Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 44 (1339) z 2017-11-02, dział : Gazeta Częstochowa

Wystawa ekslibrisów w Bibliotece. Lech Grochulski przedstawia

Częstochowski poeta i kolekcjoner Lech Grochulski zaprezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie zbiór polskich i międzynarodowych ekslibrisów ze swojej prywatnej kolekcji. Wernisaż miał miejsce 27 października 2017 roku, a wystawa otrzymała tytuł „Kobiety – Kwiaty – Kobiety”.


Lech Grochulski udostępnił szerokiej publiczności dzieła około 150 autorów z 33 krajów – dorobek wielu lat kolekcjonowania.
– Przez prawie 40 lat gromadziłem obrazy i grafiki. Otrzymywałem także różne prezenty w postaci ekslibrisów od artystów z różnych stron świata: Turcji, Francji, Niemiec. Z wieloma twórcami prowadzę stałą korespondencję. Przesyłają mi oni swoje dzieła – opowiadał podczas wernisażu.
Różnorodność grafik daje obraz kierunków tej sztuki w różnych kulturach. Są to grafiki wykonane w różnych technikach, nie wyłączając tych najnowszych cyfrowych. Każda z prac jest indywidualną, skondensowaną wypowiedzią artysty o osobie mu bliskiej, lub znajomej, czasem sławnej. Są to też artystyczne wizje baśniowe, z elementami symboliki lub artystycznego dowcipu.
– Kiedyś ekslibrisy pełniły funkcję znaku książkowego, a dzisiaj są indywidualnym dziełem sztuki. Na tej wystawie widać jak wykonany jest ekslibris przez artystę z Hong Kongu, Czech, Polski czy Niemiec. Na wschodzie warsztat jest bardziej szczegółowy. Są elementy, na które na przykład w naszym kraju nie zwraca się uwagi – dodał Lech Grochulski.
Wystawę można oglądać w głównym budynku Biblioteki do końca listopada 2017 roku.


GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone