Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 42 (1337) z 2017-10-19, dział : Z WOKANDY

Zagłosuj na projekt 355. Plac Katyński

Zapal znicz przy DĘBACH PAMIĘCI !!! „ Budżet Obywatelski na 2018 rok Projekt ogólnomiejski Nr 355 PLAC KATYŃSKI


Głosowanie od 21.10.2017 do 5.11.2017
na stronie konsultacje.częstochowa.pl
Facebook : Tadeusz Głomb tel. 602-241-853 www.dziadegtadeg.pl
PROSZĘ O ODDANIE GŁOSU NA PROJEKT NR 355 !!! „
- - -
Plac Katyński w Częstochowie powstał w 2010 roku
z okazji obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Nadzór nad budow± sprawował Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych
z ówczesnym Dyrektorem /-/ Piotrem Galewiczem.
Na placu znajduje się aktualnie 88 tablic obok Dębów Pamięci z których 70 + 2 (Prezydentów: Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego) od 2010 roku.

Utworzenie Placu Katyńskiego w Częstochowie usytuowanego obok Galerii Jurajskiej, między rzek± Warta a tras± DK-1 jest czę¶ci± projektu
„KATYŃ ...OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”.
Celem programu jest uczczenie pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, a zarazem posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy D±b upamiętnia konkretn± osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze, Charkowie lub innym miejscu na Wschodzie, każdy jeden DˇB to jedno nazwisko bohatera męczeńskiej ¶mierci.

Idea uczczenia Ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie im imiennych Dębów Pamięci zrodziła się w 2007 r. w¶ród … uczniów SP nr 1 im. ppłk. Pilota Mariana Pisarka w Radzyminie. Formę ogólnopolskiego programu nadał jej ¦P. Ojciec Józef Joniec SP prezes Stowarzyszenia Parafiada im. ¶w. Józefa Kalasancjusza
– instytucji koordynuj±cej akcję www.parafiada.pl
Inauguracja Programu „KATYŃ … OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” miała miejsce 13 kwietnia 2008 roku, kiedy to na Cmentarzu Poległych w Radzyminie posadzonych zostało 30 pierwszych Dębów Pamięci.
Program jest objęty Patronatem Honorowym
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

KATYŃSKIE DĘBY PAMIĘCI posadzono już w : USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i na Cyprze.

Pełne informacje na stronie
www.katyń-pamietam.pl oraz na Facebook Katyń. Ocalić od zapomnienia.

Z przykro¶ci± stwierdzam, że posadzono ich dopiero 4.686 , co oznacza że przy takim tempie sadzenie Dębów Pamięci potrwa jeszcze około 30 lat.

Plac Katyński nie jest widoczny ani od Galerii Jurajskiej, ani od trasy DK-1. Także informacje na przezroczystej tablicy nie s± czytelne. Wiele płyt ma wyblakłe litery.Tydzień przed Wszystkimi ¦więtymi zapalili¶my 96 zniczy na PLACU KATYŃSKIM dla uczczenia pamięci tych, którzy zginęli razem ze ¦P. Ojcem Józefem Jońcem SP.
Dziękujemy Wolontariuszom - niespodzianka dla nich 29.10.2017r.

r

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone