Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Środa, 21 listopada 2018
Janusza i Konrada
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 42 (1286) 2016-10-20
  W NUMERZE:
» AMAZONKI NA JASNEJ GÓRZE. Dziękujemy za to, że jesteśmy
»  „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si”
» FUNDUSZ POMAGA SZKOŁOM. Panki zyskały Zieloną Pracownię
»  Ekologiczne wyróżnienie dla prezesa CzPK
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”:
» 78. miesięcznica Katastrofy Smoleńskiej
» Dzień Patrona w Zespole Szkół Technicznych
» Modlitwa w intencji harcerzy
» WIECZÓR 211.PRAWDY NIE DA SIĘ ZNISZCZYĆ - BŁOGOSŁAWIONY KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO
» Pomóżmy – koncert i aukcja na rzecz Danuty Kurzak
» 38. rocznica wyboru ks. Karola Wojtyły na Papieża
» WYWIAD. Uczelnia spełnia kryteria uniwersyteckie
» Skuteczna inicjatywa radnej Klubu PiS
»  CZĘSTOCHOWSKIE DROGI. Skandaliczny stan chodnika przy ul. Głównej
» Powstanie ostatni, brakujący odcinek autostrady A1
» Pracowity rok Lwiątek
» Telegraf
» 20 lat na częstochowskiej scenie
» DUET ARTYSTYCZNY: MADEJ MOTYLSKI
» WYSTAWA. „…po trzy…”
» Noc dla kultury, dzień do pracy. Zatem czas na wnioski
» Ofiary konspiracji – z pamiętnika Bronisławy (Wolskiej) Korgol
» GMINY Z KULTURĄ. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie
» TELEGRAF KULTURALNY
» Zdrowie jest najważniejsze
»  SPORT / NORDIC WALKING. Pokonuje kilometry, przekracza metę i staje na podium
» Pierwsze, historyczne, zwycięstwo Norwida
» Smutny bilans: trzy mecze i trzy porażki
» Radosław Panas: Każdy set był momentami wyrównany
» Raków walczył do końca
» Trenerski dwugłos. MKP Kotwica Kołobrzeg - RKS Raków Częstochowa
» Tragedii nie było
» Odszedł Kawaler Virtuti Militari płk Zygmunt Łabędzki pseudonim „Łoś”
» Szkoła YAMAHA zaprasza maluchy na spotkanie z muzyką
» Częstochowski Dzień Sportu
» BUDŻET OBYWATELSKI - GŁOSOWANIE
»  Pierwsze zwycięstwo AZS Częstochowa - akademicy pokonują Łuczniczkę Bydgoszcz 3:2
» AJD zaprasza

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 42 (1286) z 2016-10-20
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
AMAZONKI NA JASNEJ GÓRZE. Dziękujemy za to, że jesteśmy
XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi zgromadziła 1 października pod jasnogórskim Szczytem tysiące amazonek z całej Polski, a także z Czech, Słowacji i Niemiec. Gościem honorowym była Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
„Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si”
W sobotę 15 października w gmachu Sejmu RP odbyła się konferencja „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si” pod honorowym patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy, zorganizowana przy współpracy JEm. Ks. Kard. Gerharda Müllera – prefekta Kongregacji Nauki Wiary i prof. Jan Szyszko – ministra środowiska.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
FUNDUSZ POMAGA SZKOŁOM. Panki zyskały Zieloną Pracownię
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pankach otrzymała dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach łącznie w wysokości 22 185,95 zł na utworzenie pracowni przyrodniczej pn. „Ekopanek”.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Ekologiczne wyróżnienie dla prezesa CzPK
Prezes Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. Robert Kalinowski został wyróżniony w konkursie na tytuł „Dyrektora Roku 2015 Zakładu Oczyszczania Miasta”.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”:
Częstochowskie Towarzystwo Naukowe Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie i Muzeum Częstochowskie zapraszają na konferencję naukową „Częstochowa – przyroda miasta i regionu” 20-21 października 2016 r. Spotkanie odbędzie się w budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego AJD, al. Armii Krajowej 13/15 sala AB 1023 (I piętro) i w budynku Muzeum Częstochowskiego, przy ul. Katedralnej 8.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
78. miesięcznica Katastrofy Smoleńskiej
Uroczystości w Warszawie rozpoczęto tradycyjnie raną Mszą Świętą w kościele pw. Anny, w intencji poległych w Katyniu i Smoleńsku. W Eucharystii uczestniczyli prezes Jarosław Kaczyński i wicepremier Mariusz Błaszczak oraz ministrowie i połowowi Prawa i Sprawiedliwości. Obecni byli także częstochowscy parlamentarzyści europoseł Jadwiga Wiśniewska i poseł Szymon Giżyński.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Dzień Patrona w Zespole Szkół Technicznych
18 października 2016 roku w Technikum nr 12 im. Jana Pawła II i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 10 im. Jana Pawła II odbyła się uroczystość „Dnia Patrona”.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Modlitwa w intencji harcerzy
W kościele NMP Zwycięskiej Częstochowie przy ul. Słowackiego 16 października odbyła się Msza Święta w intencji Harcerzy ZHP i ZHR, w 77. rocznicę utworzenia Szarych Szeregów w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
WIECZÓR 211.PRAWDY NIE DA SIĘ ZNISZCZYĆ - BŁOGOSŁAWIONY KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO
25 października 1984 r. Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko poniósł śmierć męczeńską z rąk komunistycznych oprawców. Oddajmy hołd kochanemu Księdzu Jerzemu, który za Polskę oddał życie. Módlmy się o Jego Kanonizację. 25 października o godz. 16.00 w częstochowskim kościele pw. Św. Maksymiliana przy ul. Stefana Starzyńskiego ofiarujemy Błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce modlitwę, pieśni, poezję obrazy. Będziemy słuchać Jego ocalonego głosu.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Pomóżmy – koncert i aukcja na rzecz Danuty Kurzak
Danuta Kurzak, profesor I Liceum w Częstochowie, ulubiona przez uczniów wuefistka zapadła na dwa nowotwory – mięsaka i czerniaka. W obliczu takiego ataku pani Danuta jest bezbronna, choć uporu i siły jej nie brakuje. Dzisiaj potrzebuje pomocy, bez której jej życie przedwcześnie zgaśnie. Ratunkiem są bardzo drogie leki.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
38. rocznica wyboru ks. Karola Wojtyły na Papieża
Pontyfikat Jana Pawła II trwał od 16 października 1978 roku do śmierci papieża w dniu 2 kwietnia 2005 roku. Papież wykazywał wielką troskę o każde poczęte dziecko.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
WYWIAD. Uczelnia spełnia kryteria uniwersyteckie
O edukacji, priorytetach i atutach Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie rozmawiamy z JM rektor AJD dr hab. Anną Wypych-Gawrońską, prof. AJD.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Skuteczna inicjatywa radnej Klubu PiS
Na oddziale położniczo-ginekologicznym Miejskiego Szpitala Zespolonego na Zawodziu w Częstochowie wreszcie przeprowadzono niezbędny remont. To efekt interwencji radnej Klubu Prawa i Sprawiedliwości Anny Majer, wzmocniony wsparciem przewodniczącej Komisji Zdrowia Moniki Pohoreckiej, również radnej Klubu PiS.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
CZĘSTOCHOWSKIE DROGI. Skandaliczny stan chodnika przy ul. Głównej
Pięćdziesiąt lat to za mało, aby doprosić się od zarządu miasta Częstochowy solidnej budowy chodnika, lub choćby jego gruntownej naprawy. Remontuje się drogi, i to w całkiem jeszcze dobrym stanie, a w niebyt odkłada się budowę chodników, których albo w ogóle brak – jak na ulicy Ikara w dzielnicy Grabówka, albo są w stanie katastrofalnym – jak na ul. Głównej w dzielnicy Kawodrza-Gnaszyn. Wygląda na to, że dla władnych urzędników bezpieczeństwo pieszych to sprawa zbędna.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Powstanie ostatni, brakujący odcinek autostrady A1
- Podstawową potrzebą jest dokończenie szkieletu komunikacyjnego kraju. Podjęliśmy zatem decyzję o przyspieszeniu realizacji ostatniego, brakującego fragmentu autostrady A1 łączącej północ i południe Polski. Odcinek z Tuszyna do Częstochowy pozwoli na pełne skomunikowanie polskich portów w Gdańsku i Gdyni z centralną i południową Polską, a także z naszymi południowymi sąsiadami: Czechami i Słowacją. Dzięki temu poprawi się konkurencyjność sektora gospodarki morskiej - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 20 października 2016 r. podczas konferencji prasowej. W konferencji, zorganizowanej na budowie autostradowej obwodnicy Częstochowy, wzięli udział: wiceminister Jerzy Szmit, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Bojarowicz i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Pracowity rok Lwiątek
1 października zawody w Wawrowie zakończyły tegoroczny sezon mini żużlowy. Pomimo, że był to pierwszy rok startów klubu UKS Lwiątka, to nasi częstochowscy adepci mini żużla odnieśli spore sukcesy zarówno w zawodach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Kacper Halkiewicz raz zwyciężył i dwukrotnie zakończył zawody o Mistrzostwo Polski na trzecim miejscu. Dawid Piestrzyńskie został natomiast II wicemistrzem w turnieju Unijne Talenty Europy, jako najlepszy z Polaków.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Telegraf
Nagrody dla nauczycieli. 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej w Miejskim Domu Kultury 124 częstochowskich nauczycieli ze szkół, przedszkoli i innych jednostek oświatowych otrzymało Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym dwie nagrody I stopnia (8200 zł brutto), 5 nagród II stopnia (5500 zł brutto) i 117 nagród III stopnia (2800 zł brutto). Podczas uroczystości wystąpili uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
20 lat na częstochowskiej scenie
Na początku tego roku Iwona Chołuj obchodziła 20-lecie pracy artystycznej. Dziś opowiada o nowo rozpoczętym sezonie artystycznym oraz o tym, jak przed dwudziestoma laty trafiła do częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
DUET ARTYSTYCZNY: MADEJ MOTYLSKI
Jolanta Madej, malarka związana z Jurą Częstochowską, ambasador kultury gminy Janów, oraz pochodzący ze Staniszowa i tworzący w Karpaczu artysta plastyk – Janusz Motylski, gościli w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie z wystawą inaugurującą ich projekt „Jura i Karkonosze – wrota czasu”.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
WYSTAWA. „…po trzy…”
W Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie do 19 października można oglądać wystawę prac malarskich Ireny Młynarczyk, członkini Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Noc dla kultury, dzień do pracy. Zatem czas na wnioski
13. Noc Kulturalna w Częstochowie już dawno za nami, dlatego przychodzi pora na podsumowanie i doskonalenie naszej pracy, aby każda kolejna edycja Nocy była jeszcze lepsza. Tegoroczną organizator Ośrodek Promocji Kultury ocenił na bardzo udaną. Na 13. edycję sprzedano (mimo ulewnego deszczu) 2804 karnety na kwotę netto 38.944 zł (i 44 grosze)! To ponad 400 karnetów i blisko 5000 zł więcej!
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Ofiary konspiracji – z pamiętnika Bronisławy (Wolskiej) Korgol
„I ostaną się w legendzie Czasy gniewu, chwały, krwi Owe dni wspominać będziesz Nie zapomnisz tamtych dni”
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
GMINY Z KULTURĄ. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie
Gminny ośrodek kultury jest często pierwszym miejscem, w którym odkrywane są talenty najmłodszych, później szlifowane i promowane. Ale obecne w niemal każdej gminie GOKi to miejsca nie tylko dla najmłodszych – mieszkańcy gminy w każdym wieku spotykają się na zajęcia artystyczne i sportowe, współpracują z nimi Koła Gospodyń, organizowane są lokalne uroczystości. Dziś prezentujemy jedno z takich miejsc – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Mykanowie.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
TELEGRAF KULTURALNY
Fotosprint 2016.Hasłem przewodnim „I Otwartych Mistrzostw Województwa Śląskiego w Fotografowaniu. Fotosprint 2016” była „Energia”. W rywalizacji wzięło udział ponad 100 uczestników. Zadaniem uczestników było dostarczenie tylko jednego zdjęcia, nawiązującego tematycznie głównego tematu.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Zdrowie jest najważniejsze
KAMPANIA EDUKACYJNA TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 38 W CZĘSTOCHOWIE
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SPORT / NORDIC WALKING. Pokonuje kilometry, przekracza metę i staje na podium
Rozmawiamy z Mariuszem Reczulskim zawodnikiem Viking Nordic Team Częstochowa, wicemistrzem Europy w nordic walking. Przygodę z nordic walking rozpoczął w wieku 48 lat. Jest przykładem na to, iż nigdy nie jest za późno, aby zacząć coś nowego.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Pierwsze, historyczne, zwycięstwo Norwida
Exact Systems Norwid Częstochowa może w końcu świętować pierwsze zwycięstwo w sezonie 2016/2017. W sobotę, 15 października, we własnej hali, przy ul. Jasnogórskiej, podopieczni Radosława Panasa, w ramach trzeciej kolejki siatkarskiej I Ligi, podejmowali TS Victorię PWSZ Wałbrzych. Częstochowianie wygrali to spotkanie nie tracąc seta. Było to jednocześnie pierwsze zwycięstwo Norwida w historii na pierwszoligowych parkietach.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Smutny bilans: trzy mecze i trzy porażki
AZS Częstochowa dalej bez punktu
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Radosław Panas: Każdy set był momentami wyrównany
Rozmawiamy z Radosławem Panasem, trener Exact Systems Norwid Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Raków walczył do końca
W spotkaniu 13.Kolejki drugiej ligi, drużyna częstochowskiego Rakowa zremisowała na wyjeździe z Kotwicą Kołobrzeg, 2:2. Zespół pod wodzą Marka Papszuna obok Odry Opole nadal dzierży status niepokonanego.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Trenerski dwugłos. MKP Kotwica Kołobrzeg - RKS Raków Częstochowa
Marek Papszun (trener Rakowa Częstochowa):
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Tragedii nie było
Wywiad z Mateuszem Maklesem, byłym mechanikiem Patryka Beśki, kibicem Włókniarza!
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Odszedł Kawaler Virtuti Militari płk Zygmunt Łabędzki pseudonim „Łoś”
W wieku 97 lat odszedł na wieczną wartę Prezes Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari Zygmunt Łabędzki pseudonim „Łoś” (1919 – 2016), żołnierz września 1939 r., członek Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Ukończył Kurs Dywersji (KEDYW). Uczestniczył w wielu akcjach dywersyjnych. Został odznaczony srebrnym Krzyżem Virtuti Militari za przeprowadzenie w lipcu 1944 roku akcji niedaleko Urzędowa koło Lublina. 70-osobowy oddział
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Szkoła YAMAHA zaprasza maluchy na spotkanie z muzyką
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Częstochowski Dzień Sportu
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
BUDŻET OBYWATELSKI - GŁOSOWANIE
22 października, już po godzinie 00:00 uruchomiony zostanie elektroniczny generator umożliwiający głosowanie na projekty do realizacji w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego. Generator będzie działał do 30 października, do godziny 24:00.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Pierwsze zwycięstwo AZS Częstochowa - akademicy pokonują Łuczniczkę Bydgoszcz 3:2
W meczu czwartej kolejki fazy zasadniczej przeciwnikiem AZS Częstochowa była drużyna z Bydgoszczy. Mecz rozegrał się w dniu wczorajszym na Hali Zawodzie.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
AJD zaprasza
Konferencja na temat tutoringu
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl