Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 20 listopada 2018
Feliksa i Anatola
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 31 (1275) 2016-08-04
  W NUMERZE:
»  Dziękczynienie za Chrzest Polski. Papież Franciszek odprawił na Jasnej Górze Mszę Świętą
» „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016”
» Kwaśne deszcze
» FIRMY PROEKOLOGICZNE. Fortum stawia na fotowoltaikę
» Bądź odpowiedzialny
»  Szpital w Blachowni otworzył nowy oddział
»  STREFA DOBREJ MUZYKI
» Sierpień - miesiąc wybitnie pielgrzymkowy
» Praca w Częstochowie
» Praca w Częstochowie
» WOKÓŁ WIZYTY PAPIEŻA FRANCISZKA. Polskie służby są kompetentne
»  Deklaracja prezydenta: Hospicjum niezagrożone
» ZDROWIE. Dzisiaj wirus HCV jest wyleczalny
» Nie uciekłem… Jestem ciągle w Częstochowie
»  INTERWENCJA. CZĘSTOCHOWA. Mieszkańcy ulicy Poświatowskiej alarmują i proszą o pomoc
» CZĘSTOCHOWA. Odwodnienie Grabówki coraz realniejsze
» Bartosz Włodarczyk dołączył do Skry Częstochowa
» Częstochowa ma mistrzynię Europy
» Kapitalny start częstochowskich pilotów w 6 Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Polski
» Konkurs Rakowa Częstochowa i Gazety Częstochowskiej!
» Dobry występ Pawła Pięty na Mistrzostwach Świata w Turcji
» Po Kinder+Sport
» Skra zdobyła Oporowską
» Wymiana ciosów
» Poznaliśmy pary pierwszych Rund Piłkarskiego Pucharu Polski
» Patrzeć na świat oczami brata
» WSPOMNIENIE. MARIAN SZCZERBAK (1947-2016)
» Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego
» Kłomnice. FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „ZZA MIEDZY”
»  INTERWENCJA / GMINA KŁOMNICE. Biogazownia to zabójstwo dla Pacierzowa
» KONFERENCJA KS SKRA Artur Szymczyk: Powinniśmy powalczyć o miejsce w pierwszej ósemce
» Nowi aspiranci
» Inwestycje powiatu częstochowskiego
» Dróg rowerowych przybyło

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 31 (1275) z 2016-08-04
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Dziękczynienie za Chrzest Polski. Papież Franciszek odprawił na Jasnej Górze Mszę Świętą
Od godziny 5:00 w czwartek, 28 lipca br., (wierni zbierali się już od godz. 2.00) pod jasnogórskim szczytem odbyło się modlitewne czuwanie, które zakończyło się tuz przed rozpoczęciem uroczystej Mszy Św., o godzinie 10:30. W Eucharystii uczestniczyło ponad 300 tysięcy wiernych, którzy wypełnili cały plac jasnogórski oraz parki i III Aleję NMP.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
„Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016”
Na Placu Biegańskiego w Częstochowie, 23 lipca 2016 roku, w samo południe, nastąpiło otwarcie plenerowej wystawy archiwalnych fotografii z jasnogórskich obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 r. Pomysłodawcą prezentacji jest przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”, Jan Szyma. Komisarzem – znany częstochowski artysta fotografik Zdzisław Sowiński. Ekspozycję będzie można oglądać przez całe lato. W ramach projektu „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016”, powstanie jeszcze film dokumentalny w reżyserii Zdzisława Sowińskiego i Tadeusza Szymy.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Kwaśne deszcze
Kwaśne deszcze jako efekt przemysłowej działalności człowieka stały się dla niego samego zagrożeniem. Negatywny wpływ mają na faunę i florę, niszczą gleby, degradują nie tylko ekosystem, ale również budowle, zabytki kultury, konstrukcje metalowe. Są także przyczyną różnych chorób, szczególnie układu oddechowego.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
FIRMY PROEKOLOGICZNE. Fortum stawia na fotowoltaikę
Fortum uruchomiło na terenie elektrociepłowni w Częstochowie panele fotowoltaiczne, które produkują czystą energię elektryczną na potrzeby zakładu.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Bądź odpowiedzialny
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Szpital w Blachowni otworzył nowy oddział
Za pięć milionów złotych w szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni wybudowano nowy, wysoce specjalistyczny oddział anestezjologiczny i intensywnej terapii. – Uruchomienie oddziału zdecydowanie poszerza nasze możliwości pomocy pacjentom. Przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa i skuteczności leczenia pacjentów, w szczególności osób znajdujących się w stanach zagrożenia – podkreśla prezes Zarządu Polskiej Grupy Medycznej, Joanna Szyman. Na uroczystej inauguracji obecni byli parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej: poseł Szymon Giżyński i senator Artur Warzocha, obaj z Prawa i Sprawiedliwości.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
STREFA DOBREJ MUZYKI
W sobotę (16 lipca br.) już po raz piąty odbyła się - tradycyjnie przy basenie w Żarkach Letnisku - Strefa Dobrej Muzyki. Hasło przewodnie imprezy brzmiało "Full Color Sensation” i nawoływało ono do ukazywania radości życia poprzez mega kolorowy ubiór, scenografię i muzykę.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Sierpień - miesiąc wybitnie pielgrzymkowy
Około 170 zorganizowanych pieszych pielgrzymek wejdzie do Częstochowy do Częstochowy w sierpniu. Według danych organizatorów ich łączna liczebność może wynieść ok. 111 tysięcy osób. Najliczniejsze grupy pielgrzymów są oczekiwane od 10 do 14, 20, 24 i 25 sierpnia. Oprócz tego Częstochowę odwiedzą oczywiście pielgrzymi przyjeżdżający autokarami, koleją i samochodami.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Praca w Częstochowie
Praca w Częstochowie! Randstand Polska (nr licencji 47) poszukuje 30 operatorów produkcji dla branży automotive. Oferujemy bardzo wysokie wynagrodzenie. Oferta pracy tymczasowej. Tel. 501 331 339, e-mail: czestochowa@randstad.pl
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Praca w Częstochowie
Randstand Polska (nr licencji 47) poszukuje 30 produkcji operatorów wózka widłowego i magazynierów. Praca w Siewierzu. Transport z Częstochowy. Oferta pracy tymczasowej. Tel. 669 901 509, e-mail: siewierz@randstand.pl
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
WOKÓŁ WIZYTY PAPIEŻA FRANCISZKA. Polskie służby są kompetentne
Tuż przed wizytą Papieża Franciszka na Jasnej Górze, 25 lipca 2016 roku, do Częstochowy, by przyjąć odprawę służb, przyjechał minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak. Meldunki złożyli komendanci z województwa śląskiego. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że będzie wymagał od służb, aby nie lekceważyli żadnych głosów o zagrożeniu, by służby były pomocne wszystkim, którzy zgłoszą się o wsparcie. – Będzie bezpiecznie, ale bądźmy czujni – stwierdził minister Błaszczak.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Deklaracja prezydenta: Hospicjum niezagrożone
Wyjazdowa Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Częstochowy w Hospicjum
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
ZDROWIE. Dzisiaj wirus HCV jest wyleczalny
O wirusowym zapaleniu wątroby (WZW) rozmawiamy z dr n. med. Ewą Janczewską z ID Clinic z Mysłowic. Pani Doktor była prelegentem konferencji szkoleniowej, która odbyła się w czerwcu 2016 roku w Częstochowie. Zorganizowało ją Częstochowskie Stowarzyszenie Osób z Chorobami Wątroby „SOS-WZW”.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Nie uciekłem… Jestem ciągle w Częstochowie
Znany częstochowski aktor – Marek Ślosarski, od kilku lat związany zawodowo z Teatrem Powszechnym w Łodzi wstąpił w spektaklu muzycznym „Apasz”, zrealizowanym przez Częstochowski Teatr Tańca, w reżyserii Włodzimierza Kucy. Po premierze Marek Ślosarski udzielił wywiadu „Gazecie częstochowskiej”.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
INTERWENCJA. CZĘSTOCHOWA. Mieszkańcy ulicy Poświatowskiej alarmują i proszą o pomoc
Fatalny stan ulicy Haliny Poświatowskiej w Częstochowie od długiego już czasu spędza sen z powiek jej mieszkańcom. Każdorazowy deszcz niesie bowiem ze sobą powódź. – Nasze domy, podwórka są notorycznie podtapiane. To naraża nas na poważne straty finansowe i szkody. Ulica Poświatowska potrzebuje natychmiastowego odwodnienia i gruntownego remontu – mówią mieszkańcy. Nie ukrywają, że bardzo liczą na przychylność i pomoc władz Częstochowy.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWA. Odwodnienie Grabówki coraz realniejsze
Odwodnienie Grabówki to od dawna sprawa priorytetowa dla tej dzielnicy. Wielokrotnie o tym pisaliśmy, również w kontekście katastrofalnego zalewania ulic i domów po opadach. Szczególnie newralgicznym, punktem jest ul. Pawia.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Bartosz Włodarczyk dołączył do Skry Częstochowa
Umowę ze Skrą Częstochowa parafował Bartosz Włodarczyk. Wychowanek Gwiazdy Ruda Śląska jest pomocnikiem, a ostatni sezon spędził w barwach Odry Opole. Może występować na boku pomocy. 22-latek w swojej dotychczasowej karierze bronił barw Ruchu Chorzów, Grunwaldu Ruda Śląska, a ostatni sezon spędził w barwach Odry Opole, z którą wywalczył awans do II ligi. Bartosz w barwach Odry spędził na boisku 424 minuty.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Częstochowa ma mistrzynię Europy
Ewa Bugdoł, zawodniczka WLKS „Kmicic” została mistrzynią Europy w triathlonie na dystansie długim ETU. Mistrzem został Słowen Denis Sketako
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Kapitalny start częstochowskich pilotów w 6 Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Polski
Marcin Skalik powiększa kolekcję medali i pucharów. W weekend (20 i 21 lipca 2016 r.) wspólnie z Jarosławem Sysio zdobył złoto Mistrzostw Polski w lataniu rajdowym w kategorii advanced. W klasie unlimited wicemistrzami zostali Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Konkurs Rakowa Częstochowa i Gazety Częstochowskiej!
Wygraj bilet na mecz Rakowa Częstochowa z Wartą Poznań!
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Dobry występ Pawła Pięty na Mistrzostwach Świata w Turcji
W dniach 18-24 lipca 2016 r. odbyły się 3. Mistrzostwa Świata Głuchych w tenisie stołowym w Samsun. Reprezentant AZS AJD zaliczył udany występ w imprezie.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Po Kinder+Sport
7-10 lipca w Częstochowie miało miejsce prawdziwe siatkarskie ucztowanie. W tych dniach bowiem rozegrany został największy na całym świecie turniej mini siatkówki. Rozgrywki te zrzeszały najlepsze drużyny z całej Polski.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Skra zdobyła Oporowską
Bardzo dobrze zmagania w zreformowanej trzeciej lidze rozpoczęli piłkarze częstochowskiej Skry. Podopieczni Jakuba Dziółki pokonali na wyjeździe, 30 lipca 2016 r., drugi zespół wrocławskiego Śląska 2:0.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Wymiana ciosów
W pierwszym spotkaniu nowego sezonu 2016/2017 drugiej ligi, 31 lipca 2016 roku, piłkarzom częstochowskiego Rakowa nie udało się zwyciężyć w Elblągu. Rakowianie z dalekiej podróży wracają z jednym punktem.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Poznaliśmy pary pierwszych Rund Piłkarskiego Pucharu Polski
W siedzibie Podokręgu Częstochowa odbyło się losowanie Rundy wstępnej oraz I Rundy Piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Patrzeć na świat oczami brata
Dla wolontariuszy Fundacji „Oczami Brata” nie ma długich wakacji, oni nie zwalniają tempa. Niedawno premierę miały dwa spektakle „Teatru Oczami Brata”, wciąż organizowane są akcje motywujące podopiecznych, wspierające ich rodziny i aktywizujące społeczność, trwają zajęcia w Specjalistyczno-Opiekuńczej Placówce Wsparcia Dziennego... Niebawem, dzięki nim i życzliwym im osobom, przy ulicy Mielczarskiego zostanie powołana klubokawiarnia, w której zatrudnienie znajdzie pięć osób z niepełnosprawnością. Już od ponad 2,5 roku z zaangażowaniem wartym naśladowania pomagają w usamodzielnianiu się osób niepełnosprawnych, ich rozwoju oraz budzeniu artystycznych talentów. Rozmawiamy z Pawłem Bilskim, prezesem Fundacji „Oczami Brata”.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
WSPOMNIENIE. MARIAN SZCZERBAK (1947-2016)
W poniedziałek 25 lipca 2016 r., w wieku 68 lat, zmarł Marian Szczerbak, długoletni samorządowiec, były Wójt Gminy Poraj i Przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego
7 sierpnia 2016 r. odbędzie się w Olsztynie Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego. To kontynuacja wydarzenia z lat 2009-2013 było.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Kłomnice. FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „ZZA MIEDZY”
– Chcemy kultywować tradycje, lokalny folklor, a także integrować społeczność. Nasze propozycje są dla wszystkich, zależy nam, aby dzieci i młodzież zachęcić do spędzania czasu również inny sposób niż prze komputerem – mówi wicewójt Gminy Kłomnice Adam Śliwakowski, reklamując lokalne wydarzenie Festiwal Folklorystyczny „Zza Miedzy”, które miało miejsce 30 lipca na błoniach hali sportowej Zespołu Szkół w Kłomnicach.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
INTERWENCJA / GMINA KŁOMNICE. Biogazownia to zabójstwo dla Pacierzowa
Firma BIOROST wystąpiła do Urzędu Gminy Kłomnice o wydanie decyzji środowiskowych o uwarunkowaniach dla budowy elektrowni biogazowej w Pacierzowie. Mieszkańcy gremialnie zaprotestowali przeciwko tej inwestycji. Również wójt gminy Kłomnice, Piotr Juszczyk, podkreśla, że budowa biogazowni nie może być zrealizowana w Pacierzowie. Nie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego gminy.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
KONFERENCJA KS SKRA Artur Szymczyk: Powinniśmy powalczyć o miejsce w pierwszej ósemce
W piątek, dzień przed inauguracyjnym spotkaniem z Ruchem Zdzieszowice, w klubowej kawiarence odbyła się konferencja prasowa, podczas której do dyspozycji mediów byli prezes klubu, Artur Szymczyk i drugi trener pierwszego zespołu, Paweł Ściebura.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Nowi aspiranci
95 strażaków zostało aspirantami, a 114 technikami pożarnictwa podczas uroczystości promocji absolwentów w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Inwestycje powiatu częstochowskiego
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu (26 lipca) wicestarosta Henryk Kasiura przedstawił radnym listę inwestycji drogowych zrealizowanych w okresie pierwszych 6 miesięcy tego roku oraz stanu zaawansowania zadań inwestycyjnych planowanych do realizacji w najbliższym czasie.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Dróg rowerowych przybyło
W ubiegłym roku długość dróg rowerowych w Częstochowie zwiększona się o 12,5 km. W tym roku realizowany jest program budowy infrastruktury rowerowej, w ramach którego zaplanowano inwestycje dedykowane wyłącznie rowerzystom. Oprócz tego ścieżki dla rowerów powstają także nadal w ramach miejskich inwestycji drogowych.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl