Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 19 stycznia 2019
Henryka i Mariusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 37 (1281) 2016-09-15
  W NUMERZE:
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Z Kopyta” w Gniazdowie
» Z WIZYTĄ W WODOCIĄGACH. Źródełko w remoncie
» Nowa książka Marka Krajewskiego
» FABRYKA w obiektywie Julii Bereszki
» Recykling w liczbach
» Segregowanie odpadów w praktyce
» Recykling dla ekologii
» NARODOWY DZIEŃ SPORTU 2016. 1 października 2016
» W Częstochowie bezpłatne szczepienia przeciw grypie
» Kolorowa szkoła w Biskupicach
» GOSPODARKA W REGIONIE. W Regionalnym Funduszu Gospodarczym SA – przyspieszenie i nowa strategia
» ROTMISTRZ PILECKI – WZÓR DO NAŚLADOWANIA DLA POLSKIEJ MŁODZIEŻY
» Dzielnicowy nie dopuścił do śmierci na torach
»  Fundusze dla biznesu w województwie śląskim – cykl spotkań w północnej części regionu
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Miłośnicy koni i muzyki spotkali się w Gniazdowie
» Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny
» I W TYM SĘK. Od strony teatru
» 35. Pielgrzymka Polskich Rolników na Jasną Górę. 25. Krajowa Wystawa Rolnicza Dożynki Jasnogórskie
»  SONDA DOŻYNKOWA – POWIEDZIELI „GAZECIE CZĘSTOCHOWSKIEJ”
» Częstochowski akcent na Biennale Miniatury
» Europejska wieża Babel
»  SZTUKA MŁODYCH. Jacek Malczewski w różnych konfiguracjach
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Fotomaraton – druga odsłona
» WYDAWNICTWO BERNARDINUM POLECA - „Lot koło Nagiej Damy”, Monika Rogozińska
» Niepełnosprawni? Polska nadal krajem dwóch prędkości
» 36. ROCZNICA POWSTANIA NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Jest jedna „Solidarność"
»  DĄBROWA ZIELONA - 72. rocznica bitwy pod Cielętnikami
» Słaba gra AZS-u w Jarocinie
» Włókniarz na trzecim miejscu w NPLŻ
» Speedway Grand Prix
» XI FESTIWAL WIOLINISTYCZNY im. BRONISŁAWA HUBERMANA
» TEATR IM. ADAMA MICKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE - zaprasza
» Zapraszamy na przejazd historycznym tramwajem
» Ekstraklasa lekkoatletyczna

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 37 (1281) z 2016-09-15
GMINY I POWIATY
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Z Kopyta” w Gniazdowie
Takiej okazji miłośnicy koni i muzyki nie mogli przepuścić i weekend 3 i 4 września 2016 roku spędzili w Gniazdowie koło Koziegłów. Odbywał się tam II Festiwal „Z Kopyta”.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Z WIZYTĄ W WODOCIĄGACH. Źródełko w remoncie
W dniach 3 i 4 września 2016 roku w ramach Dni Otwartych Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie zaprosiło do zwiedzania zakładu oraz najstarszego ujęcia wody w regionie częstochowskim, w Kolonii Wierzchowisko, przy ul. Zielonej 9/21. Nasza redakcja skorzystała z niecodziennej okoliczności. Busem spod siedziby Wodociągów w Częstochowie (dojazd zwiedzającym zapewniało Przedsiębiorstwo) dotarliśmy na miejsce, gdzie wraz z pracownikiem stacji Andrzejem Cicheckim zwiedziliśmy obiekt.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Nowa książka Marka Krajewskiego
14 września Wydawnictwo Znak wprowadziło na rynek czytelniczy nowy kryminał Marka Krajewskiego pt. "Mock". Autor od pierwszych stron konstruuje nastrój grozy. I jak zawsze, czytelnika do końca trzyma w napięciu. W tle śledztwa, prowadzonego przez ambitnego, inteligentnego i wrażliwego społecznie komisarza - plejada wyrazistych postaci i socjologiczny rys Wrocławia roku 1913.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
FABRYKA w obiektywie Julii Bereszki
Po wakacyjnej przerwie, Galeria Sztuki Współczesnej działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju, wróciła do swojej działalności wystawienniczej. W miniony piątek (9 września) odbył się tam wernisaż wystawy fotografii Julii Bereszki.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Recykling w liczbach
W naszym kraju wiele mówi się o potrzebie i wartości recyklingu. Nadal jest to jednak palący problem. Idea recyklingu jest mało zrozumiała. Mówią o tym dane statystyczne. A liczby są bezwzględne.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Segregowanie odpadów w praktyce
Już od przeszło trzech lat obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami. Z dniem 1 lipca 2013 roku gminy przejęły obowiązki związane z odbiorem odpadów komunalnych, a także zostały zobligowane do prowadzenia działań edukacyjnych w tym zakresie. Wielu mieszkańców właśnie wtedy, już na poważnie, zgłębiło w praktyce temat segregacji śmieci; m.in. pojawiło się więcej kolorowych kontenerów dedykowanych konkretnym odpadom, a na osiedlowych śmietnikach zawisły tablice informacyjne. Czy zmiana w ustawie przyjęła się wśród częstochowian? Odpowiada dr inż. Edyta Soboniak, dyrektor ds. gospodarki odpadami Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Recykling dla ekologii
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (opracowanie „Ochrona środowiska 2015”) Polska posiada jeden z najniższych wskaźników odpadów wytworzonych na jednego mieszkańca wśród krajów europejskich. W zaprezentowanym zestawieniu wynika, że średnia ilość odpadów komunalnych na jednego mieszkańca UE w 2013 r. wyniosła 481 kg. W Polsce natomiast 293 kg (w 2014 roku liczba ta zmniejszyła się nawet do 268 kg). Najwięcej odpadów komunalnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca wytworzyły: Dania (747 kg), Luksemburg (653 kg), Cypr (624 kg) oraz Niemcy (617 kg).
Czytaj więcej     Komentarze
sport
NARODOWY DZIEŃ SPORTU 2016. 1 października 2016
Fundacja Zwalcz Nudę oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki zapraszają na czwartą odsłonę ogólnopolskiej inicjatywy. Narodowy Dzień Sportu 2016 to tysiące bezpłatnych treningów na terenie całej Polski, dostępnych dla wszystkich chętnych.
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
W Częstochowie bezpłatne szczepienia przeciw grypie
Do szczepienia kwalifikują się osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do lat 18 chore na schorzenia przewlekłe i nowotworowe oraz dzieci uczęszczające do częstochowskich przedszkoli.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Kolorowa szkoła w Biskupicach
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Biskupicach wrócili po wakacjach do wyremontowanego budynku z nowym dachem, odnowioną elewacją i odświeżonymi salami.
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
GOSPODARKA W REGIONIE. W Regionalnym Funduszu Gospodarczym SA – przyspieszenie i nowa strategia
Kilka miesięcy temu nastąpiła zmiana w Zarządzie Regionalnego Funduszu Gospodarczego SA. Nowy Zarząd RFG w składzie: prezes Mirosław Matyszczak i wiceprezes Artur Sokołowski, rozpoczął porządkowanie narosłych zaległości oraz przyspieszył realizację spraw bieżących.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
ROTMISTRZ PILECKI – WZÓR DO NAŚLADOWANIA DLA POLSKIEJ MŁODZIEŻY
Rozpoczął się rok szkolny, warto więc przypomnieć, iż tylko do 20 września uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgminazjalnych mogą przysyłać prace na konkurs literacki „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Konkurs jest częścią Projektu pod taką samą nazwą, realizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Dzielnicowy nie dopuścił do śmierci na torach
8 września 2016 roku dzielnicowy z komisariatu w Poczesnej, st. sierż. Kamil Wojtasik, wracając po służbie do domu w miejscowości Słowik odciągnął z torowiska mężczyznę, który najprawdopodobniej chciał rzucić się pod pociąg.
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
Fundusze dla biznesu w województwie śląskim – cykl spotkań w północnej części regionu
Ponad 352 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 daje szansę na podniesienie konkurencyjności oraz dofinansowanie przedsięwzięć sektora MŚP. Jakie projekty można zrealizować, jakie są możliwości pozyskania funduszy unijnych informujemy podczas bezpośrednich spotkań z przedsiębiorcami. Kolejne odbędą się Częstochowie, Myszkowie i Kłobucku.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Miłośnicy koni i muzyki spotkali się w Gniazdowie
W sobotę i niedzielę 3 i 4 września do Gniazdowa koło Koziegłów na II Festiwal „Z Kopyta” licznie przybyli miłośnicy koni i muzyki.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny
8 września 2016 roku w dniu święta Narodzenia Najświętszej Marii Panny Mszy Świętej odpustowej na jasnogórskim Szczycie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
I W TYM SĘK. Od strony teatru
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie od 10 września 2016 roku zaprasza na najnowszy spektakl „Historie łóżkowe” kanadyjskiego dramatopisarza Norma Fostera, w reżyserii i przekładzie Mirosława Połatyńskiego. To drugie, po „Ostrej jeździe”, przedstawienie zrealizowane przez tego reżysera dla częstochowskiego teatru.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
35. Pielgrzymka Polskich Rolników na Jasną Górę. 25. Krajowa Wystawa Rolnicza Dożynki Jasnogórskie
Przez trzy dni od 2 do 4 września w Częstochowie trwałą 25. Krajowa Wystawa Rolnicza Uroczyste jej rozpoczęcie nastąpiło w Akademii Polonijnej. Gości powitał dyrektor Śląskiego Oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Grzegorz Boski. List Pani Premier Beaty Szydło adresowany do organizatorów i uczestniczek Częstochowskich Dożynek odczytał poseł Szymon Giżyński, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
SONDA DOŻYNKOWA – POWIEDZIELI „GAZECIE CZĘSTOCHOWSKIEJ”
Kazimierz i Bogusława Zaskórscy z Soborzyc (gmina Dąbrowa Zielona)
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Częstochowski akcent na Biennale Miniatury
W Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie 27 sierpnia 2016 roku odbył się wernisaż 9. Międzynarodowego Biennale Miniatury.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Europejska wieża Babel
Jak wiadomo, życie nie znosi próżni, więc już od pradawnych czasów ludzie próbowali stworzyć swoją wieżę Babel, i trudno osądzić, jak to się miało do planów Stwórcy. Faktem jest, że wywołało to gniew boży, który ukrócił ludzką pychę.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
SZTUKA MŁODYCH. Jacek Malczewski w różnych konfiguracjach
13. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Wariacje na temat twórczości Jacka Malczewskiego”, organizowanego przez Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie miała swój finał 8 września 2016 roku. Rozdanie nagród i uroczysty wernisaż w Galerii szkoły był poprzedzony mistrzowskim wykładem prof. Teresy Grzybkowskiej pt. „Mitologie Malczewskiego”, wybitnego historyka sztuki, specjalizującej się w analizie twórczości Jacka Malczewskiego, autorki kilku książek na temat tego malarza.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Fotomaraton – druga odsłona
10 września 2016 roku w „II Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016” wzięło udział blisko stu zawodników. Inspirowali się tematem „Jasne Miasto”. Rozdanie nagród odbyło się w Pubie Sportowym Stacherczak.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
WYDAWNICTWO BERNARDINUM POLECA - „Lot koło Nagiej Damy”, Monika Rogozińska
„Lot koło Nagiej Damy” to fascynująca opowieść o zimowej wyprawie na Nanga Parbat (8125 m) w Pakistanie na przełomie 1997/98 r. Była to pierwsza ekspedycja, z której relacje wraz ze zdjęciami były przesyłane przez satelitę. Korespondentką wyprawy była Monika Rogozińska. Jedyna kobieta w zespole.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Niepełnosprawni? Polska nadal krajem dwóch prędkości
Rozmowa z senatorem Ryszardem Majerem (PiS) z senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
36. ROCZNICA POWSTANIA NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Jest jedna „Solidarność"
O „Solidarności” wczoraj i dzisiaj rozmawiamy z Jackiem Strączyńskim, przewodniczącym Zarządu NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego
Czytaj więcej     Komentarze
historia
DĄBROWA ZIELONA - 72. rocznica bitwy pod Cielętnikami
3 września 2016 roku obok leśniczówki przy Pomniku Poległych w Cielętnikach mieszkańcy gminy Dąbrowa Zielona wraz z zaproszonymi gośćmi oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej oraz partyzantom poległym w 1944 roku podczas bitwy pod Cielętnikami.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Słaba gra AZS-u w Jarocinie
W dniach 10-11 września w Jarocinie miał miejsce turniej towarzyski Final Four z udziałem drużyn siatkarskiej PlusLigi. Wśród uczestników był zespół AZS-u Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Włókniarz na trzecim miejscu w NPLŻ
Po efektownych zwycięstwach Eko-Dir Włókniarza Częstochowa z Renault Zdunek Wybrzeżem Gdańsk (53:37) na swoim terenie i wyjazdowym spotkaniu w Opolu z Kolejarzem (57:33) spodziewano się równie wysokiej wygranej na zakończenie sezonu z pilską Polonią w minioną niedzielę, 11 września. I tak też było, choć pojedynek ten tak naprawdę nie miał już większego znaczenia co do końcowego układu w tabeli Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Już po 17. kolejce spotkań bowiem wiadome było, że w finałowej batalii o bezpośredni awans do PGE Ekstraligi zmierzą się ekipy Orła Łódź i Lokomotivu Daugavpils.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Speedway Grand Prix
10 września do niemieckiego Teterowcykl zawitał Speedway Grand Prix. Była to jubileuszowa dwusetna runda. Zwycięzcą okazał się Jason Doyle zdobywając do łącznej klasyfikacji 17 pkt (3,3,3,3,0,2,3). Drugie miejsce w biegu finałowym wywalczył nasz rodak Bartosz Zmarzlik 13 pkt (2,2,1,2,2,2,2). Trzeci był Greg Hancock któremu dopisujemy 15 pkt (0,3,2,3,3,3,1). Greg Hancock jako jedyny z zawodników startuje od początku cyklu Grand Prix,tylko kontuzja uniemożliwiła mu udział w jednej rundzie i w sobotę wystartował po raz 199-ty.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
XI FESTIWAL WIOLINISTYCZNY im. BRONISŁAWA HUBERMANA
Filharmonia Częstochowska zaprasza
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
TEATR IM. ADAMA MICKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE - zaprasza
Premiera 18.09.2016 r. (Scena kameralna) godz. 18.00 NIE TYLKO KOBIETA Koncert liryczno – satyryczny Scenariusz i reżyseria – Robert Dorosławski
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Zapraszamy na przejazd historycznym tramwajem
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Ekstraklasa lekkoatletyczna
CKS Budowlani Częstochowa był organizatorem finałowej rundy ekstraklasy lekkoatletyczne. Na miejskim stadionie wystartowało ponad 400 zawodników. Wśród nich 7 reprezentantów Polski uczestników ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Rio.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl