycja wybudowania tężni solankowej.
Tężnia – to obiekt zbudowany z drewna oraz gałęzi tarniny – sprawdza się w profilaktyce i leczeniu m.in. alergii czy schorzeń górnych dróg oddechowych. Taka atrakcja przyda się na pewno w Częstochowie, tym bardziej, że miasto od wielu lat ma poważne problemy z zanieczyszczeniem powietrza.
Tężnia to konstrukcja piękna sama w sobie, dodatkowo ma walory lecznicze. Pomysłodawca zaleca jej otwarcie od kwietnia do października, codziennie w godzinach od 8 do 20. Oczywiście planuje bezpłatny wstęp dla wszystkich.
Projekt obejmuje tężnię solankową w formie podłużnej drewnianej konstrukcji długiej na ok. 11 m, szerokości 1,3 m, wysokości ok. 3,65 m oraz infrastrukturę umożliwiającą korzystanie z inhalacji. Tężnia obłożona jest gałązkami z tarniny, które skrywają specjalną pompę z obiegiem zamkniętym, wypełnioną solanką o dużej zawartości jodu. Solanka spływając z góry, a zarazem rozbijając się o gałązki tarniny, tworzy mgiełkę idealną do inhalacji. Wato dodać, że jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Aerozol solankowy nawilża drogi oddechowe, pobudza je do produkcji śluzu, który pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń. W tężniowej mgiełce jest też sporo chlorku sodu (zmniejsza obrzęki dróg oddechowych), a także bromu, który rozszerza oskrzela, żelaza i antyalergicznie działającego wapnia. Ponadto parująca solanka ochładza powietrze, zwiększa jego wilgotność i zmniejsza zapylenie. Rozbijając się o gałęzie tarniny, cząsteczki roztworu ulegają jonizacji, a aerozol obdarzony ładunkiem ujemnym ma znaczną zdolność penetracji przez błony śluzowe układu oddechowego. Do wytwarzania aerozolu leczniczego najlepiej nadaje się solanka jodkowo-bromkowa, w niektórych sanatoriach bywa ona wzbogacona solami magnezu i żelaza.
Mamy do czynienia z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza co powoduje szereg chorób cywilizacyjnych: nadciśnienie, astmę, alergie czy choroby tarczycy. Niedawno w Częstochowie było tak wysokie stężenie zanieczyszczeń, że dzieciom i osobom chorym odradzano wychodzenie z domu, a komunikacja miejska była bezpłatna, aby zmniejszyć emisję spalin. Postawienie w Częstochowie tężni solankowej byłoby ważnym przyczynkiem do wytworzenia leczniczego mikroklimatu. Godzina pobytu w tężni jest równoznaczna z trzydniowym pobytem nad morzem, a inhalacje solankowe leczą choroby. Najbliższa tężnia jest w Wieliczce i jest płatna, więc nie każdy może z niej skorzystać.


Tężnia solankowa – częstochowskie mini uzdrowisko to zadanie nr 531. Zachęcamy do głosowania od 21.10.2017 do 29.10.2017.RED

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone