Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 5 (1352) z 2018-02-01, dział : Gazeta Częstochowa

Zofia Kossak w Senacie. Zapowiedź konferencji

W Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 24 stycznia 2018 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie Komitetu Naukowego, odpowiedzialnego za przygotowanie konferencji i wystawy upamiętniających Zofię Kossak w 50. rocznicę jej śmierci. Pomysłodawcą i inicjatorem uczczenia wybitnej polskiej pisarki jest senator Artur Warzocha. Wydarzenie odbędzie 24 i 25 kwietnia br. w Senacie RP oraz 30 kwietnia w Akademii im. Jana Długosza.


- Pomysł zorganizowania konferencji towarzyszył mi od kilku lat, a „okrągła” rocznica śmierci Wielkiej Pisarki wydawała się ku temu znakomitą okazją. Twórczość Zofii Kossak, Jej bogaty dorobek literacki, a - przede wszystkim – uniwersalne przesłanie, jakie niesie Jej literatura dla cywilizacji chrześcijańskiej, narodu polskiego, Europy, a nawet narodów świata, nakłada na elity polityczne i społeczne w Polsce, które czują się odpowiedzialne za losy Polski i Polaków, obowiązek podjęcia tych wszystkich aspektów na nowo – wyjaśnia senator Artur Warzocha.
W gronie uczestników spotkania znaleźli się m.in.: rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Jerzy Fedorowicz, senator prof. Jan Żaryn, poseł na Sejm RP i prezes Zarządu Okręgu PiS w Częstochowie Szymon Giżyński, wnuczka pisarki Anna Fenby Taylor, kierownik Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkih Diana Pieczonka-Giec. Środowisko naukowe AJD reprezentowały: prof. Elżbieta Hurnik, dr Agnieszka Czajkowska, dr Elżbieta Wróbel oraz Ewelina Dziewońska-Chudy.
Poseł Szymon Giżyński, który wsparł ideę konferencji na spotkaniu podkreślił, że dorobek Zofii Kossak cechuje absolutna adekwatność do potrzeb ideowych współczesności, stąd główne zadanie przedsięwzięcia to aspekt formacyjny. – Należy ukazać dwie komplementarne całości. Obronę cywilizacji chrześcijańskiej oraz wzorce patriotyczne w twórczości pisarki – zaznaczył poseł
W roku 2018 przypada 50. rocznica śmierci Zofii Kossak, primo voto Szczuckiej, secundo voto Szatkowskiej, której twórczość wpisała się w katalog najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Zofia Kossak to jednak nie tylko powieściopisarka, to również publicystka, patriotka, zatroskana o losy swojej Ojczyzny i człowieka, dająca wyraz swoim przekonaniom niezależnie od sytuacji.
Zofia Kossak była postacią barwną i wielowymiarową: żona, matka, pisarka, publicystka, współzałożycielka społeczno-katolickiej organizacji Front Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom („Żegota”). Więźniarka Auschwitz i Pawiaka. Jej dramatyczne losy okupacyjne stanowiły cenę za zaangażowanie w ruch oporu i niesienie pomocy Żydom. Po upadku Powstania Warszawskiego, w którym brała udział, trafiła do Częstochowy, gdzie jej obecność odbiła się szerokim echem, zarówno wśród lokalnej, jak i ogólnopolskiej społeczności. I choć pobyt w Częstochowie nie trwał długo- pisarka przez ówczesne władze została zmuszona do emigracji – to okres ten był dla niej ważny. Wspominała o tym na wygnaniu. Tutaj spisała swoje wspomnienia obozowe „Z otchłani”.
Jak podkreślają wszyscy, którzy się z nią zetknęli, była osobą prawą, pełną empatii i życzliwości, odważną zarówno w głoszonych poglądach, jak i w postępowaniu. Mimo wielu dramatycznych doświadczeń zachowała niezachwianą wiarę i pogodę ducha.
Miejmy nadzieję, że 50. rocznica śmierci Zofii Kossak stanie się okazją do przywrócenia jej postaci i twórczości współczesnemu czytelnikowi, a miejsce konferencji i patronat Marszałka Senatu RP nada temu wydarzeniu właściwą, godną rangę.
MWB

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone