Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 42 (1337) z 2017-10-19, dział : Gazeta Częstochowa

AKADEMIA IM. JANA DŁUGOSZA W CZĘSTOCHOWIE. Nowy rok, nowe kierunki

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie 4 października zainaugurowała 47. rok akademicki. Uroczyste spotkanie rozpoczęto przemarszem Senatu i studentów oraz hymnem państwowym.

Tradycyjnie odbył się akt immatrykulacji studentów pierwszego roku i doktorantów. Tym razem z wykładem inauguracyjnym pt. „Przestrzeń abstrakcyjna. Problemy obrazowania i nauczania" wystąpił dr hab. Andrzej Desperak, prof. AJD. Uroczystość uświetnił Chór Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod dyrekcją: dr. hab. Przemysława Jeziorowskiego.
AJD jest największą uczelnią w regionie częstochowskim. Aktualnie studiuje na niej pięć tysięcy studentów, w tym na pierwszym roku poziomów: licencjackiego, magisterskiego oraz doktoranckiego – dwa tysiące. W tym roku Akademia otworzyła nowe, atrakcyjne kierunki, w tym pięcioletnie, magisterskie prawo, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem maturzystów. Na studiach pierwszego stopnia (licencjackich) pojawiły się natomiast: rachunkowość i podatki, pielęgniarstwo, fotografia i kreacja przekazu wizualnego, dziennikarstwo i kultura mediów, a na studiach drugiego stopnia (magisterskich): bezpieczeństwo narodowe. Uczelnia posiada już także uprawnienia do uruchomienia fizjoterapii.
Nadrzędnym celem uczelni jest uzyskanie statusu Uniwersytetu. Aby uzyskać zgodę na przekształcenie uczelnia musi posiadać uprawnienia doktoryzowania na co najmniej sześciu kierunkach – ma już uprawnienia do nadawania tytułu doktora na kierunkach: chemia, fizyka, historia, literaturoznawstwo, językoznawstwo oraz uprawnienia do habilitacji z historii. Potrzebny jest jeszcze jedno uprawnienie do nadawania tytułu doktora. AJD złożyła trzy wnioski na kierunkach: sztuki piękne w dziedzinie sztuk plastycznych, filozofia w dziedzinie nauk humanistycznych oraz nauki o polityce publicznej w dziedzinie nauk społecznych
Powiedzieli „GCz”
Monika Turek
– Właśnie zaczęłam studiować na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Byłam zdecydowana na Akademię im. Jana Długosza, bo mieszkam pod Częstochową. I muszę powiedzieć, że wybór uczelni był bardzo dobry. Wykładowcy są super, studenci zadowoleni, a poziom edukacji wysoki..

Paweł Hertman
– Studiuję już czwarty rok na AJD, skończyłem licencjat z bezpieczeństwa narodowego, obecnie rozpocząłem stopień magisterski na tym kierunku. Mamy doświadczoną kadrę, która pracowała w wielu instytucjach państwowych, także wojskowych. Szanse na rynku pracy po tym kierunku są obiecujące. Uczelnia to dla mnie bomba, pochodzę z Częstochowy i cieszę się, że wybrałem AJD. Jesteśmy mocno zintegrowani, bawimy się pracujemy wspólnie, także z wykładowcami.UG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone