Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 9 (1356) z 2018-03-01, dział : Gazeta Częstochowa

Oddali cześć Bohaterom

Obchody w Częstochowie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

II Częstochowski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2018 roku w po raz drugi odbył się w Częstochowie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przygotowany przez częstochowskie środowiska patriotyczne, pod egidą ks. Ryszarda Umańskiego, kapelana środowisk patriotycznych. Swój udział w organizowaniu Biegu mieli także: NSZZ „Solidarność” oraz częstochowscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – poseł Szymon Giżyński oraz senatorowie Ryszard Majer i Artur Warzocha. Podczas wydarzenia parlamentarzystów, którzy byli w Sejmie reprezentował senator Artur Warzocha, który przemówił do zgromadzonych i wręczył nagrody i dyplomy zwycięzcom.
W Biegu, mimo siarczystego mrozu, licznie uczestniczyli uczniowie częstochowskich szkól. Piękną oprawę wydarzeniu nadali przedstawiciele służb mundurowych.
Inicjatywę wsparł między innym Regionalny Fundusz Gospodarczy.

Uroczystość religijno-patriotyczna

1 marca 2018 roku, o godz. 18.30, w kościele pw. św. Jakuba w Częstochowie, odbyła się Msza Święta odprawiona przez Metropolitę Częstochowskiego, abp. Wacława Depo. Po Eucharystii delegacje Prawa i Sprawiedliwości, NSZZ "Solidarność" i innych organizacji patriotycznych złożyły kwiaty: pod tablicą pamięci w budynku przy ul. Kilińskiego 10 (tu odczytano Apel Poległych i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego) oraz pod tablicą kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” w II Alei NMP i pod tablicą w Hołdzie Walczącym o Niepodległą i Suwerenną Polskę, na budynku przy przy ul. Popiełuszki 4/6, gdzie był Urząd Bezpieczeństwa - miejsce kaźni Żołnierzy Wyklętych.
Do zgromadzonych przemówił Senator RP Artur Warzocha, który poinformował o ukonstytuowaniu się Częstochowskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, założonego przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Okręgu Częstochowskiego Szymona Giżyńskiego, przewodniczącego Regionu NSZZ „Solidarność" Jacka Strączyńskiego i ks. Ryszarda Umańskiego.Senator Artur Warzocha przekazał, że w planach Komitetu jest utworzenie w Częstochowie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Miałoby ono powstać w budynku przy ul. Popiełuszki, gdzie od 1945 r. mieściły się katownie UB i gdzie torturowano Żołnierzy Wyklętych. Przewodniczący Strączyński, w swojej przemowie podkreślił, że obecne władze miasta nie pozwoliły uczestnikom Marszu złożyć wiązanek kwiatów w piwnicach tegoż budynku. Całość przemarszu wspaniale poprowadził i modlitewną opieką wszystkich obecnych otoczył ks. Ryszard Umański. W uroczystości wieczornej uczestniczyli także parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, poseł na Sejm RP, Konrad Głębocki, reprezentująca Europoseł Jadwigę Wiśniewską Katarzyna Porębińska, sekretarz Zarządu Okręgu PiS Grażyna Matyszczak, która także reprezentowała posła Szymona Giżyńskiego, przebywającego jeszcze w Sejmie. Udział wzięli także: radna wojewódzka Beata Kocik, radna powiatowa Grażyna Knapik oraz radni miejscy Klubu Prawo i Sprawiedliwość: Justyna Kielesińska, Monika Pohorecka, Jerzy Nowakowski, Andrzej Sowa i Piotr Wrona, przewodniczący zastępca przewodniczącego ZR NSZZ "Solidarność" Dorota Kaczmarek, przedstawiciele Częstochowskiego Klubu Gazety Polskiej i środowisk patriotycznych.

fot. Artur Sokołowski

GAW

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone