Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 52 (1347) z 2017-12-28, dział : GMINY I POWIATY

Jest sygnalizaja świetlna we Wrzosowej

Dzięki pomocy i interwencji posła Szymona Giżyńskiego mieszkańcy Wrzosowej w Gminie Poczesna wreszcie mogą bezpiecznie pokonać trasę DK1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych w Katowicach, po licznych monitach, protestach, nawet z blokadą trasy DK1, zamontowała w końcu przy przejściu we Wrzosowej sygnalizację świetlną. Nieco wcześniej wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma zrealizował z pieniędzy gminy inwestycję - oświetlenie przejścia.

W styczniu 2017 roku determinacja mieszkańców sięgnęła zenitu. Po licznych monitach i prośbach w urzędach uciekli się do drastycznej metody, wyrażającej ich determinację w walce o swoje bezpieczeństwo - blokady trasy DK1. 13 stycznia 2017 roku, przez trzydzieści minut (od 17.00 do 17.30), pod asystą policji, blokowali trasę szybkiego ruchu na przejściu we Wrzosowej. Szli w milczeniu starsi i młodsi, młodzież i dzieci. Nieśli ze sobą transparenty z napisami: „Żądamy bezpiecznego przejścia”, „Czarny punkt”, „Stop śmierci”, „Na tym przejściu każdego roku ginie człowiek”.
Gmina Poczesna jest przedzielona trasą szybkiego ruchu DK-1, którą – jak podają dane statystyczne – w ciągu doby przemierza 50 tysięcy pojazdów. Pokonanie tej drogi przez pieszego wymaga nie lada szczęścia. A z przejścia we Wrzosowej korzystają nie tylko mieszkańcy Wrzosowej, ale także pobliskiego Słowika. Ludzie udający się do pracy, dzieci idące do szkoły. Tuż przy przejściu, po stronach trasy są usytuowane przystanki autobusowy, co potęguje natężenie ruchu pieszych. Przejście we Wrzosowej naznaczone dziesiątkami kolizji, wypadków i śmiercią wielu ludzi.
W końcu mieszkańcy Wrzosowej po wsparcie udali się do posła Szymona Giżyńskiego, który zainterweniował w Ministerstwie Infrastruktury. - Sprawa okazała się dość skomplikowana formalnie. Trzeba było znaleźć fundusze, ponieważ budżet Krajowej Dyrekcji Dróg na rok 2017 był już rozparcelowany, a także pokonać utrudnienia urzędnicze. Ale udało się i dzisiaj mieszkańcy mogą bezpiecznie przejść przez trasę - powiedział "GCz" poseł Szymon Giżyński.
O wykonaniu zadania podczas Samorządowej Wigilii gminy Poczesna poinformował wójt Krzysztof Ujma. - Bardzo dziękuję panu posłowi Szymonowi Giżyńskiemu za pomoc w montażu sygnalizacji. Sprawa była trudna i bolesna, ale w końcu uzyskała szczęśliwy finał - skomentował wójt Krzysztof Ujma.

GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone