Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 9 (1356) z 2018-03-01, dział : Gazeta Częstochowa

SPRAWY STUDENTÓW. Co z tegorocznymi juwenaliami?

Zbliża się doroczne świętowanie żaków i odradza się ubiegłoroczny problem. W 2017 roku prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nie wsparł organizowanego przez studentów Politechniki Częstochowskiej przedsięwzięcia, przekazując środki na imprezę zrealizowaną pod egidą aktywu młodzieżówki SLD. Czy w tym roku będzie podobnie? Politechnika Częstochowska i Akademia im. Jana Długosza podpisały porozumienie. Chcą wspólnie przygotować Juwenalia. A jak zachowa się prezydent Matyjaszczyk?

W ubiegłym roku samorządy studenckie AJD i PCz, które tradycyjnie organizowały juwenalia, nie otrzymały od Urzędu Miasta żadnego dofinansowania do swojej imprezy. Natomiast prezydent Krzysztof Matyjaszczyk był bardzo szczodry dla Zrzeszenia Studentów Polskich, które swymi korzeniami sięga lat 50. ubiegłego wieku, a zarząd którego nie tworzyli studenci. To do tej organizacji powędrowało 35 tysięcy złotych na parastudencką imprezę „Juwenalia Fest”, która odbyła się na Promenadzie im. Czesława Niemena. W tej sytuacji studenckie samorządy podzieliły się i zorganizowały własne juwenalia. : AJD, korzystając z własnych, skromnych środków - drobne imprezy w ramach Dni Sportu i studencki Kabareton. Natomiast samorząd Politechniki Częstochowskiej, bez żadnego wsparcia Urzędu Miasta zorganizował bardzo dużą, imprezę – i trzeba przyznać bardzo udaną. Pieniądze na to przedsięwzięcie przekazał rektor Politechniki Częstochowskiej.
W tym roku samorządy obu największych częstochowskich uczelni już podpisały porozumienie współpracy przy organizacji Juwenaliów. Wspólnie ustalono budżety, Politechnika – jako główny organizator – będzie partycypować więcej. Przedstawiciele Uczelni i samorządów wystosowali pismo do prezydenta Matyjaszczyka o ich przedsięwzięcia. Zapytaliśmy biuro prasowe o to: jaka była odpowiedź Urzędu Miasta na pismo AJD i PCz w sprawie wsparcia przez Prezydenta tegorocznych juwenaliów organizowanych przez samorządy obu Uczelni; czy Prezydent przeznaczy jakieś środki na tę imprezę; czy prezydent, tak jak w poprzednim roku, będzie wspierał finansowo imprezę „Juwenalia Fest” i jeśli tak, to jaka to będzie kwota?
Z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy otrzymaliśmy wymijającą i bez żadnych konkretów odpowiedź:
„Z informacji Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy wynika, że przedstawiciele samorządów studenckich Akademii im. Jana Długosza i Politechniki Częstochowskiej 10 stycznia 2018 roku zwrócili się o wsparcie finansowe organizacji Wiosny Studentów w 2018 roku. W chwili obecnej Wydział Kultury, Promocji i Sportu jest na etapie ustalania wydatków budżetowych na rok 2018 i nie jest jeszcze w stanie określić czy możliwe będzie wsparcie wydarzeń wpisujących się w tegoroczne Juwenalia w Częstochowie, także imprezy „Juwenalia Fest”. Przedstawicieli obu samorządów poproszono w piśmie z 7 lutego o kontakt w tej sprawie w marcu. Sylwia Bielecka, Biuro Prasowe Urzędu Miasta Częstochowy
Pytanie: czy święto żaków znowu w tym roku zostanie odsunięte na bok? – póki co jest otwarte. Być może przyjazną dla studentów okolicznością okażą się nadchodzące wybory do samorządu i prezydent Matyjaszczyk łaskawszym okiem spojrzy na potrzeby młodych ludzi, skądinąd aktywnych wyborców.
URSZULA GIŻYŃSKA

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone