Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 49 (1344) z 2017-12-07, dział : Gazeta Częstochowa

WIECZÓR DOBROCZYNNOŚCI w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowało Wieczór Dobroczynności na rzecz dzieci i młodzieży i niepełnosprawnych sportowców, którzy są pod opieką Stowarzyszenia.Spotkanie odbyło się 26 listopada br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przy ul. Jagiellońskiej 67/71 w Częstochowie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem przyjęli: biskup Antoni Długosz, poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, senator RP Artur Warzocha, poseł RP Szymon Giżyński. Podczas wieczoru organizatorzy wręczyli Złote Laury Wdzięczności osobom, które wspierają działalność Stowarzyszenia. Otrzymali je: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska (w imieniu pani Poseł nagrodę odebrała jej asystentka Katarzyna Porębińska), senator RP Artur Warzocha, poseł RP Szymon Giżyński.
– Jesteśmy tu dla Was, drodzy sportowcy, a także po to, aby krzewić tę piękną ideę wspólnoty, która tylko będąc wspólnotą jest w stanie w obie strony przekazywać to, co najlepsze, samo dobro. To, co tu robimy, wynika z inspiracji i mocy sprawczej księdza Tomasza Kośnego, tak mocno oddanego idei kreowania sportowych działań oraz sportowego rozwoju młodzieży w duchu katolickich wartości. A my, czujemy się wyróżnieni tym, że możemy to dobro – wraz z księdzem Tomaszem – czynić. Ale trzeba powiedzieć też to, że ksiądz Kośny jest bardzo wymagającym partnerem w tych przedsięwzięciach, których jest bardzo wiele, ale to tylko dobrze świadczy o wielkim sercu Księdza Tomasza Kośnego i o tym, że nie boi się wyzwań i wie, że nawet te najśmielsze zamierzenia mają – w jego przypadku – Bożą pomoc. I mimo, iż czasem wydają się one niewykonalne, to w ostatecznym rachunku wszystko kończy się dobrze i możemy widzieć mnóstwo uśmiechniętych buź dzieci, co świadczy o tym, że ksiądz Kośny miał rację, że nas do tych działań zaprosił. Za to serdecznie dziękuję. Dziękuję też za obecność księdza biskupa Antoniego Długosza, który jest wielkim orędownikiem tych dzieł, które służą dobry, który swym wielkim sercem patronuje ważnym przedsięwzięciom, a my przy nim zawsze dobrze się czujemy. Bóg zapłać księże Biskupie – powiedział poseł Szymon Giżyński.
– Cieszymy się, że tak wiele dzieci i młodzieży potrafi swą aktywność fizyczność na co dzień wykazywać, że garną się do sportu, bo sport i działanie w grupie wychowuje i mobilizuje do tego, aby osiągać sukcesy również w innych dziedzinach. I tych sukcesów życzę Wam wszystkim jak najwięcej - powiedział senator Artur Warzocha
Atrakcją spotkania był koncert biskupa Antoniego Długosza, który wykonał piosenki ze swojej płyty. Odbyły się także: pokazowy mecz tenisa stołowego z udziałem Marka Chybińskiego –niepełnosprawnego Mistrza Polski, 8 na liście najlepszych w Europie i 12 – na świecie oraz występy akordeonistów Zespołu Szkół Muzycznych im. J. Żebrowskiego w Częstochowie i zespołu Black Pearls.
Fundusze na rzecz Stowarzyszenie zbierano podczas aukcja, na której licytowano obrazy znanych częstochowskich malarzy: Danuty Króliszewskiej, Stefanii Gasior, Władysława Ratusińskiego, Leona Macieja oraz Ryszarda Mamisa. Licytowany był także bilet na wycieczkę do Brukseli ufundowanego przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską, który „wywalczył” dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski. Swoją cegiełkę na rzecz Stowarzyszenia dołożył poseł Szymon Giżyński wylicytowując obrazy Stefanii Gąsior i Władysława Ratusińskiego Aukcję poprowadził aktor Marian Florek, a zebrane fundusze zostaną przekazane na stypendia dla podopiecznych Stowarzyszenia.
– Wszystkie działania w Stowarzyszeniu mogą być realizowane dzięki patriotycznej postawie ludzi, którym dobro młodego pokolenia oraz los osób niepełnosprawnych i dzieci z rodzin o niskim statusie materialnym nie jest obojętny. Łączy je jeden wspólny mianownik w postaci wdrażania idei wychowywania dzieci i młodzieży poprzez sport i rekreację opartą na etyce wiary katolickiej, która towarzyszy wszystkim stałym treningom i imprezom sportowym organizowanym przez Stowarzyszenie – podsumowuje ksiądz Tomasz Kośny.
Prowadzenie wydarzenia Dawid Furch.

Krajowy duszpasterz ds. sportowców niepełnosprawnych ks. dr hab.
Witold Janocha (pierwszy od lewej) i ks. Tomasz Kośny w rozmowie z senatorem Arturem Warzochą i posłem Szymonem Giżyńskim

Wpłaty na rzecz Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej Polskiej można dokonać na konto:
Śląskiego Związku Parafialnych Klubów Sportowych Zarząd Wojewódzki w Katowicach,
ul. Chopina 18, 40-093 Katowice
Nr konta; 52 1020 2313 0000 3702 0383 1567GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone