Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 3 (1350) z 2018-01-18, dział : historia

WYDAWNICTWA CZĘSTOCHOWSKIE

„Wspomnienia z Kazachstanu Jerzego Rudenko” pod redakcją Ryszarda StefaniakaPod koniec roku 2017 na częstochowskim rynku wydawniczym ukazała się publikacja oparta na wspomnieniach nauczyciela i naukowca Jerzego Rudenko, który współpracował także „Gazetą Częstochowską” (na łamach „GCz” publikowaliśmy kilka odcinków, zamieszczonych w książce, wspomnień pana Jerzego).
Wspomnienia są zajmującym studium historyczno-społecznym życia Polaków na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej do 1939 roku, a także zapisem przeżyć dziecka-zesłańca na Sybir, które opowiada o życiu codziennym Polaków zesłanych do Kazachstanu. Relacje są przedstawione w barwny i sugestywny sposób i czyta się je z zapartym tchem. Przekaz uzupełniają oryginalne zdjęcia rodziny pana Rudenki, a także oryginalne listy jego ojca z sowieckiego obozu zagłady w Kozielsku – z okresu od listopada 1939 roku do marca 1940 roku – gdzie trafił jako żołnierz Wojska Polskiego i gdzie został zamordowany przez rosyjskich oprawców.
Ten cenny materiał do opracowania dostarczyły redaktorowi Ryszardowi Stefaniakowi: córka Jerzego Rudenko – Anna Bielecka i jego wnuczka – Beata Bielecka. Szkoda, że w publikacji zabrakło choćby krótkiej notki informującej o tym fakcie. Tym bardziej, że te rodzinne, mające świętą wartość pamiątki, zostały przechowane dzięki pieczołowitej trosce obu Pań.
UG

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone