Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1290) 2016-11-17
  W NUMERZE:
» W odpowiedzi redaktor Renacie Klucznej
» MINISTER EDUKACJI W CZĘSTOCHOWIE. Dla Częstochowy dodatkowo 39 etatów dla nauczycieli
» Prezydent Matyjaszczyk nie dba o krwiodawców
» ROZLICZENIE PROGRAMU PILOTAŻOWEGO
» Fundusz na konwencie samorządowców
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Wokół przyrody Częstochowy i regionu
» ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W CZĘSTOCHOWIE - 11 LISTOPADA 2016 ROKU. Godnie, uroczyście, radośnie
» Koalicja patriotycznego samowykluczenia
» Kwesta po raz 20.
» Młodzież czci niepodległość Polski
» GOSPODARKA NA WSI. Zwiększone limity dopłat dla rolników
» Lekcja wiedzy o społeczeństwie w Parlamencie Europejskim
» O Gniatkowskim w "Gaude Mater"
» HISTORIA CZĘSTOCHOWSKIEGO PRZEMYSŁU. Huta „Częstochowa” (cz. II/III)
» Losy sztandaru 27 Pułku Piechoty
» Na granicy czasu i wieczności
» „Kibice Rakowa Częstochowa kontra białaczka”
» SIATKÓWKA. Zła passa Norwida trwa
» TENISOWE WIEŚCI
» PIŁKA NOŻNA. Raków mistrzem jesieni!
» "Trenerski dwugłos": RKS Raków Częstochowa - KS Polonia Warszawa
» SIATKÓWKA. Kolejne dwa punkty na koncie AZS Częstochowa. Trzecie zwycięstwo i piąta porażka Akademików
» SPORT / SIATKÓWKA. Zdobyć medal olimpijski
»  Od 11 grudnia nowe połączenia z Katowic do Trójmiasta i więcej pociągów z Częstochowy do stolicy!
» MPK w Częstochowie na podium
» Spektakl dla dzieci
» Od 19 i 21.11.2016 r. zmiany tras linii 14, 22, 23, 24, 25, 29, 33, 38, 69, 80, 81 i 92 w dzielnicach Dźbów, Północ i Parkitka
» OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W MSTOWIE
» Festiwal piosenki w Woźnikach
» XXIII edycja LIGI FUTSALU o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy
»  Nartorolki i hulajnogi grawitacyjne na Jurze w Żarkach.
» EUROPEJSKI TYDZIEŃ TESTOWANIA NA HIV – 18-25 LISTOPADA 2016 KTO I KIEDY POWINIEN WYKONAĆ TEST?
» Problem przemocy z różnej perspektywy
» "Aborcja . Zakazy i konsekwencje"
» Akcja 20 zł za 1 mm
» Uniwersytet Rozwoju w Częstochowie
» Medale na Mistrzostwach Śląska w Bytomiu
» Arturo Mari wspominał Papieża Jana Pawła II
»  Urok plasteliny
» Tutoring, by szkoła była bardziej przyjazna
» Warsztaty w ROK

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 46 (1290) z 2016-11-17
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
W odpowiedzi redaktor Renacie Klucznej
Motyw przewodni artykułu red. Renaty Klucznej „Co to za zagadka: dwie spółki i …” („7 dni”, z 17 listopada 2016 r.) jest rozpisany wokół faktu, iż posiadacze dwóch, znanych częstochowskiej opinii publicznej nazwisk (Giżyński, Matyszczak) funkcjonują w kontekście trzech różnych instytucji (biuro poselskie Szymona Giżyńskiego, „Gazeta Częstochowska” i Regionalny Fundusz Gospodarczy).
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
MINISTER EDUKACJI W CZĘSTOCHOWIE. Dla Częstochowy dodatkowo 39 etatów dla nauczycieli
W poniedziałek, 14 listopada 2016 roku, w Częstochowie przebywała minister edukacji Anna Zalewska. Jej wizyta związana była z wdrażaniem reformy oświaty. Podczas konferencji prasowej Minister zapowiedziała, że dla Częstochowy Ministerstwo zwiększy subwencję oświatową o 11 miliomów złotych. Tym sposobem pokryte zostaną koszty zatrudnienia dodatkowych 39 nauczycieli.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Prezydent Matyjaszczyk nie dba o krwiodawców
Krew jest darem życia i ci którzy się nią dzielą winni być szczególnie szanowani i doceniani. Niestety, tak w Częstochowie się nie dzieje. Kluby krwiodawców z braku środków upadają. Częstochowscy krwiodawcy nie mają wsparcia ze strony władz miasta.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
ROZLICZENIE PROGRAMU PILOTAŻOWEGO
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje, iż w sprawach związanych z rozliczeniem zadań realizowanych w ramach pilotażowego Programu „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji” należy kontaktować się ze specjalistami pod numerami telefonu: 32 60 32 383 lub 32 60 32 390.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Fundusz na konwencie samorządowców
Przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, z prezesem Andrzejem Pilotem na czele, na zaproszenie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów 24 października br. uczestniczyli w konwencie wójtów, burmistrzów i starostów województwa śląskiego, który miał miejsce Lyskach.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Wokół przyrody Częstochowy i regionu
Konferencja naukowa „Częstochowa – przyroda miasta i regionu” odbywała się w dniach 20 i 21 października 2016 r. w auli Wydziału Matematyczno- Przyrodniczego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie a zakończyła spotkaniem jej uczestników i zaproszonych gości w Sali Edukacyjnej Muzeum Częstochowskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W CZĘSTOCHOWIE - 11 LISTOPADA 2016 ROKU. Godnie, uroczyście, radośnie
W asyście policji konnej, komandosów z Lublińca i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Mykanowa przeszedł Częstochowski Marsz Niepodległości, przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz organizacje patriotyczne.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Koalicja patriotycznego samowykluczenia
Decyzją radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Platformy Obywatelskiej i Mieszkańców Częstochowy Marcina Marandy, przepadł zgłoszony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości projekt uchwały dotyczący usytuowania na Skwerze „Solidarności” w Częstochowie – w miejscu usuniętej tablicy z 1952 roku, czczącej zbrodniarzy UB – pomnika Danuty Siedzikówny „Inki”.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Kwesta po raz 20.
podczas tegorocznej kwesty, organizowanej na częstochowskich cmentarzach św. Rocha i Kule przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater i Liga Miejska, zebrano prawie 15 tysięcy złotych. Przeznaczone zostaną na remont grobowca rodziny Szyszkowskich-Gawlikowskich na cmentarzu św. Rocha.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Młodzież czci niepodległość Polski
Już 9 listopada częstochowskie szkoły rozpoczęły obchody Święta Niepodległości. Uroczystość przy pomniku Orląt Lwowskich zorganizował Zespół Szkół im. Bolesława Prusa. Natomiast w Gimnazjum nr 5 społeczność szkolna zaprosiła na tradycyjną Wieczornicę Niepodległościową.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
GOSPODARKA NA WSI. Zwiększone limity dopłat dla rolników
Rozmowa z dyrektorem Śląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Konradem Jarzyńskim Panie Dyrektorze, na czym obecnie skupia się działalność
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Lekcja wiedzy o społeczeństwie w Parlamencie Europejskim
Europoseł Jadwiga Wiśniewska we współpracy z 35 szkołami ponadgimnazjalnymi z całego województwa śląskiego przygotowała konkurs nt. Unii Europejskiej, dzięki któremu przedstawiciele każdej ze szkół w dniach 3-7 października 2016 roku zwiedzili Strasburg i uczestniczyli w lekcji wiedzy o społeczeństwie w Parlamencie Europejskim.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
O Gniatkowskim w "Gaude Mater"
W Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” 4 listopada 2016 roku miało miejsce spotkanie z Krystyną Maciejewską, żoną Janusza Gniatkowskiego, słynnego piosenkarza, niezwykle popularnego w latach 50. i 60., znanego z takich ponadczasowych przebojów jak: „Apassjonata”, Arrivederci Roma”, Bella Bella Donna”czy „Mexicana”.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
HISTORIA CZĘSTOCHOWSKIEGO PRZEMYSŁU. Huta „Częstochowa” (cz. II/III)
Dwuletnia wojna rosyjsko-japońska, która rozpoczęła się w 1904 roku na krótko poprawiła sytuację przemysłu hutniczego. Dobrej koniunkturze zaczęły jednak przeszkadzać kolejne porażki wojsk carskich i w końcu – przegrana. Robotnicy wyszli na ulice; pierwszy strajk, zwany „krwawą niedzielą” miał miejsce w Petersburgu 9 stycznia 1905 roku, do kolejnych zamieszek doszło w Moskwie, Kijowie, Saratowie i wielu innych miastach, w tym także na terenie ziem polskich. W częstochowskiej hucie już wcześniej dochodziło do strajków, jednak pierwszy długotrwały miał miejsce w lutym 1905 roku, był dobrze zorganizowany i objął wszystkie oddziały.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Losy sztandaru 27 Pułku Piechoty
Ponad 20 lat temu, we wrześniu 1996 roku w mieszkaniu przy ulicy Małej w Częstochowie, odnaleziono sztandar 27 Pułku Piechoty. Znalezisko było niespodziewane, sztandar zaginął bowiem tuż po II wojnie światowej i na pół wieku (z małym wyjątkiem) ślad po nim zaginął.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Na granicy czasu i wieczności
Cézanne, pytany kiedyś, dlaczego nie maluje, jak tylu geniuszy przed nim, obrazów Chrystusa na krzyżu czy innych scen Męki Pańskiej, rzekł: „Bo nie śmiem”.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
„Kibice Rakowa Częstochowa kontra białaczka”
Fundacja DKMS Polska organizuje Dzień Dawcy Szpiku w Częstochowie wraz z Beatą Kulczyńską oraz Stowarzyszeniem Kibiców „Wieczny Raków”. Odbędzie się ono w najbliższą sobotę, 19 listopada br. w godzinach 12:00-15:00 na MSP „Raków” przy ulicy Limanowskiego 83. O inicjatywie mówi Beata Kulczyńska, główna organizatorka Dni Dawcy Szpiku
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. Zła passa Norwida trwa
Siatkarze Exact Systems Norwida Częstochowa nadal nie mogą przerwać złej passy. W ostatnich dwóch, minionych, kolejkach rozgrywek pierwszoligowych ponieśli następne dwie porażki po 3:2.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
TENISOWE WIEŚCI
Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w tensie stołowym
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Raków mistrzem jesieni!
Częstochowianie zgodnie z oczekiwaniami w niedzielę, 13 listopada, pokonali przed własną publicznością warszawską Polonię, 3:1 w ostatniej kolejce rundy jesiennej. Dzięki temu zwycięstwu drużyna pod batutą Marka Papszuna została Mistrzem jesieni!
Czytaj więcej     Komentarze
sport
"Trenerski dwugłos": RKS Raków Częstochowa - KS Polonia Warszawa
Igor Gołaszewski (trener Polonii Warszawa):
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. Kolejne dwa punkty na koncie AZS Częstochowa. Trzecie zwycięstwo i piąta porażka Akademików
W siódmej kolejce fazy zasadniczej AZS Częstochowa pokonał na Hali Zawodzie BBTS Bielsko-Białą 3:2.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
SPORT / SIATKÓWKA. Zdobyć medal olimpijski
Na deskach Plus Ligi zadebiutował w 2014 r. Sezon 2016/2017 jest jego trzecim w AZS Częstochowa. Ma na swoim koncie krążki zdobyte na arenie międzynarodowej: wicemistrzostwo Europy kadetów, wicemistrzostwo Europy juniorów oraz brązowy medal Mistrzostw Świata kadetów. O początkach swojej przygody z siatkówką, autorytetach, najważniejszych momentach w karierze, marzeniach mówi „Gazecie Częstochowskiej” Rafał Szymura, przyjmujący AZS Częstochowa, reprezentant Polski.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Od 11 grudnia nowe połączenia z Katowic do Trójmiasta i więcej pociągów z Częstochowy do stolicy!
PKP Intercity prezentuje nowy rozkład jazdy dla województwa śląskiego
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
MPK w Częstochowie na podium
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie zajęło drugie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej za rok 2016, organizowanym przez redakcję Strefy Gospodarki - dodatku ukazującego się na łamach Dziennika Gazety Prawnej.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Spektakl dla dzieci
PREMIERA W CZĘSTOCHOWSKIM TEATRZE
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Od 19 i 21.11.2016 r. zmiany tras linii 14, 22, 23, 24, 25, 29, 33, 38, 69, 80, 81 i 92 w dzielnicach Dźbów, Północ i Parkitka
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że ze względu na zakończenie prac przy budowie ronda przy skrzyżowaniu ulic Sabinowskiej, Żyznej i Dźbowskiej oraz zakończenie prac w rejonie alei Wyzwolenia, Armii Krajowej i Obrońców Westerplatte zostaną dokonane następujące zmiany w kursowaniu linii autobusowych:
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W MSTOWIE
Mimo zimnej aury tegoroczne obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Mstowie wypadły godnie i pokazały patriotyzm mieszkańców gminy Mstów.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Festiwal piosenki w Woźnikach
XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Henryka Hampla odbędzie się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Woźnikach w dniach 19-20 listopada.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
XXIII edycja LIGI FUTSALU o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy
Miasto Częstochowa, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie oraz Hala Sportowa Częstochowa Sp. z o.o. zapraszają na kolejną edycję imprezy popularnie zwanej turniejem oldbojów.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Nartorolki i hulajnogi grawitacyjne na Jurze w Żarkach.
Rusza nowoczesna Wypożyczalnia Sprzętu Sportowego w Żarkach Przewodziszowicach. Amatorski Klub Biegacza Narciarskiego z Przewodziszowic uruchamia wypożyczalnię i naukę jazdy na NARTOROLKACH, HULAJNOGACH GRAWITACYJNTCH DLA DOROSŁYCH. Do wypożyczenia rolki, kijki nordic walking, rowery górskie i trekingowe, Rower z fotelikami i z wózkiem dla dzieci, narty biegowe.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
EUROPEJSKI TYDZIEŃ TESTOWANIA NA HIV – 18-25 LISTOPADA 2016 KTO I KIEDY POWINIEN WYKONAĆ TEST?
W Polsce każdego dnia ok. 2–3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV.1 Nadal jednak nawet 70 proc. osób może nie wiedzieć o fakcie swojego zakażenia.1 Wykrycie HIV możliwe jest dzięki wykonaniu badania przesiewowego.2 Europejski Tydzień Testowania na HIV jest więc dobrą okazją do tego, by o tym przypomnieć i zachęcić do sprawdzenia, czy jesteś osobą HIV+.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Problem przemocy z różnej perspektywy
Geneza zjawiska przemocy, stereotypy i mity dotyczące sprawców i ofiar przemocy były jednymi z zagadnień poruszanych podczas debaty zorganizowanej w Urzędzie Miasta.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
"Aborcja . Zakazy i konsekwencje"
25 listopada br w sali Muzeum Monet i Medali im.JP II odbędzie się prelekcja zaangażowanego obrońcy życia ks.Tomasza Kancelarczyka - współtwórcy Bractwa i Fundacji Małych Stópek Temat prelekcji: "Aborcja . Zakazy i konsekwencje" .
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Akcja 20 zł za 1 mm
"Zamykając bramy, otwórzmy serca" - mówią członkowie działającej przy częstochowskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego Fundacji "Ufam Tobie" i proponują, by w geście solidarności z dziećmi chorymi na białaczkę ściąć włosy do długości jednego milimetra. Dzięki wsparciu sponsorów, każdy, kto weźmie udział w akcji "20 zł za 1 mm" wspomoże sześcioletniego Dominika i jego rówieśników w walce z białaczką.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Uniwersytet Rozwoju w Częstochowie
W naszym mieście otwarto drugi w Polsce Uniwersytet Rozwoju, który ma przekonać dzieci i młodzież do przedmiotów ścisłych.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Medale na Mistrzostwach Śląska w Bytomiu
Rio Grappling Club Częstochowa nie zwalnia tempa, 6 listopada w Bytomiu, odbyły się Mistrzostwa Śląska Brazylijskiego Jiu-Jitsu, w wersji bez kimon, z których zawodnicy klubu wrócili z trzema medalami. Kwiatkowska Kamila zdobyła dwa z nich: 1 miejsce w kat. juniorki -50kg oraz 3 miejsce w kat. seniorki białe pasy -56kg. Trzeci krążek wywalczył Dąbrówka Filip zajmując 3 miejsce w kat. purpurowe pasy -70kg.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Arturo Mari wspominał Papieża Jana Pawła II
Gościem 57.spotkania z cyklu " Z Janem Pawłem II ku przyszłości" był włoski watykanista oraz osobisty fotograf Papieża- Polaka - Arturo Mari. Spotkanie odbyło się w piątek, 18 listopada br. w częstochowskim Muzeum monet i medali Jana Pawła II przy ulicy Jagiellońskiej 67/71.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Urok plasteliny
RĘDZINY. XI Edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Świat Malowany Plasteliną”
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Tutoring, by szkoła była bardziej przyjazna
Wychować człowieka mądrego - takie zadanie postawili sobie twórcy konferencji „Tutoring szkolny - wychować człowieka mądrego", która odbędzie się 28 listopada na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (budynek Uczelni przy ul. Waszyngtona 4/8, aula nr 121, początek o godz.10.00). Jej organizatorami są Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Towarzystwo Edukacji Otwartej - organ prowadzący Instytutu Tutoringu Szkolnego.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Warsztaty w ROK
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl