Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Elżbiety i Seweryna
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   

  Nr 44 (1288) 2016-11-03
  W NUMERZE:
» Dobre zmiany w „JURZE”. Na ratunek mieszkańcom
» GŁOS W DYSKUSJI. Zespół Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu popada w ruinę
» Przyrodnicy nagrodzeni
» CZĘSTOCHOWIANIE DLA EKOLOGII. Częstochowski LOP działa i edukuje
» Liczenie dzików
» Gmina Poraj za powstaniem województwa częstochowskiego. Tworzy się mapa województwa częstochowskiego
» W Częstochowie nadal najwyższe podatki
» 150 lat parafii w Rędzinach
» Bieg w ciemnościach (Run in the dark)
» BIBLIOTECZNE CZYTANIE
» Delegujesz? Dla Ciebie te zmiany!
» Koalicja Diabeto-Stomatologiczna!
» Dziękujemy za to, że jesteśmy
» Ślubowanie aspirantów
» Podaj rękę zwierzakowi
» KĄCIK POEZJI
» Muzyka baroku przy świecach
» HISTORIA CZĘSTOCHOWSKIEGO PRZEMYSŁU. Huta „Częstochowa” (cz. I)
» Obrazy Elżbiety Ledeckiej w Pałacu Ślubów
» Martwa natura – wystawa zbiorowa Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza
» W Bibliotece o Bogu
» Przegrana w Sanoku
» SIATKÓWKA. AZS Częstochowa powraca do gry
» Dwa medale na Mistrzostwach Polski w brazylijskim jiu-jitsu
» Skromne zwycięstwo Rakowa
» Trenerski dwugłos: RKS Raków Częstochowa - KS Polonia Bytom
»  Wygrana Bebbeto
» SKOKI DO WODY. Efekt Częstochowa – akrobatyka, gimnastyka, skoki do wody
» Z raportówki policjanta
»  KŁOMNICE. Wójt zaprasza do udziału w akcji „Święty Mikołaj z Polakami na Wileńszczyźnie
» Koncert Alicji Majewskiej w Mstowie
» DZIERŻAWA NA RZECZ "CENTRUM URAZOWEGO”
»  XII WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „Szopka Bożonarodzeniowa”
»  XV Jurajski Konkurs Plastyczny „Tradycyjne ozdoby choinkowe”
» W weekenf utrunienia na DKk-1
» Koncert muzyki relaksacyjnej
» WIECZÓR 212. TAM GDZIE POLSKI ZMARTWYCHWSTANIE

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 44 (1288) z 2016-11-03
sprawy społeczne
Dobre zmiany w „JURZE”. Na ratunek mieszkańcom
Impas wokół rozwiązywania trudnych problemów Spółdzielni Mieszkaniowej „JURA” w Częstochowie został przełamany. Członkowie zwołali nadzwyczajne walne zgromadzenie i wybrali nowego prezesa. Na rok funkcję tę objął Tadeusz Koćwin, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Blachowni. Jak zapewnia, wyciągnie częstochowską Spółdzielnię z długów.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
GŁOS W DYSKUSJI. Zespół Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu popada w ruinę
– A jeszcze do niedawna obiekt ten był dumą dla mieszkańców Koniecpola, zachwycały się nim osoby goszczące nasze miasto – piszą do „GCz” zaniepokojeni koniecpolanie.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Przyrodnicy nagrodzeni
Regionalna konferencja przyrodniczo-ekologiczna „Szlakiem Orlich Gniazd” stała się okazją do uhonorowania działaczy i sympatyków Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
CZĘSTOCHOWIANIE DLA EKOLOGII. Częstochowski LOP działa i edukuje
Rozmawiamy z Januszem Rapalskim, prezesem Zarządu Ligi Ochrony Przyrody Oddział w Częstochowie
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Liczenie dzików
W całej Polsce dobiega końca inwentaryzacja dzików. Liczenie obejmuje co najmniej 10 proc. powierzchni leśnej nadleśnictw i wybranych fragmentów upraw kukurydzy oraz siedlisk chętnie zajmowanych przez dziki.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Gmina Poraj za powstaniem województwa częstochowskiego. Tworzy się mapa województwa częstochowskiego
27 października 2016 roku Rada Gminy Poraj jednogłośnie podjęła stanowisko w sprawie przywrócenia województwa częstochowskiego. To kolejny, ważny głos mieszkańców naszego regionu, uchwalony w ramach konsultacji społecznych, koniecznych do podjęcia prac rządu nad zmianą administracyjnej mapy Polski.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
W Częstochowie nadal najwyższe podatki
Radni komentują: Andrzej Sowa, Klub Prawo i Sprawiedliwość
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
150 lat parafii w Rędzinach
W kościele w Rędzinach, 30 października 2016 roku, Mszą Świętą dziękczynną, pod kierunkiem biskupa seniora Antoniego Długosza, uczczono 150. rocznicę utworzenia lokalnej parafii pw. św. Otylii. – Dziękujemy Panu Bogu, że ten jubileusz, dane jest nam przeżyć w rocznicę 1050-lecia chrztu Polski – podkreśla proboszcz parafii ks. Paweł Kłos.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Bieg w ciemnościach (Run in the dark)
Bieg odbędzie się w dniu 16. listopada 2016 w Parku Kościuszki w Katowicach i został objęty patronatami: Rotary Club, Niepełnosprawni.pl, Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Katowicach.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
BIBLIOTECZNE CZYTANIE
Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w XIII Regionalnym Forum Bibliotekarzy, w tym roku pod nazwą „Biblioteczne czytanie”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2016.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Delegujesz? Dla Ciebie te zmiany!
Szczegółowe poradniki i specjalni doradcy, a dodatkowo elektroniczny rejestr dla całego kraju – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1, dotyczących m.in. delegowania pracowników. To niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że w tym roku ich liczba może przekroczyć pół miliona.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Koalicja Diabeto-Stomatologiczna!
Cukrzyca to choroba interdyscyplinarna, a to oznacza, że powinni się nią zajmować lekarze wielu specjalności, nie tylko diabetolodzy. I tak też się dzieje. Pacjentem chorym na cukrzycę zajmują się m. in. kardiolodzy, nefrolodzy, neurolodzy, ortopedzi. Teraz dołączają do nich…stomatolodzy. Kiedy stomatolog pomaga wykryć cukrzycę? Na ten temat rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Leszkiem Czupryniakiem, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
Dziękujemy za to, że jesteśmy
1 października pod jasnogórskim Szczytem XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi zgromadziła tysiące amazonek z całej Polski i zza granicy. Gościem honorowym była Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda. O ruchu Amazonek rozmawiamy z Elżbietą Markowską, prezesem Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, które jest organizatorem pielgrzymki.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Ślubowanie aspirantów
27 października 2016 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyła się uroczystość ślubowania słuchaczy XX turnusu Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Ślubowanie poprzedziła Msza Święta.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Podaj rękę zwierzakowi
Zima to szczególnie trudny okres dla zwierząt w schroniskach. Są zdane na człowieka, który, jeśli chce i ma odpowiednie warunki, może odmienić ich los. A zwierzę potrafi się za taki gest odwdzięczyć. Rozmawiamy z Urszulą Chyrą ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
KĄCIK POEZJI
Bogusława Tutajewicz. AUTORKA jest związana z Częstochową, ukończyła tu Liceum im. M. Kopernika. Obecnie mieszkam w Sosnowcu, ale często odwiedza Częstochowę. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Wydała dwa tomiki wierszy: „Zawsze przedpole” (2005 r.), „Wahadło” (2012 „r.), a także wiersze dla dzieci „:O psach, kotach i słońcu, o le!” (2015 r.).
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Muzyka baroku przy świecach
Ostatnia odsłona cyklu „Koncerty przy świecach”, organizowanego przez Filharmonię Częstochowską im. Bronisława Hubermana, spotkała się z zasłużonym uznaniem melomanów. 21 października 2016 roku miłośnicy klasyki licznie przybyli do kościoła rektorackiego pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, aby wysłuchać utworów najwybitniejszych kompozytorów baroku.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
HISTORIA CZĘSTOCHOWSKIEGO PRZEMYSŁU. Huta „Częstochowa” (cz. I)
Warunki, jakie mogła zapewnić Częstochowa, tj. dostęp do wód przemysłowych, dobre skomunikowanie dzięki kolei warszawsko-wiedeńskiej oraz pokłady rud żelaza i wapienia zachęciły wielu przemysłowców do wzniesienia zakładów na jej terenie i w jej okolicy. W II połowie XIX wieku powstały m.in. zakłady włókiennicze, papiernia, farbiarnia, fabryka zapałek, guzików i tapet oraz browar. Jednym z przemysłowców był Bernard Ludwik Hantke, który postanowił wykorzystać koniunkturę w przemyśle ciężkim i w podczęstochowskiej wsi Raków założyć hutę żelaza.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Obrazy Elżbiety Ledeckiej w Pałacu Ślubów
W Pałacu Ślubów, przy ul. Focha w Częstochowie, 26 października 2016 roku, miał miejsce wernisaż prac znanej częstochowskiej malarki – Elżbiety Ledeckiej. Spotkanie rozpoczęła prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza - Ewa Powroźnik.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Martwa natura – wystawa zbiorowa Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza
27 października 2016 roku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” 48 członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza wystawiło swoje prace. Prezentacja odbywa się pod hasłem „Martwa natura”. To kolejne przedsięwzięcie w ramach obchodów 35-lecia Stowarzyszenia.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
W Bibliotece o Bogu
– Wszystko zaczęło się od pobytu w szpitalu. To tam notowałam swoje krótkie myśli, związane z chwilami dla mnie trudnymi, ale które właśnie bardzo zbliżyły mnie do Boga. Swoją twórczością chcę chwalić Najwyższego – mówi Aleksandra Kowalska, która 30 września w Bibliotece Publicznej w Częstochowie promowała swój tomik wierszy pt. „W objęciach Boga”.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Przegrana w Sanoku
Po sromotnej klęsce w Spale z tamtejszym SMS-em PZPS-em (0:3), siatkarzy Exact Systems Norwida Częstochowa czekała kolejna wyjazdowa potyczka w rozgrywkach I Ligi. W sobotę, 29 października, podopieczni Radosława Panasa grali w Sanoku z ekipą TSV Mansard Transgaz-Travel Sanok. Mimo ambicji, woli walki i zwycięstwa, częstochowianie, po tym spotkaniu, musieli zadowolić się tylko jednym meczowym punktem. Polegli bowiem 2:3.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. AZS Częstochowa powraca do gry
– po ciężkim początku podopieczni Michała Bąkiewicza zdobyli kolejne punkty
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Dwa medale na Mistrzostwach Polski w brazylijskim jiu-jitsu
Zawodnicy Rio Grappling Club Częstochowa zdobyli dwa medale podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w Brazylijskim Jiu-Jitsu, które odbyły się w Legionowie koło Warszawy. W mistrzostwach wzięło udział ponad 1100 najlepszych zawodników z klubów z całej Polski. Wśród nich było 14 reprezentantów Rio Grappling Club Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Skromne zwycięstwo Rakowa
Rakowianie pokonali 1:0 – bytomską Polonię w spotkaniu 15. kolejki drugiej ligi. Gola na wagę trzech niezwykle ważnych punktów zdobył w 19. minucie – Piotr Malinowski.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Trenerski dwugłos: RKS Raków Częstochowa - KS Polonia Bytom
Oto co po zakończeniu sobotniego spotkania mieli do przekazania szkoleniowcy obydwu drużyn.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Wygrana Bebbeto
W rozegranym awansem meczu 6. kolejki ekstraklasy kobiet tenisistki stołowe Bebetto AZS AJD Częstochowa wygrały na wyjedzie z Bronowianką Kraków 3:0.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SKOKI DO WODY. Efekt Częstochowa – akrobatyka, gimnastyka, skoki do wody
Efekt Częstochowa to klub sportowy, zawiązany w ubiegłym roku. W ramach zajęć na basenie przy ulicy Równoległej oraz w sali gimnastycznej udostępnionej przez MOSIR prowadzone są: akrobatyka, skoki do wody oraz nauka pływania. W treningach biorą udział dzieci w wieku od 3 do 16 lat oraz osoby dorosłe. Rozmawiamy z najmłodszymi uczestnikami zajęć oraz trenerką, Katarzyną Reczulską.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Z raportówki policjanta
Śmiertelne potrącenie w Blachowni. W piątek 21 października około godziny 18:30 w Blachowni na ul. Lublinieckiej 44-letni mieszkaniec powiatu częstochowskiego przechodząc w miejscu niedozwolonym w terenie zabudowanym wtargnął pod nadjeżdżające volvo. Pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł. Badania wykazały, że nie był trzeźwy, w przeciwieństwie do kierowcy – 41-letniego mieszkańca powiatu lublinieckiego.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
KŁOMNICE. Wójt zaprasza do udziału w akcji „Święty Mikołaj z Polakami na Wileńszczyźnie
Wójt Gminy Kłomnice Piotr Juszczyk oraz Stowarzyszenie Patriotyczne „KRESY” w Częstochowie zapraszają mieszkańców gminy Kłomnice do włączenia się w akcję charytatywną dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Akcja polega na zbiórce artykułów żywnościowych i słodyczy, które trafią do polskich rodzin i szkół na Kresach w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Koncert Alicji Majewskiej w Mstowie
zapraszamy :-)
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
DZIERŻAWA NA RZECZ "CENTRUM URAZOWEGO”
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce wydzierżawi od miasta działkę, umożliwiającą budowę zjazdu do lądowiska dla śmigłowców obsługujących "Centrum Urazowe".
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
XII WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „Szopka Bożonarodzeniowa”
Gminne Centrum Kultury Informacji i Rekreacji zaprasza do konkursu
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
XV Jurajski Konkurs Plastyczny „Tradycyjne ozdoby choinkowe”
Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej zaprasza di udziału w XV Jurajskim Konkursie Plastycznym „Tradycyjne ozdoby choinkowe”
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
W weekenf utrunienia na DKk-1
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, iż z uwagi na planowane odtwarzanie oznakowania poziomego na odcinku DK-1 w granicach Częstochowy (od ul. Bugajskiej do okolic węzła z DK-46), które będzie realizowane w najbliższy weekend mogą występować na wspomnianym odcinku czasowe utrudnienia w ruchu.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Koncert muzyki relaksacyjnej
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
WIECZÓR 212. TAM GDZIE POLSKI ZMARTWYCHWSTANIE
Dla uczczenia Święta Niepodległości Polski w hołdzie Tym, którzy oddali życie dla Jej Zmartwychwstania
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl