Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 13 grudnia 2018
Łucji i Otylii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

Powrót do listy tematów 
Wiadomość:
Temat: Pytania PiS do rządu Tuska
Autor: yupiter1234
Z dnia: 08-09-2010 06:20
Treść:
30 pytań do premiera ws. budżetu
Prawo i Sprawiedliwość pyta, jak rząd zamierza spełnić morze obietnic, które złożył podczas ostatnich kampanii wyborczych i ile zapłacą za to polscy podatnicy. Pytamy również jak rząd zamierza ratować budżet, który jest „w opłakanym stanie”, jak twierdzi wicepremier Waldemar Pawlak. Dlatego kierujemy do rządu i premiera Donalda Tuska następujące pytania:
1. Rząd mówi, że nie chce „łupić banków”. Dlaczego więc chce „łupić obywateli”, podnosząc stawki podatku VAT?
2. Czy rząd wie jak podniesienie VAT wpłynie na konsumpcję?
3. Czy rząd wie jak podwyżka VAT wpłynie na koszty produkcji, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców?
4. Czy rząd wie jak podwyżka VAT odbije się na finansach samorządów?
5. Co rząd zrobił by przedłużyć obowiązywanie zerowej stawki VAT na książki
6. Czy Donald Tusk wie ile kosztuje komplet podręczników dla ucznia I klasy szkoły podstawowej, I klasy gimnazjum, I klasy liceum?
7. Rząd planuje zlikwidować ulgę podatkową na materiały budowlane, twierdząc, że te pieniądze przeznaczy na budownictwo społeczne. Pytamy rząd w jaki sposób ta obietnica będzie to zrealizowana?
8. Dlaczego rząd chce zmniejszyć blisko o połowę zasiłek pogrzebowy?
9. W jaki sposób rząd zamierza ograniczyć liczbę urzędników, skoro przez trzy lata sukcesywnie powiększał ich liczbę, uzasadniając to zwiększoną liczbą zadań i polepszeniem jakości pracy. Czy oznacza to, że teraz zadania nie będą wykonywane?
10. Jaka kwota zostanie przeznaczona na odprawy dla tych urzędników?
11. Jakie będą koszty likwidacji rządowych ośrodków i gospodarstw pomocniczych?
12. Jak rząd planuje ograniczyć wydatki na armię? Jakie dokładnie wydatki będą ograniczone czy wpłyną one na ochronę bezpieczeństwa kraju?
13. W jaki sposób rząd zamierza zmusić samorządy i administrację państwową do korzystania ze wspólnego konta w BGK, skoro samorządy mają konstytucyjnie zagwarantowaną niezawisłość
14. Rząd ma zamiar uzyskać 15 mld złotych. Jakie dokładnie spółki są przeznaczone do prywatyzacji i jaka jest ich aktualna sytuacja finansowa, wartości oraz na jakim etapie są przygotowania do tych prywatyzacji? Czy zyski z prywatyzacji są rzeczywiście realne, skoro w tym roku na koniec lipca wykonanie jest na poziomie 45% procent, a w 2009 osiągnięto 40% planowanej kwoty?
15. Na jakiej podstawie rząd planuje uzyskanie dywidendy ze spółek z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 9,2 mld złotych? W tym roku dywidenda wyniesie 4,2 mld i jest to kwota rekordowa.
16. Na jakiej podstawie rząd zakłada polepszenie na rynku pracy, skoro na koniec grudnia bezrobocie ma wynieść 12,3%? W ostatnich miesiącach zanotowano wzrost bezrobocia o prawie procent. Jak rząd zamierza zatrzymać tę tendencję
17. Jaka jest obecnie sytuacja FUS, w związku z decyzją o przesunięciu z rezerwy demograficznej do FUS 7,5 mld złotych? Do FUS trafiają kolejne dotacje i pożyczki. Jaka jest realna sytuacja fundusz?
18. Jak rząd zamierza rozwiązać problem ZUS, któremu zabrakło pieniędzy na wypłatę listopadowych i grudniowych emerytur?
19. Czy rząd ma informację na temat zadłużenia samorządów?
20. W jaki sposób rząd zamierza pomóc samorządom w realizacji obietnic rządowych podwyżek dla nauczycieli?
21. Czy w budżecie zaplanowano środki na przywrócenie ulgi za przejazdy dla studentów?
22. Czym kieruje się rząd nie podnosząc kryterium dochodowego w pomocy społecznej?
23. Dlaczego ograniczono obniżanie wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych?
24. Jaki będzie wzrost cen paliwa po zniesieniu ulg akcyzowych dla biokomponentów?
25. Czy rząd wie, co w tej chwili jest największym czynnikiem powodującym inflacje? Jak premier ocenia to w kontekście prognoz na rok przyszły?
26. Czy rząd wyliczył o ile średnio wzrośnie utrzymanie polskiej rodziny, mającej średnie dochody w związku ze wzrostem podatków?
27. Czy pan premier wie ilu Polaków zalega obecnie ze swoimi zobowiązaniami? Dlaczego nie płacą swoich zobowiązań i na co im brakuje?
28. Wiceminister Hanna Majszczyk, przyznaje, że ryzyko przekroczenia 55% progu ostrożnościowego deficytu w roku przyszłym jest bardzo duże. Czy oznacza to, że w lipcu 2011 roku stawka podatku VAT zostanie podniesiona i czekają nas kolejne podwyżki?
29. W projekcie budżetu założono 1,7 mld złotych wpływu z NBP. W tym roku zysk NBP jest dwukrotnie niższy niż rok temu, wiceprezes NBP Zdzisław Sokal twierdzi, że nie można być pewnym czy taka kwota zostanie osiągnięta. Skąd te wyliczenia rządu?
30. Jakie środki zaplanował rząd na usuwanie skutków tegorocznych powodzi, pomoc poszkodowanym, naprawę infrastruktury powodziowej i czy zabezpiecza środki na ewentualne przyszłoroczne? Przy okazji proszę poinformować jaka jest decyzja KE w sprawie przyznania Polsce pieniędzy z rezerwy solidarnościowej na usuwanie skutków powodzi.

Odpowiedzi
Na razie nikt nie odpowiedział na tą wiadomość - Masz szanse być pierwszy
Powrót do listy tematów 

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl