Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 13 grudnia 2018
Łucji i Otylii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 5 (1300) 2017-02-02
  W NUMERZE:
» REFORMA EDUKACJI. prezydent Matyjaszczyk zamierza zlikwidować dwie szkoły. PiS twardo mówi: nie
» Przywileje i ulgi dla honorowych dawców krwi. Bez kolejki do lekarza
» 5. rocznica ingresu Księdza Arcybiskupa Częstochowskiego Wacława Depo
» EKOLOGICZNA GMINA. Zielono w gminie Żarki
» Nowe zasady segregacji odpadów
» Ważne zmiany w kwestii wycinki drzew
»  EKOCIEKAWOSTKI. Grzybobranie w środku zimy
» GEOPOLITYKA. Islam, odwrócone przedmurze i końcówka Jedwabnego Szlaku
» CZĘSTOCHOWSCY RADNI KOMENTUJĄ. Aquapark w centrum miasta, to błąd
» Nagroda Specjalna od Ministra Kultury
» Licealiści z sukcesami
» MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
» WIZYTA KRESOWIAN W CZĘSTOCHOWIE (cz. II). Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni
»  SIATKÓWKA. AZS żegna Adamajtisa - klub rozwiązał umowę z atakującym
» Junior Włókniarza najlepszy w Gali Lodowej
» Michał Gruchalski: „Chcę jak najlepiej jeździć dla Włókniarza”
» SIATKÓWKA. Szansa na grę w play-offach się oddala
» PIŁKA NOŻNA. Pechowa porażka w Głogowie
» Sparingowy weekend
» SIATKÓWKA. Dwa mecze, dwie porażki. Jeden punkt na konto Akademików
» SYLWETKI. „Wyjść na prostą”
»  Ambasadorzy Matki Bożej
» Z policyjnej raportówki
» 12 par z Gminy Poraj obchodziło Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego
»  KOZIEGŁOWY / GNIAZDÓW. W świecie mitów Greków i Rzymian
» Noworocznie w Przyrowie
»  DĄBROWA ZIELONA. Koncert Noworoczny Młodzieżowej Orkiestry Dętej
» NOWY ROK W GMINACH POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO
» Spotkania na Jurze
» Częstochowa z Pro Silesia
» Liga Futsalu o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 5 (1300) z 2017-02-02
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
REFORMA EDUKACJI. prezydent Matyjaszczyk zamierza zlikwidować dwie szkoły. PiS twardo mówi: nie
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wykorzystując reformę oświaty, którą SLD-owskie władze miasta od początku mocno krytykują i podważają, chce zlikwidować dwie częstochowskie szkoły i tym samym zwolnić nauczycieli, a w to miejsce utworzyć szkołę prywatną. Założenia zmian siatki szkół Prezydent radni głosowali na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Częstochowy, 1 lutego 2017 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Przywileje i ulgi dla honorowych dawców krwi. Bez kolejki do lekarza
Niedawno pisaliśmy o przywileju bezpłatnej jazdy częstochowską komunikacją miejską dla Honorowych Dawców Krwi I stopnia. Częstochowscy radni, po bojach radnego Prawa i Sprawiedliwości Piotra Wrony, przyznali taką ulgę dla tych osób, które oddały co najmniej 15 litrów krwi (w przypadku kobiet) lub 18 litrów (w przypadku mężczyzn) – § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oraz szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Jeden z naszych Czytelników, Rafał Kozik, honorowy dawca krwi, zwrócił nam jeszcze uwagę na inną kwestię. – Honorowi dawcy krwi mają wiele przywilejów przyznanych ustawowo. Jednym z nich jest możliwość wejścia do lekarza bez kolejki. Niestety, w wielu przychodniach nie jest to uznawane przez personel medyczny – mówi Rafał Kozik.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
5. rocznica ingresu Księdza Arcybiskupa Częstochowskiego Wacława Depo
2 lutego 2017 roku mija piąta rocznica ingresu Księdza Arcybiskupa Częstochowskiego Wacława Depo. Biskup zamojsko-lubaczowski dr Wacław Depo został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą częstochowskim 29 grudnia 2011 r. Dziękczynna Msza Święta w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Wacława Depo odbędzie się 2 lutego o godz. 18.00.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOLOGICZNA GMINA. Zielono w gminie Żarki
W gminie Żarki zostały zrealizowane są trzy inicjatywy w ramach projektu „Eco-lokalnie”, mającego na celu ochronę środowiska i przyrody. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trzy miejsca zmieniają się na przyjazne naturze i człowiekowi.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Nowe zasady segregacji odpadów
Na 1 lipca 2017 roku zaplanowano kolejne zmiany dotyczące selektywnej zbiórki odpadów. Śmieci będą dzielone na cztery rodzaje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik/worek), żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji. Posegregowane śmieci stają się wartościowymi surowcami do ponownego przetworzenia.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Ważne zmiany w kwestii wycinki drzew
Od 1 stycznia 2017 roku nie jest już potrzebna zgoda na wycięcie drzew z prywatnej posesji, na której nie jest prowadzona działalność gospodarcza, tym samym przestały obowiązywać kary za takie działanie.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOCIEKAWOSTKI. Grzybobranie w środku zimy
Sezon na grzyby nie skończył się z nadejściem zimy. Mimo mroźnej aury można napotkać na wyjątkowe dla tej pory roku gatunki. Dodatkowo zbieraczom nie grożą żadne pomyłki, bo wśród zimowych grzybów nie ma trujących sobowtórów gatunków jadalnych. W naszych lasach można trafić na: boczniaki ostrygowate (Pleurotusostreatus), płomiennice zimowe (Flammulinavelutipes), łyczniki późne (Panellusserotinus), oraz wodnichy późne (Hygrophorushypothejus).
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
GEOPOLITYKA. Islam, odwrócone przedmurze i końcówka Jedwabnego Szlaku
Profesor Bogdan Góralczyk w przedmowie do niedawno wydanego dzieła dr Jacka Bartosiaka , „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” z przekąsem stwierdza, iż „Geopolityka i geostrategia nie są w Polsce nadmiernie popularne” i odnotowuje „… nielicznych Polaków geopolityką się zajmujących, jak Leszek Moczulski czy Janusz Mondry”.Monumentalne opracowania dr Bartosiaka, ten bilans, aktualizuje i wyraźnie poprawia. Książka Bartosiaka ukazuje się w czasie, gdy na globalnej geopolitycznej szali zdają się znacząco ważyć – choć już obecne dekadę temu, to jednak nie dominujące – dwa czynniki: islamizacja zachodniej Europy i wzrost światowej potęgi Chin. O tym drugim czynniku pisze Bartosiak wieloaspektowo i obszernie, zachęcając, by, na kanwie geopolitycznej narracji – z polskiej perspektywy – wysuwać polityczne wnioski.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
CZĘSTOCHOWSCY RADNI KOMENTUJĄ. Aquapark w centrum miasta, to błąd
Artur Gawroński, przewodniczący Klubu Prawo i Sprawiedliwość
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Nagroda Specjalna od Ministra Kultury
25 stycznia 2017 roku w Ratuszu Miejskim w Częstochowie wicewojewoda śląski Mariusz Trepka wręczył Częstochowskiemu Stowarzyszeniu Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza Nagrodę Specjalną, przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, wraz z listem gratulacyjnym. Minister z okazji jubileuszu 35-lecia Stowarzyszenia na rzecz organizacji przyznał nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych. Dar odebrała prezes Ewa Powroźnik. – To dla nas zaszczyt i radość. Dziękujemy. Pieniądze spożytkujemy na szczytne cele – powiedziała Ewa Powroźnik.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Licealiści z sukcesami
Szkolne Koło Dramatyczne Re-Be-Ka, działające w VI LO im. Jarosława Dąbrowskiego pod kierunkiem Beaty Dąbrowskiej i Anny Kolczarek, zajęło I miejsce w XV Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Teatralnych "Wręczyckie Jasełka 2017. Tradycje Bożonarodzeniowe budujące tożsamość.”
Czytaj więcej     Komentarze
historia
MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Ponad 250 tys. eksponatów przybliżających historię polskiej wojskowości, obejmujących okres od X wieku do końca II wojny światowej znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Są tam m.in. szabla Stefana Batorego, siodło Napoleona Bonaparte z okresu wyprawy do Egiptu w 1799 r., samolot TS-8 Bies i samochód pancerny Kubuś z powstania warszawskiego – zbiory te wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
WIZYTA KRESOWIAN W CZĘSTOCHOWIE (cz. II). Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni
Senator Artur Warzocha z racji swej funkcji wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji ds. Współpracy z Polonią, współpracuje z Polakami rozrzuconymi po całym świecie. W ramach swej działalności współorganizuje przyjazdy do Polski, Polaków mieszkających na Kresach.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. AZS żegna Adamajtisa - klub rozwiązał umowę z atakującym
W poniedziałek, 30 stycznia klub AZS Częstochowa na swoim portalu internetowym zamieścił wiadomość, iż Paweł Adamajtis nie będzie już grał dla biało-zielonych.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Junior Włókniarza najlepszy w Gali Lodowej
Choć do rozpoczęcia sezonu żużlowego 2017 jeszcze daleka droga, wcale nie było powiedziane że w przerwie zimowej, w Częstochowie, nie usłyszmy warkotu motocykli. W sobotę, 28 stycznia, na lodowisku przy ul. Boya-Żeleńskiego 4 miała miejsce 15. edycja Gali Lodowej. Impreza ta rozgrywana była o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. Dość niespodziewanie jej tryumfatorem był Michał Gruchalski.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Michał Gruchalski: „Chcę jak najlepiej jeździć dla Włókniarza”
O Gali Lodowej, obozie sportowym w Cetniewie (w dniach 14-20 stycznia), startach w Ekstralidze i planach na sezon 2017 rozmawiamy z juniorem Włókniarza Częstochowa, Michałem Gruchalskim.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. Szansa na grę w play-offach się oddala
Po efektywnym zwycięstwie nad SMS Spała siatkarzom Exact Systems Norwida Czestochowa przyszło się następnie zmierzyć z wyżej postawionymi rywalami. Najpierw podopieczni Radosława Panasa rozegrali spotkanie na swoim terenie (21 stycznia) z zespołem Mansard Transgaz Travel Sanok.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Pechowa porażka w Głogowie
Piłkarze lidera drugiej ligi częstochowskiego Rakowa zakończyli w minioną sobotę pierwsze podczas przerwy zimowej zgrupowanie przed rundą wiosenną. Rakowianie formę szlifowali w Wałbrzychu, a w drodze powrotnej do Częstochowy rozegrali mecz towarzyski z pierwszoligowym Chrobrym Głogów. Spotkanie zakończyło się porażką 0:1 po niefortunnej interwencji Kamila Wojtyry w 40.minucie.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Sparingowy weekend
Przerwa zimowa w pełni i drużyny z naszego regionu szlifują formę do rundy wiosennej, rozgrywając spotkania towarzyskie. Wyniki:
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. Dwa mecze, dwie porażki. Jeden punkt na konto Akademików
W sobotę 21 stycznia siatkarze AZS Częstochowa zmierzyli się z Łuczniczką Bydgoszcz. Mecz zakończył się katastrofalną porażką gości 0:3.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SYLWETKI. „Wyjść na prostą”
Marek Chybiński – aktualny Mistrz Polski w Tenisa Stołowego (kategoria osoby niepełnosprawne), urodzony 30 kwietnia 1976 w Janowie (województwo śląskie). Jako dziecko doświadczał przemocy domowej ze strony ojca alkoholika. Mama chora na raka. Dom bez centralnego ogrzewania, bez ubikacji, wilgoć, tylko piecyk na drzewo i węgiel. Aktywny sportowo już od najmłodszych lat, kiedy to uprawiał piłkę nożną, biegi i tenis stołowy - samouk.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
Ambasadorzy Matki Bożej
Rozmawiamy z przewodniczącą częstochowskiego Stowarzyszenia Civitas Christiana Izabelą Tyras.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Z policyjnej raportówki
Ukarany za znęcanie Oficer dyżurny z komisariatu V w Częstochowie został powiadomiony o awanturze, do której doszło w jednym z bloków w dzielnicy Północ. Na miejscu pijany 30-latek ubliżał i groził zarówno swojej żonie, jak i teściowej. Mężczyzna miał tego dnia przeszło promil alkoholu w organizmie, a z ustaleń śledczych wynika, że stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec żony już od 3 lat. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty znęcania się nad żoną i gróźb karalnych kierowanych wobec teściowej. Prokurator zastosował wobec niego dozór i nakazał mu opuścić mieszkanie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
12 par z Gminy Poraj obchodziło Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego
W Gminie Poraj w ubiegłym roku tuzin par obchodziło Złote Gody. Z tej okazji Urząd Stanu Cywilnego zorganizował dla Jubilatów wspaniałą uroczystość. Po oficjalnych powitaniach i przemówieniu wójta Łukasza Stachery, pary odnowiły złożoną sobie 50 lat temu przysięgę małżeńską. Tekst podziękowań dla małżonka powtarzali za słowami zastępcy kierownika USC Ilony Hadzińskiej. Następnie z rąk wójta Gminy Poraj Łukasza Stachery wszystkie pary odebrały pamiątkowe Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
KOZIEGŁOWY / GNIAZDÓW. W świecie mitów Greków i Rzymian
Szkoła Podstawowa w Gniazdowie ponownie zaprosiła uczniów klas IV-VI do udziału w Powiatowym Konkursie Literackim „W świecie mitów Greków i Rzymian” pod patronatem Zofii Jakubczyk, Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie. Pani Prezes udzieliła wsparcia nie tylko finansowego, fundując wspaniałe nagrody, ale uczestniczyła także w pracach komisji konkursowej, której przewodniczyła organizatorka konkursu Urszula Zwolska. Skład komisji uzupełniły: Jolanta Czajkowska (SP nr 1 w Myszkowie) oraz Urszula Kajdas (SP w Koziegłówkach).
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Noworocznie w Przyrowie
14 stycznia 2017r. na hali sportowej w Przyrowie odbyło się II Spotkanie Noworoczne. W klimacie wspólnego świętowania społeczności Gminy Przyrów życzenia noworoczne złożył Wójt Gminy Przyrów Robert Nowak oraz Dyrektor ZS-P Przyrów Halina Trojak. W pierwszej cześć artystycznej spotkania odbył się śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
DĄBROWA ZIELONA. Koncert Noworoczny Młodzieżowej Orkiestry Dętej
W niedzielę, 22 stycznia 2017 r., w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Dąbrowie Zielonej odbył się Koncert Noworoczny Młodzieżowej Orkiestry Dętej Dąbrowa Zielona.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
NOWY ROK W GMINACH POWIATU CZĘSTOCHOWSKIEGO
Nowy rok to nowe możliwości, inwestycje, zadania i wydarzenia, które będą realizować samorządy. O planach na 2017 rok mówi: KRZYSZTOF UJMA, Wójt Gminy Poczesna
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Spotkania na Jurze
GOK w Poraju zaprasza
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Częstochowa z Pro Silesia
Radni wyrazili zgodę na przystąpienie Częstochowy do Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia.” Członkostwo przyniesie miastu liczne korzyści m.in. poprzez promocję za granicą, szczególnie w krajach Unii Europejskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Liga Futsalu o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy
Romtrans, MK Team, ZC Michaś, Amator, Jagiellończycy, ZIB Bernat Miedźno, Jędryka Klub 54 i TRW Polska. To właśnie tych osiem drużyn walczyć będzie w drugim etapie rozgrywek.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl