Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 51 (1346) z 2017-12-21, dział : Gazeta Częstochowa

Minął rok Klubkowiarni "Alternatywa 21"

19 grudnia 2016 roku Spółdzielnia Socjalna "Jasne, że alternatywa 21" otworzyła w Częstochowie Klubokawiarnię "Alternatywa 21", którą prowadzą osoby niepełnosprawne.

- To jedyne takie miejsce w naszym mieście, alternatywne na mapie województwa śląskiego, jedno z nielicznych takich w Polsce. Dało ono sześciu osobom z niepełnosprawnością pracę na pełny etat, pracę, która stała się nadzieją na samodzielne życie. Był to czas dla nas niezwykły. Nie tylko ze względu na sprawy organizacyjne i naukę zarządzania przez nas lokalem gastronomicznym, nie tylko również ze względu na podejście do pracy naszych podopiecznych, ich rodzin - ale co ważne - zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnością w tym miejscu, wzrost tolerancji i akceptacji wśród naszych klientów i sąsiadów. Nie tylko mogą oni przyjść do nas zjeść, ale również zmotywować samych siebie do podjęcia własnej aktywności. Liczne spotkania i wizyty studyjne odbywające się w tym miejscu pozwoliły szczególnie na opowieść o Alternatywie nie tylko w Polsce, ale również za granicą naszego kraju. Powstanie tego miejsca wpisało się w prowadzoną przez naszą organizację drogę ku samodzielności naszych podopiecznych, osób z niepełnosprawnością. Ubiegły rok był wyjątkowy m.in. dlatego że uruchomiliśmy na początku 2016 roku Placówkę Wsparcia Dziennego, rok temu Klubokawiarnię a we wrześniu tego roku mieszkania wspomagano-treningowe, w który mieszka obecnie m.in. kelnerka Zuzanna - mówi Paweł Bilski, prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej "Jasne, że alternatywa 21".
Lokal oferuje również klasyczne dla gastronomii usługi. Można napić się przepysznej kawy, herbaty, soku ze świeżo wyciskanych owoców, do tego skusić się na ciasto czy inne desery. Bardziej głodni mogą posilić się tostami, zapiekankami czy nawet wziąć kanapkę, w drodze do pracy czy szkoły. W „Alternatywie 21” funkcjonuje również przestrzeń artystyczna, odbywają się koncerty, spotkania autorskie, wernisaże, czy też turnieje wiedzy. Co więcej, na miejscu można kupić rzeczy wytworzone w ramach rękodzieła, przygotowanego przez lokalnych artystów czy przez Centrum Integracji Społecznej. Do tej pory w Klubokawiarni wystąpili, między innymi, Maciej „Święty” Jankowski z przyjaciółmi, zespół Sorryline. Gościła częstochowska pisarka, Katarzyna Maria Bodziachowska. Można było też spróbować sił, chociażby podczas quizu maturalnego.

Klubokawiarnia zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 20:00, znajduje się przy ul. Mielczarskiego 20.

Foto: Marcin Szczygieł
https://www.youtube.com/watch?v=8nDAqR6TnxE

https://www.facebook.com/pg/SpoldzielniaAlternatywa21/photos/?tab=album&album_id=965921083556310UG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone