Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 listopada 2018
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 40 (1284) 2016-10-06
  W NUMERZE:
» Spalenie Gnaszyna przez Wehrmacht i inne wspomnienia z pierwszych dni II wojny światowej
» Kibice pytają prezydenta Matyjaszczyka: „Co dalej ze stadionem Rakowa?”
»  PKS Częstochowa S.A. ogłasza akcję Pt. „WEŹ BILET”
» Modlitwa w obronie życia
» AJD zainaugurowała 46. rok akademicki
» Zwierzęta przygotowują się do zimy
» Wodociąg w Koniecpolu
» PILOTAŻOWY PROGRAM FUNDUSZU. Redukcja niskiej emisji
» Pomóżmy
» KRZEPICE. Otwarcie biura posła Szymona Giżyńskiego i senatora Ryszarda Majera
» 17 września – 77. rocznica napaści Rosji sowieckiej na Polskę
»  Nasz wiek osiemnasty…
» Telegraf
» Wypadkowe skrzyżowania
» ZDARZYŁO SIĘ W CZĘSTOCHOWIE. Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie 1909 (cz. II/II)
» Wystawa malarska Jacka Łydżby. "Nie boję się koloru"
» W TYM SĘK. Wyrozumiały prezydent
» Wystawa „Żydzi Częstochowianie” w Częstochowie
»  Sport, jako lek na wszelkie dolegliwości
» Inauguracja Norwida na minus
» Mistrzostwa Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce
» "Częstochowa 1826-1914. Od połączenia do I wojny światowej. Gospodarka, przemysł, społeczeństwo i kultura."
» XXI Wojewódzki Konkurs Plastyczny Papierowy Świat
» ZAPROSZENIE NA KONCERT CHARYTATYWNY "DLA DANUSI"
» Alergia spojówek w okresie jesiennym i zimowym Jak ograniczyć kontakt z alergenami?
»  Przebudowy dróg w Gminie Żarki
» RZYMSKA OSTROŻNOŚĆ W WOJOWANIU
» Świętowali 50-lecie małżeństwa
» I znowu zmiany w rozkładach jazdy MPK
» Zdrowie jest najważniejsze

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 40 (1284) z 2016-10-06
historia
Spalenie Gnaszyna przez Wehrmacht i inne wspomnienia z pierwszych dni II wojny światowej
Opisane zdarzenia i sytuacje to osobiste przeżycia (a miałem wówczas 9 lat) oraz zasłyszane rozmowy, jakie prowadzili z moim ojcem kuzyni i dwaj wujowie, którzy we wrześniu 1939 roku jako żołnierze brali udział w obronie kraju. Ojciec miał duże doświadczenie frontowe, brał bowiem udział wojnie bolszewickiej 1920 roku, służąc w odznaczonym przez Józefa Piłsudskiego 49. Pułku Piechoty, był zatem dobrym partnerem do takich tematów. Nadmieniam ponadto, że szukając w późniejszych już czasach dokumentu potwierdzającego spalenie Gnaszyna trafiłem na omówienie rozkazu Dowódcy 7-ej Dywizji Piechoty w „Księdze Wrześniowej Chwały Pułków Śląskich” Jana Przemszy-Zielińskiego. Rozmawiałem również w Gnaszynie z kilkoma osobami w starszym już wieku.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Kibice pytają prezydenta Matyjaszczyka: „Co dalej ze stadionem Rakowa?”
Transmitowany w sobotę, 24 września br., przez wszystkie ogólnopolskie oddziały TVP3 mecz 10. kolejki spotkań drugiej ligi pomiędzy Rakowem Częstochowa a katowickim Rozwojem przyniósł nie tylko emocje sportowe.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
PKS Częstochowa S.A. ogłasza akcję Pt. „WEŹ BILET”
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w organizowanej przez PKS Częstochowa S.A. kampanii społecznej mającej na celu poprawę rentowności i utrzymanie częstotliwości lokalnych przewozów użyteczności publicznej na dotychczasowym poziomie.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Modlitwa w obronie życia
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
AJD zainaugurowała 46. rok akademicki
4 października, w zmodernizowanej auli przy ul. Waszyngtona w Częstochowie Akademia im. Jana Długosza oficjalnie rozpoczęła kolejny rok nauki.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Zwierzęta przygotowują się do zimy
Już od przeszło dwóch tygodni mamy jesień – nie tylko kalendarzową. Leśne życie zmienia swój tryb, zwierzęta przygotowują się do zimy, a niektóre z nich właśnie teraz łączą się w pary. O życiu leśnych zwierząt w tej szczególnej porze roku opowiada Marek Szostak z Nadleśnictwa Złoty Potok.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Wodociąg w Koniecpolu
W gminie Koniecpol we wrześniu br. ruszyła inwestycja budowy sieci wodociągowej, na którą Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach łącznie przeznaczył blisko 3 miliony złotych.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
PILOTAŻOWY PROGRAM FUNDUSZU. Redukcja niskiej emisji
Proekologiczna troska Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zmniejszy emisję pyłu do atmosfery o 134 tony, a także o 63 tony SO2 (źródło kwaśnych deszczy) i ok. 9.883 tony CO2 (gazu cieplarnianego).
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Pomóżmy
Danuta Kurzak, profesor I Liceum w Częstochowie, ulubiona przez uczniów wuefistka, zawsze uśmiechnięta, pomocna, budząca zaufanie wielu pokoleń młodzieży, zapadła na ciężką chorobę. Teraz, gdy przyszedł czas, by odpoczęła, na drodze stanął rak, dwa nowotwory – mięsak i czerniak.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
KRZEPICE. Otwarcie biura posła Szymona Giżyńskiego i senatora Ryszarda Majera
8 września 2016 roku w Krzepicach uroczyście otarto biuro poselsko-senatorskie posła Szymona Giżyńskiego i senatora Ryszarda Majera. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą kościele parafialnym pw. Św. Jakuba, którą odprawił ksiądz proboszcz Sławomir Masłowski. Ksiądz Proboszcz poświęcił także nowe biuro. Dyżury będzie w nim pełnić Katarzyna Zawadzka, w poniedziałki, od godz. 16 do 19.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
17 września – 77. rocznica napaści Rosji sowieckiej na Polskę
W tym dniu środowiska Prawa i Sprawiedliwości oraz „solidarności” przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Alei Sienkiewicza w Częstochowie oddały hołd polskim Bohaterom, w tym szczególnie tym, którzy zginęli z rąk żołnierzy radzieckich, którzy 17 września 1939 roku napadali na Polskę. Kwiaty złożono także przy pomniku bł. Księdza Jerzego Popiełuszki.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Nasz wiek osiemnasty…
O analogiach pomiędzy sytuacją geopolityczną i wewnętrzną Polski w XVIII wieku i współcześnie – powiedziano i napisano w ostatnich latach bardzo wiele.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Telegraf
Szkoła rodzenia. W Miejskim Szpitalu Zespolonym na oddziale ginekologicznym przy ul. Mickiewicza, powstała bezpłatna szkoła rodzenia. Mogą z niej korzystać częstochowianki pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Wypadkowe skrzyżowania
Skrzyżowanie ulicy Bór i z aleją Niepodległości to groźny i niebezpieczny punkt komunikacji drogowej. Jak podaje rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Czestochowie, mł. asp. Marta Ladowska, od początku roku było tam 12 zdarzeń: 11 kolizji, jeden wypadek. Jedna osoba została ranna. 12 września 2016 roku jeden z naszych czytelników był świadkiem wyjątkowo spektakularnej kolizji.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
ZDARZYŁO SIĘ W CZĘSTOCHOWIE. Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie 1909 (cz. II/II)
Wystawa rozpoczęła się 5 sierpnia mszą świętą na Jasnej Górze o godzinie 12:00, którą odprawił o. przeor Euzebiusz Rejman. Wstęgę przecięto zaraz po jej zakończeniu – dokonał tego wicegubernator z Piotrkowa, generał Kaznakow. Następnego dnia Komitet Wystawy Przemysłu i Rolnictwa oraz znaczniejsi goście wyjechali pociągiem z Częstochowy do Kłomnic, a stamtąd przez Borowno, bryczkami, do majątku kruszyńskiego, gdzie w oranżerii pałacu ks. Lubomirskich odbył się wystawny bankiet. W pierwszym dniu wystawy odwiedziło ją 1.480 osób – aż do ostatniego dnia mogło zobaczyć przeszło 700 tys.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
Wystawa malarska Jacka Łydżby. "Nie boję się koloru"
W Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego 7 września 2016 roku odbył się wernisaż wystawy „Punkt koloru” znanego częstochowskiego malarza Jacka Łydżby. Ideę twórczości artysty przybliżyła Katarzyna Sucharkiewicz, kierownik Działu Sztuki w Muzeum. Wystawę przenika pozytywny ładunek energii, skumulowanej w wyrazistych, ciepłych kolorach z dominacją czerwieni. Artysta ukazuje ją na trzy sposoby. Jako dużą płaszczyznę, kontur portretowanych postaci i przedmiotów oraz jako punkt. Wystawę można oglądać do 20 października 2016 roku. Przed wernisażem Jacek Łydżba udzielił nam wywiadu
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
W TYM SĘK. Wyrozumiały prezydent
PR (piaru) nigdy dość. I z tej zasady – jak zawsze – skorzystał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. W odpowiedzi na ogólnopolski apel strajku kobiet w obronie aborcji, określonego mianem „czarny poniedziałek”, rozesłał maile do wszystkich pracownic magistratu i podległych mu jednostek z przyzwoleniem na strajk, a nawet zachętą dla pań, by wzięły dzień urlopu, by mogły sobie postrajkować. Zastrzegł jednak przy tym, że muszą wcześniej zgłosić swój akces, bo przecież urząd powinien jakoś funkcjonować.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Wystawa „Żydzi Częstochowianie” w Częstochowie
20 września w Częstochowie, w ramach V Zjazdu Żydów Częstochowian, w Muzeum Częstochowskim przy ul. Katedralnej, otwarto stałą wystawę, poświęconą historii częstochowskich Żydów. Na tę okoliczność zjechali goście z całego świata. Głównym promotorem Zjazdu i wystawy jest Zygmunt Rolat, przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków, Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Sport, jako lek na wszelkie dolegliwości
Swoją przygodę w skokach do wody rozpoczęła w wieku 5 lat. Po 12 latach, mimo kontuzji i przeszkód losu, kontynuuje treningi. O swojej pasji i miłości do sportu opowiada nam Dominika Mirowska, wielokrotna mistrzyni Polski juniorek skoków do wody, podopieczna COSW Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Inauguracja Norwida na minus
Od porażki rozpoczęli tegoroczne rozgrywki siatkarskiej I Ligi zawodnicy Exact Systems Norwida Częstochowa. W sobotę 1 października podopieczni Radosława Panasa przegrali w inauguracyjnej kolejce spotkań, na wyjeździe, z KPS Siedlce 0:3. Częstochowianie do tego pojedynku przystąpili w bojowym nastawieniu. Wszak w przedsezonowym sparingu pokonali drużynę z Siedlec 3:2. Tym razem role się odwróciły.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Mistrzostwa Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce
Przez dwa dni ( 24-25.09.2016 ) w Słubicach trwała rywalizacja o medale Mistrzostw Polski Młodzików ( zawodnicy 14-15 letni ) w Lekkiej Atletyce. W gronie ponad 500 uczestników wystartowała 10 osobowa ekipa CKS Budowlani. Zawodnicy z Częstochowy zaprezentowali się bardzo dobrze zdobywając 2 medale.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
"Częstochowa 1826-1914. Od połączenia do I wojny światowej. Gospodarka, przemysł, społeczeństwo i kultura."
Częstochowa wkraczając w wiek XIX, nie była ani pod względem administracyjnym, ani urbanistycznym, organizmem jednolitym. W niewielkiej bowiem od siebie odległości egzystowały dwa odrębne miasta, tak zwana Stara Częstochowa położona nad Wartą i Nowa Częstochowa zlokalizowana u podnóża Jasnej Góry." tymi słowami - rozpoczęła się konferencja inaugurująca kolejny projekt edukacyjno-historyczny "Częstochowa 1826-914. Od połączenia do I wojny światowej. Gospodarka, przemysł, społeczeństwo i kultura."
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
XXI Wojewódzki Konkurs Plastyczny Papierowy Świat
Konkurs adresowany jest do dzieci szkół podstawowych, gimnazjów, klas ponad-gimnazjalnych, zespołów plastycznych w domach, ośrodkach i klubach kultury oraz osób dorosłych. Konkurs obejmuje następujące grupy wiekowe:
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
ZAPROSZENIE NA KONCERT CHARYTATYWNY "DLA DANUSI"
Absolwenci I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie mają zaszczyt zaprosićna koncert charytatywny „RAZEM DLA DANUSI”, który odbędzie się 22 października o godzinie 17.00 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przy ul. Jagiellońskiej 67/71 w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Alergia spojówek w okresie jesiennym i zimowym Jak ograniczyć kontakt z alergenami?
– Wbrew powszechnemu przekonaniu o sezonowości alergii, osoby na nią cierpiące mogą odczuwać nieprzyjemne objawy nawet przez cały rok. Podczas jesieni i zimy występuje nasilenie dolegliwości wśród alergików chorujących na całoroczne alergiczne zapalenie spojówek, którego przyczyną jest m.in. uczulenie na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśnie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Przebudowy dróg w Gminie Żarki
Jeszcze w tym roku zostanie wyremontowana ul. Szkolna w Ostrowie oraz ul. Mostowa w Żarkach. Przebudowy dróg rozpoczęto w Jaworzniku przy ul. Dolnej, powstaje również nowa droga do Kępiny - Wysoka Lelowska.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
RZYMSKA OSTROŻNOŚĆ W WOJOWANIU
W dniu 18 października b.r. (wtorek), o godz. 17.30, w sali 26 Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD (al. Armii Krajowej 36a), w ramach Wolnej Wszechnicy Historycznej PTH Oddział w Częstochowie, mgr Łukasz Sasuła wygłosi odczyt pt. Rzymska ostrożność w wojowaniu – bizantyjskie metody zmniejszania ryzyka na wojnie.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Świętowali 50-lecie małżeństwa
15 małżeństw świętowało 4 października w Urzędzie Stanu Cywilnego jubileusz Złotych Godów. Jedna z par przeżyła razem 52 lata.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
I znowu zmiany w rozkładach jazdy MPK
W związku z kolejnym etapem prac w ramach dwóch dużych inwestycji drogowych realizowanych aktualnie w częstochowskiej dzielnicy Północ informujemy, że od soboty (8.10.2016r.) zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu i organizacji komunikacji miejskiej:
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Zdrowie jest najważniejsze
KAMPANIA EDUKACYJNA TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 38 W CZĘSTOCHOWIE
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl