Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 3 (1298) 2017-01-19
  W NUMERZE:
» POCZESNA/WRZOSOWA. Czarny punkt na DK-1
» CZĘSTOCHOWA/GOSPODARKA. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wsparli pozyskanie dla Częstochowy ponad 100 milionów złotych
» LIST DO REDAKCJI / INTERWENCJA. Wilki w lasach koniecpolskich
» Czym teraz żywią się zwierzęta?
» Walka ze smogiem
» Stanowisko czysto populistyczne
» GOSPODARKA. Większe ulgi dla początkujących przedsiębiorców
» Parlament Europejski w 2016 – praca PiS i pieniactwo PO
» „Pocałunek ciszy”
»  PAMIĘĆ HISTORYCZNA. W Częstochowie powinien powstać duży pomnik poświęcony Żołnierzom 7 Dywizji Piechoty
» Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego współpracuje z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi
» Choinki nagrodzone
» „Menopauza – odkryj siebie na nowo”
» REMONT BIBLIOTEKI
» Orkiestra podsumowuje
» INTERWENCJA. WYSYPISKO W SOBUCZYNIE. Mieszkańcy Sobuczyny mówią „nie” rozbudowie kompostowni
»  Aquapark nie na Lisińcu, ale w centrum
» MŁODZI ZDOLNI CZĘSTOCHOWIANIE
» NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA W CZĘSTOCHOWIE
» VI Bieg Narciarski „O Puchar Sokolich Gór”
» KONFERENCJA NAUKOWA. „Zmiany demograficzne w Polsce a rozwój systemu ratownictwa medycznego”
» „Zawodowy Koncert Kolęd”
»  OŚRODEK PROMOCJI KULTURY „GAUDE MATER”. Kultura, geografia, historia, sport
» MONTENEGRO 2016
» Pierwsza wystawa „Werniksu” w tym roku
» Modlić się za żywych i umarłych
» PIŁKA NOŻNA.Pierwsze roszady kadrowe w Rakowie Częstochowa
»  PIŁKA NOŻNA. Piłkarze Skry Częstochowa rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej
»  PIŁKA NOŻNA. Zasłużeni dla częstochowskiego Rakowa
» XX KONKURS „NA OLIMPIJSKIM SZLAKU”
»  AZS AJD - górą
»  SIATKÓWKA. Wreszcie wygrana, i to za trzy punkty!
»  PIŁKA NOŻNA. Dobry zawodnik w swoim fachu
» Z policyjnej raportówki
»  PORAJ. III Powiatowy Konkurs Kolęd
»  CZĘSTOCHOWSKI „GOL”. Piłka nożna kobiet w natarciu
» Fogo Power odkrywa karty. Trzech Polaków w składzie
» Blisko 90 nowych pracowników Kolportera
»  PROMOTORZY CZĘSTOCHOWSKIEJ GOSPODARKI

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 3 (1298) z 2017-01-19
INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
POCZESNA/WRZOSOWA. Czarny punkt na DK-1
Ponad stu mieszkańców gminy Poczesna, 13 stycznia 2017 roku, przez trzydzieści minut (od 17.00 do 17.30), pod asystą policji, blokowało trasę szybkiego ruchu na przejściu we Wrzosowej. Szli w milczeniu starsi i młodsi, młodzież i dzieci. Nieśli ze sobą transparenty z napisami: „Żądamy bezpiecznego przejścia”, „Czarny punkt”, „Stop śmierci”, „Na tym przejściu każdego roku ginie człowiek”. Towarzyszyło im trąbienie pojazdów, kpiarskie docinki kierowców...
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWA/GOSPODARKA. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wsparli pozyskanie dla Częstochowy ponad 100 milionów złotych
Ul. Główna i ul. Przejazdowa w dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza w Częstochowie będą przebudowane. Wniosek tej inwestycji, przygotowany przez pracowników Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Częstochowy, zyskał aż 85-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury. Całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 120 milionów złotych.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
LIST DO REDAKCJI / INTERWENCJA. Wilki w lasach koniecpolskich
„Z posiadanych przez nas informacji oraz z relacji naocznych świadków wynika iż Nadleśnictwo Koniecpol sprowadziło do naszych lasów od kilku do kilkunastu wilków. Na tym terenie od dawien dawna nie występowały wilki, kompleks leśny w okolicy Koniecpola nie jest duży. Jaki cel miało sprowadzanie wilków do koniecpolskich lasów? Czy głównym celem nie jest pozbycie się koniecpolan z lasów? – pytają nas w liście nasi Czytelnicy.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Czym teraz żywią się zwierzęta?
W porze zimowej zwierzęta mają utrudniony dostęp do naturalnych pokarmów i wody, wtedy z pomocą przychodzi człowiek. W okresach wiosennym, letnim i jesiennym przedstawiciele jeleniowatych żywią się m.in. pędami, liśćmi, trawami na łąkach śródleśnych, ziołami i nasionami drzew, dziki zjadą żołędzie, owoce buka, wykopują larwy i pędraki owadów. Gdy zima jest mroźna, wśród zwierząt trwa ok. 22 dni tzw. okres głodowy.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Walka ze smogiem
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wspiera gminy w walce ze smogiem, który zatruwa nasze środowisko.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Stanowisko czysto populistyczne
Radni komentują, Monika Pohorecka, radna Klubu Prawo i Sprawiedliwość, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
GOSPODARKA. Większe ulgi dla początkujących przedsiębiorców
Polska gospodarka nabiera rozpędu, ale będzie zdecydowanie lepiej, jeśli rząd da jeszcze większą szansę nowo założonym firmom.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Parlament Europejski w 2016 – praca PiS i pieniactwo PO
Rok 2016 był dla polskich eurodeputowanych rokiem wytężonej pracy. Jednak podczas, gdy jednym zależało na tym, aby w bieżących pracach Unia Europejska zwróciła uwagę na swoje realne problemy, inni intensywnie zastanawiali się nad tym, jak zaszkodzić Polsce.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
„Pocałunek ciszy”
15-letnia Natalia Pabiś z Opatowa przebojem wchodzi na polską scenę estradową. Jej utwór „Pocałunek ciszy” robi karierę na YouTube. Przez niespełna tydzień uzyskał prawie 23 tysiące odsłon.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
PAMIĘĆ HISTORYCZNA. W Częstochowie powinien powstać duży pomnik poświęcony Żołnierzom 7 Dywizji Piechoty
Rozmawiamy z częstochowskim historykiem Adamem Kurusem, który wydał kolejną książkę z historii wojskowości regionu częstochowskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego współpracuje z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi
Do zadań ustawowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należy m.in. działalność na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy rolniczej i chorób zawodowych rolników oraz ich rodzin. Działalność ta polega przede wszystkim na upowszechnianiu wiedzy o bhp w gospodarstwie rolnym poprzez szkolenia, pogadanki, konkursy, pokazy, materiały popularyzatorskie i inne.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Choinki nagrodzone
10 stycznia 2016 roku na Jasnej Górze rozstrzygnięto dziewiątą edycję konkursu na „Wieczernikową Choinkę”, organizowanego przez Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiania. W tym roku dzieci ze szkół w Częstochowie i regionu częstochowskiego przystroiły aż 40 choinek, a właściwie 41, bo tę ostatnią – na specjalnych zasadach – ubrały dzieci z zespołu szkolno-przedszkolnego w Kościelcu.
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
„Menopauza – odkryj siebie na nowo”
Menopauza, nazywana często okresem przekwitania, nie musi wiązać się z ograniczeniami i rezygnacją z dotychczas podejmowanych aktywności. Kobieta po 48. roku życia może nadal „rozkwitać”, realizować swoje pasje i czuć się spełniona niezależnie od zmian następujących w jej organizmie. W tym celu powinna zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Jak to zrobić? Kilka wskazówek podpowiada ginekolog, seksuolog i endokrynolog Prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
REMONT BIBLIOTEKI
Filia nr 9 Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego przeszła generalny remont. Zmodernizowana placówka jest nowoczesna, przytulna, i ma wiele do zaoferowania zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Orkiestra podsumowuje
Jurek Owsiak podsumował tegoroczny 25. Finał WOŚP. Deklarowana kwota to aż 62 418 767 złotych, a to jeszcze nie koniec! Orkiestrowe aukcje trwają do połowy lutego, a do końca stycznia nadal można brać udział w zbiórkach w internecie.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
INTERWENCJA. WYSYPISKO W SOBUCZYNIE. Mieszkańcy Sobuczyny mówią „nie” rozbudowie kompostowni
Zarządzające składowiskiem odpadów w Sobuczynie w gminie Poczesna Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne zamierza zakład kompostowni zamkniętej powiększyć o kompostownię otwartą. Na to nie wyrażają zgody mieszkańcy Sobuczyny.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Aquapark nie na Lisińcu, ale w centrum
Miasto Częstochowa ogłosiło przetarg na projekt i budowę parku wodnego przy ul. Dekabrystów 45. Obiekt, który powstanie do 2020 roku, będzie zlokalizowany obok istniejącej tam pływalni letniej. Ma mieć ok. 3,6 tys. m2 powierzchni użytkowej i pomieścić 900 m2 basenów.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
MŁODZI ZDOLNI CZĘSTOCHOWIANIE
Miłosz Caban jest uczniem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Częstochowie. Ma czternaście lat i uczęszcza do drugiej klasy akordeonu. Miłosz swoim talentem dzieli się podczas występów na różnych uroczystościach. Spotkaliśmy go w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach, gdzie występował dla laureatów konkursu ‘ Świat malowany plasteliną”.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA W CZĘSTOCHOWIE
Od 2017 zmienia się lokalizacja dwóch punktów w których udzielane są bezpłatne porady prawne. Od tego roku, dodatkowo, z takiego rodzaju pomocy mogą też skorzystać kobiety w ciąży.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
VI Bieg Narciarski „O Puchar Sokolich Gór”
W niedzielę, 29 stycznia 2017 r. w jurajskich Biskupicach k/Częstochowy, odbędzie się szósta edycja narciarskiego biegu po trasie wyznaczonej w sąsiedztwie Sokolich Gór – największego rezerwatu przyrody na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
KONFERENCJA NAUKOWA. „Zmiany demograficzne w Polsce a rozwój systemu ratownictwa medycznego”
W Częstochowie, dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia powstanie Centrum Urazowe dla osób dorosłych. Ministerstwo przygotowuje także nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym. Zmiany obejmą system kształcenia ratowników medycznych oraz system informacji o pacjencie.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
„Zawodowy Koncert Kolęd”
12 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół Technicznych odbył się „Zawodowy Koncert Kolęd”, w którym udział wzięli uczniowie ZST i Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie, członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Częstochowie i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie, a także Aurelia Nadrowska, która reprezentowała Prezydenta Miasta Częstochowy, przedstawicielka Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Częstochowie Agnieszka Grudzińska.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
OŚRODEK PROMOCJI KULTURY „GAUDE MATER”. Kultura, geografia, historia, sport
20 grudnia 2016 roku w Cafe Skrzynka w Częstochowie w ramach cyklu „Obrazki z podróży” odbył się wernisaż wystawy fotografii Macieja Hupy pt. „Olimpiada w Rio”. Spotkanie połączono z promocją kalendarza na 2017 rok, w którym wykorzystano zdjęcia M. Hupy.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
MONTENEGRO 2016
W piątkowy wieczór (13 stycznia 2017 roku) w Galerii Fotografii „ART-FOTO” w Regionalnym Ośrodku Kultury otwarto poplenerową wystawę fotografii MONTENEGRO 2016. Komisarzem pleneru był Sławomir Jodłowski, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, prezes Jurajskiego Fotoklubu RP, pracownik ROK w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Pierwsza wystawa „Werniksu” w tym roku
Grupa malarska Werniks, która działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, zaprezentowała w szerokim gronie przybyłych gości najnowsze prace. Wernisaż odbył się w piątek, 13 stycznia 2017 roku, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Modlić się za żywych i umarłych
W literaturze polskiej – i to na najświetniejszych jej kartach - wiele jest przykładów modlitwy za żywych, po to, by nie przyszło opłakiwać umarłych.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
PIŁKA NOŻNA.Pierwsze roszady kadrowe w Rakowie Częstochowa
Piłkarze lidera drugiej ligi, częstochowskiego Rakowa w miniony poniedziałek, tj. 9 stycznia br. wznowili treningi. Najpierw podopieczni Marka Papszuna odbyli testy wytrzymałościowe, jakie odbyły się na parkiecie Hali sportowej „Częstochowa” przy ulicy Żużlowej 4. Natomiast już kolejne zajęcia odbywały się na obiektach MSP „Raków” przy Limanowskiego 83. Na pierwszych zajęciach uczestniczyło 23 piłkarzy.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Piłkarze Skry Częstochowa rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej
W minioną środę, 11 stycznia br. piłkarze częstochowskiej Skry spotkali się na pierwszych w tym roku zajęciach treningowych. Trening pod nieobecność pierwszego szkoleniowca – Jakuba Dziółki prowadził jego asystent: Paweł Ściebura.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Zasłużeni dla częstochowskiego Rakowa
W piątek, 6 stycznia br. w Hali Sportowej „Częstochowa” odbyła się XI edycja „Piłkarskiej Gwiazdki”. W tym roku była to szczególny turniej, bowiem świętowano obchody 95-lecia najlepszego klubu sportowego w naszym mieście, czyli Rakowa Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
XX KONKURS „NA OLIMPIJSKIM SZLAKU”
W IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie 25 listopada 2016 r. została przeprowadzona jubileuszowa, dwudziesta edycja konkursu wiedzy olimpijskiej. Konkurs ma charakter regionalny, i uczestniczą w nim uczniowie trzech etapów edukacyjnych szkół Miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Pytania dotyczą osiągnięć Polaków na arenach olimpijskich od 1924 r.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
AZS AJD - górą
Tenisistki stołowe Bbetto AZS AJD Częstochowa wygrały przed własną publicznością z GLKS Nadarzyn. Mecz 12 kolejki ekstraklasy kobiet miał niesamowite emocje i wysoki poziom sportowy. Zgromadził też rekordową liczbę kibiców. Po tej wygranej Bebbeto wróciło na drugie miejsce w tabeli.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. Wreszcie wygrana, i to za trzy punkty!
Można powiedzieć: w końcu. Siatkarze Exact Systems Norwida Częstochowa, po serii wielu porażek, w sobotę, 14 stycznia, odnieśli drugie zwycięstwo na pierwszoligowych parkietach w sezonie 2016/2017. Rywalem podopiecznych Radosława Panasa był zespół SMS PZPS Spała, którego pokonali bez straty seta. Mało tego w tym spotkaniu nasi siatkarze wywalczyli komplet trzech meczowych punktów.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
PIŁKA NOŻNA. Dobry zawodnik w swoim fachu
Rozmawiamy ze specjalistą do spraw marketingu i promocji KS SKRY Częstochowa, Adamem Wojtysiakiem
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Z policyjnej raportówki
Postrzelił żonę Policjanci z komisariatu IV w Częstochowie zatrzymali 36-letniego mężczyznę podejrzanego o postrzelenie swojej żony z broni pneumatycznej. Kobietę z kilkoma ranami postrzałowymi zabrano do szpitala. Obrażenia zostały zakwalifikowane jako lekkie uszkodzenie ciała. Zatrzymany miał natomiast w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Mężczyzna trafił do policyjnej celi.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
PORAJ. III Powiatowy Konkurs Kolęd
We wtorek 10 stycznia w sali widowiskowo-kinowej Bajka w Poraju odbył się III Powiatowy Konkurs Kolęd zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Kazimierza Wielkiego w Jastrzębiu, zamykający świąteczny okres kolędowania.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
CZĘSTOCHOWSKI „GOL”. Piłka nożna kobiet w natarciu
O historii piłki nożnej kobiet w Częstochowie, grze ISD-AJD Gola w rozgrywkach I Ligi gr. Południowej i Ekstraklasie Futsalu, a także szkoleniu dzieci i młodzieży rozmawiamy z prezesem klubu, Włodzimierzem Seifrydem.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Fogo Power odkrywa karty. Trzech Polaków w składzie
Najlepsi polscy zawodnicy tworzyć będą skład Fogo Power w nadchodzących rozgrywkach Speedway Best Pairs. Do Bartosza Zmarzlika i Piotra Pawlickiego dołącza Przemysław Pawlicki. „Serdecznie witamy Przemka w naszym teamie. Liczymy, że będzie silnym punktem naszego zespołu” – powiedział Adam Goliński, menedżer Fogo Power.
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
Blisko 90 nowych pracowników Kolportera
Około 90 osób znalazło w ubiegłym roku zatrudnienie w Kolporterze. Najwięcej osób spółka zatrudniła w centrali firmy w Kielcach oraz w oddziałach terenowych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Nowi pracownicy to przede wszystkim specjaliści, zajmujący się obsługą dystrybucji prasy i obsługą klienta oraz przedstawiciele handlowi.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
PROMOTORZY CZĘSTOCHOWSKIEJ GOSPODARKI
Tegoroczne wyróżnienie główne otrzymał HOTEL SCOUT; ponadto wyróżniono: Europejskie Centrum Usług Wspólnych ZF TRW, PRES MEBEL, Pracownię Informatyki NUMERON oraz Mirosława Mrowca. W tym roku po raz pierwszy przyznano także nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Częstochowy i trafiła ona – za ,,imponujący przykład połączenia profesjonalizmu, kreatywności i wielkiego serca” – do firmy DELTIM.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl