Gazeta Częstochowska - tygodnik regionalny
Wydanie nr 9 (1356) z 2018-03-01, dział : kultura

30 Plener Miejski – Częstochowa 2017. Architektura Częstochowy w malarskiej interpretacji

Dwudziestu siedmiu artystów z Częstochowy oraz z Gliwic i Wrocławia w ubiegłym roku szukało inspiracji w industrialnych motywach Częstochowy. Efekt ich zmagania z architektoniczną materią naszego miasta można już zobaczyć na wystawie w Muzeum Częstochowskim w Parku Staszica. Jej otwarcie miało miejsce 14 lutego 2018 roku. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 25 marca 2018 roku.
Z pewnością warto przyjść i zobaczyć dzieła opisujące niezaprzeczalną urodę przemysłowej Częstochowy, którą umiejętnie uwypuklili twórcy. Niestety, urody znikającej z przestrzeni naszego miasta. Tym większe chapeau bas dla komisarz pleneru Marii Ogłazy, która zaproponowała temat pozwalający artystom podjęcie artystycznego wyzwania utrwalenia architektonicznych perełek Częstochowy, o które nikt już dzisiaj nie dba, aby zachować je dla potomnych. Stąd na wystawie można zobaczyć różne wariacje na temat Browaru, Zapałczarni, Wełnopolu, Zakładów Stradom czy Elanexu. Zadziwiają przy tym różnorodne spojrzenie i interpretacja. Co ciekawe, w niektórych dopatrzeć się można krzty dowcipu, dodającej prezentacji lekkości – jak na przykład u Elżbiety Ledeckiej czy Stanisława Śledzińskiego. Można też nasycić się urzekającą nostalgią i efemerycznością – jak u Jadwigi Wosik, Jolanty Winiszewskiej czy Joanny Karasińskiej.
– Artyści zmierzyli się z tematem wymagającym nie tylko umiejętności malarskich, ale także wyobraźni przestrzennej i geometrycznej. Odwiedzili różne rejony miasta i różne obiekty przemysłowe. Poprzez swoje dzieła stworzyli nowy wymiar artystyczny, nową jakość twórczą. Założeniem pleneru było pokazanie dzieł mocno zakotwiczonych w specyficznym krajobrazie miasta przemysłowego – podkreśla komisarz pleneru Maria Ogłaza.
Uczestniczący w plenerze plastycy mieli także okazję zapoznać się z historią miasta i jego rozwoju przemysłowego, który intensywnie nastąpił na przełomie XIX i XX wieku. Wykłady przedstawili im: kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy dr Juliusz Sętowski oraz Janusz Pawlikowski i Zbisław Janikowski.

W plenerze, który zorganizował ZPAP – Okręg Częstochowski, wzięli udział: Krzysztof Cechowicz, Elżbieta Chodorowska, Barbara Chowańska-Najwer, Rafał Jerzy Antoni Cierpiał, Ilona Cieślak, Joanna Garasińska, Anna Gorejowska, Małgorzata Gorzecka, Maria Gostylla-Pachucka, Maria Konopacka, Aleksandra Kotarska, Elżbieta Ledecka, Lech Ledecki, Urszula Łyko-Katus, Jolanta Madej, Krzysztof Kamil Malewicz, Tomasz Andrzej Man, Maria Ogłaza, Magdalena Roszak, Krystyna Szwajkowska, Barbara Szyc, Stanisław Śledziński, Grażyna Tarkowska, Barbara Wierzbicka, Jolanta Winiszewska, Tomasz Wojtysek, Jadwiga Wosik.

fot. UG
Artyści i organizatorzy Pleneru na pamiątkowej fotografii


URSZULA GIŻYŃSKA

© GAZETA CZĘSTOCHOWSKA - Wszelkie prawa zastrzeżone