Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 51 (1346) z 2017-12-21, dział : GMINY I POWIATY

Przedsmak Świąt Bożego Narodzenia

W minioną niedzielę (17 grudnia) mieszkańcy Gminy Poraj mogli poczuć przedsmak nadchodzących Świąt Bożonarodzeniowych za sprawą wyjątkowego wydarzenia jakie miało miejsce w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju. Prezentacja potraw bożonarodzeniowych i koncert kolęd, to tylko dwie z przygotowanych kilku na ten dzień atrakcji.
Organizatorem tego przedsięwzięcia był Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju, a honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął wójt Gminy Poraj – Łukasz Stachera.
W grudniowe, niedzielne popołudnie sala widowiskowo-kinowa rozbrzmiewała pięknym kolędami. Na scenie wystąpili: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Poraj”, Zespół „Nastolatki”, Zespół „Plus Minus” oraz Orkiestra Dęta z Poraja. Wykonane kolędy wprowadziły publiczność w nastrój prawdziwie świąteczny. Wójt Ł. Stachera złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne, podziękował wykonawcom i życzył samych pięknych chwil w Nowym Roku. Dyrektor GOK przekazała zaś młodym artystom świąteczne skrzaty wykonane przez Centrum Integracji Społecznej i czekoladki.
Podczas koncertu odbyło się również oficjalne wręczenie nagród laureatom V Gminnego Konkursu Plastycznego dla Dorosłych i Młodzieży na Najładniejszą Ozdobę Bożonarodzeniową. Młodzież otrzymała nagrody rzeczowe, a dorośli nagrody finansowe. Najlepsi w tym roku – zdaniem jury – okazali się:
kategoria: klasy VII SP i klasy gimnazjalne:
I miejsce- NATALIA KUCHARSKA – SP Żarki Letnisko
II miejsce- MARIA JANUSIEWICZ - SP Żarki Letnisko
III miejsce – WERONIKA SOWIŃSKA – SP Żarki Letnisko
Wyróżnienia- ZOFIA BĄCZYŃSKA - SP Żarki Letnisko
JAKUB ŚLĘZAK – SP Poraj
kategoria: dorośli:
I miejsce – ANNA PASEK
II miejsce – KAMILA GAJZNER i MARIA BULSKA
III miejsce – AGNIESZKA GŁÓD i OLGA NIEMCZYK
Wyróżnienia: BOGUSŁAWA DOBOSZ

Tego dnia wielką atrakcją dla mieszkańców Gminy była przygotowana przez panie z KGW Kalina – Prezentacja Potraw Bożonarodzeniowych. Na stole degustacyjnym wystawione były nieprawdopodobne przysmaki. Wszystkiego można było rzecz jasna popróbować, zapytać o recepturę. Nad całością tego kulinarnego przedsięwzięcia czuwała Jolanta Zalega, która już dużo wcześniej wymyślała całą listę potraw do prezentacji.
Na suto zastawionych i udekorowanych stołach można było zobaczyć i spróbować: ciasta, pierniczki, śledzie, sałatki, pieczone mięsa, pasztety, karpia, dresingi, paszteciki, pierogi, uszka, barszczyk, kompot z suszonych owoców i wiele innych smakowitości.
Dania wyglądały przepięknie i wspaniale smakowały. Były oryginalne i różnorodne.
Wójt Ł. Stachera wspólnie z dyrektor GOK – Magdaleną Ryziuk-Wilk podziękował paniom z Kaliny wręczając im pamiątkowy dyplom uznania i świątecznego skrzata.
[- Z serca dziękujemy za wasze zaangażowanie, za tę ogromną pracę włożoną w dzisiejszą prezentację. To dzięki Wam mieszkańcy Gminy mogą skosztować tradycyjnych bożonarodzeniowych potraw. Dziękujemy szefowej tego projektu – pani Jolancie Zaledze, kobiecie ogromnie zaangażowanej od lat w działalność społeczną]- mówił wójt Ł. Stachera.
Niedzielny koncert był też okazją do podziękowań za całoroczną współpracę, które Gminny Ośrodek Kultury skierował m.in. do: Starostwa Powiatowego, Rady Gminy Poraj, Urzędu Gminy Poraj. Pamiątkowe, świąteczne skrzaty wykonane przez uczestników Centrum Integracji Społecznej powędrowały do: wicestarosty myszkowskiej - Anny Sochy-Korendo, wicewójt – Katarzyny Kaźmierczak, przewodniczącego Rady Gminy Poraj – Andrzeja Pawłowskiego, kierownika Referatu Komunikacji Społecznej – Andrzeja Kozłowskiego oraz Adama Grajdka. Podziękowania dla pana Adama były związane z obchodzonym w tym roku przez GOK jubileuszem 40-lecia działalności. Adam Grajdek był pierwszym dyrektorem GOK-u w Poraju i to na jego ręce popłynęły podziękowania od obecnej dyrektor GOK – M. Ryziuk-Wilk.
Publiczność w „Bajce” obejrzała specjalną prezentację fotograficzną, która była skrótem tego, co działo się w porajskiej kulturze na przestrzeni mijającego, jubileuszowego roku.
- Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania w 2017 roku, którzy z nami je współtworzyli i byli nam życzliwi. Życzymy wszystkim Państwu wspaniałych świąt i wszystkiego co najpiękniejsze w Nowym Roku- tymi słowami kończyła niedzielny koncert dyrektor GOK – M. Ryziuk-Wilk.


r

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone