Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 20 stycznia 2019
Fabiana i Sebastiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 14 (1309) 2017-04-06
  W NUMERZE:
»  Medalierzy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
» FENIKS dla arcybiskupa Wacława Depo
»  DĄBROWA ZIELONA. Wielkanoc w tradycji i zwyczajach
»  X ŚWIĘTO PALMY WIELKANOCNEJ
» Kocie preludium
» Wspomnienia z pleneru
» Z komputerem od przedszkola
» „TRZY DŹWIĘKI KOMEDY” W ŚWIĘTO SAMORZĄDU
» Misterium Męki Pańskiej
» Bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców
» „Noc terapeutyczna”
» „Drzewo życia” Krystyny Mielczarek
» POD PATRONATEM „Gazety Częstochowskiej”. II Powiatowy Turniej Cheerleaders Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Szkoły
»  Góry w obiektywie Przemysława Kruka
» ankieterzy wypytają częstochowian
» Dzieci z Miedźna wśród laureatów konkursu „Planeta Energii”!
» Wystawa akordeonowa
» Rozstrzygnięcie VIII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”
» III MIĘDZYNARODOWY KONKURS ARTYSTYCZNY. Pejzaż współczesny
» Co potencjalny emeryt wiedzieć powinien…
» Linia nr 38 skrócona
» Katyń w pamięci uczniów
» Wojewódzkie Mistrzostwa w koszykówce dziewcząt
» Budowa remizy OSP w Kusiętach
» Regionalny Konkurs Recytatorski "Wrażliwość na słowa"
» Nowe boiska w szkołach
» List Prezesa KRUS do Rolników, o ustawie obniżającej wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn
» Nagrody dla służby zdrowia
» Wystawa rzeźb Henryka Sygudy

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 14 (1309) z 2017-04-06
kultura
Medalierzy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
17 marca 2017 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71 otwarto I Wystawę Przeglądową „Polskie Medalierstwo 2001-2017”, przygotowaną przez Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej. Swoje prace zaprezentowało 24 twórców z całej Polski.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
FENIKS dla arcybiskupa Wacława Depo
Częstochowski Metropolita ks. abp Wacław Depo został laureatem Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Ksiądz Arcybiskup otrzymał FENIKSA Specjalnego.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
DĄBROWA ZIELONA. Wielkanoc w tradycji i zwyczajach
W Dąbrowie Zielonej niedziela, 2 kwietnia 2017 roku, upłynęła pod znakiem tradycyjnego pokazu wielkanocnych stołów. Uroczystość stała się też okazją do rozstrzygnięcia 23 edycji Regionalnego Konkursu na Pisankę, Palmę, Marzannę, która Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zielonej organizuje wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Ozdobą uroczystości, obok wspaniałych potraw i wyrobów artystycznych, były pokazy najmłodszych: występy mażoretek oraz przedszkolaków z gminnych przedszkoli we wspólnym przedstawieniu.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
X ŚWIĘTO PALMY WIELKANOCNEJ
Częstochowa – III Aleja Najświętszej Maryi Panny 9-7 kwietnia 2017 r. - JARMARK WIELKANOCNY Jarmark czynny w godzinach 11.00 – 19.00
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Kocie preludium
Wystawą "Kocie tajemnice", na której swoje prace zaprezentowali członkowie Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" 5 kwietnia 2017 roku zainaugurował X Jubileuszowy Festiwal im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie oraz 25-lecie OPK "Gaude Mater". Wystawa jest celnym preludium do obchodów jubileuszowego Festiwalu, poświęconego Kalinie Jędrusik, aktorce pochodzącej z Częstochowy i wielbicielce kotów.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Wspomnienia z pleneru
Plener malarski Złoty Potok 16-22. stycznia 2017. Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Klub Malujących Nauczycieli „Koloryt”.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Z komputerem od przedszkola
Miejskie Przedszkole nr 28 w Częstochowie przygotowuje do cyfrowej szkoły poprzez innowację pedagogiczną „Bawię się i uczę z komputerem”
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
„TRZY DŹWIĘKI KOMEDY” W ŚWIĘTO SAMORZĄDU
Częstochowa zapowiada wielkie wydarzenie muzyczne. W koncercie „Trzy dźwięki Komedy” poświęconym znanemu kompozytorowi 27 maja na placu Biegańskiego wystąpią: Leszek Możdżer, Maria Sadowska, Artur Rojek, Ania Andrzejewska, Emose Uhunmwangho, James Morton z zespołu Herbaliser oraz Kwintet Wojtka Mazolewskiego. Koncert uświetni tegoroczne obchody Dnia Samorządu Terytorialnego.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Misterium Męki Pańskiej
U progu wyjątkowego czasu Wielkiego Tygodnia, w Niedzielę Palmową o godz. 19.30, Dolina Miłosierdzia w Częstochowie zaprasza na niezwykłe wydarzenie – „Plenerowe Misterium Męki Pańskiej”. Spektakl wyreżyserowany przez Katarzynę Jastrzębską i przygotowany przez Parafian oraz Przyjaciół będzie doskonałym wprowadzeniem w tajemnice Triduum Paschalnego.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza 21 kwietnia na spotkanie poświęcone możliwościom wsparcia osób planujących uruchomienie własnej działalności gospodarczej.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
„Noc terapeutyczna”
Z inicjatywy nauczycieli pracujących w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 5 w Częstochowie została zainicjowana akcja skierowana do wychowanków placówki pt. „Noc terapeutyczna”. Zajęcia te odbędą się z 6 na 7 kwietnia 2017 roku. Już spotkały się z ogromną akceptacją i życzliwością ze strony rodziców wychowanków uczęszczających do ośrodka.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
„Drzewo życia” Krystyny Mielczarek
16 marca 2017 roku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” miał miejsce wernisaż wystawy prac Krystyny Mielczarek. Artystka techniką haftu płaskiego stworzyła miniaturowe pejzaże z drzewem w głównej roli.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
POD PATRONATEM „Gazety Częstochowskiej”. II Powiatowy Turniej Cheerleaders Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Szkoły
6 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie odbył się II Powiatowy Turniej Cheerleaders Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Szkoły. – Zależy nam na propagowanie wśród młodzieży cheerleadingu jako jednej z form tanecznych. To wspaniała forma aktywności, która wpływa na koordynację ruchową i rozwija fizycznie – mówi pomysłodawczyni i główna organizatorka Izabela Staszewska.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Góry w obiektywie Przemysława Kruka
31 marca w Galerii Sztuki Współczesnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju odbył się wernisaż wystawy fotografii Przemysława Kruka pt. „Góry”.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
ankieterzy wypytają częstochowian
Urząd Statystyczny w Katowicach rozpoczął badania ankietowe dotyczące warunków życia ludności, uczestnictwa w podróżach krajowych i zagranicznych oraz wykorzystania technologii informacyjno - telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych. Ankieterzy mogą zapukać do drzwi mieszkańców całego województwa śląskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Dzieci z Miedźna wśród laureatów konkursu „Planeta Energii”!
Niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem wykazali się uczniowie z klasy III A ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie, którzy wraz z nauczycielką Urszulą Mazurek-Deską dołączyli do grona laureatów „Planety Energii” – programu organizowanego przez Grupę Energa od ponad 7 lat. W nagrodę za realizację najciekawszych lekcji o prądzie Częstochowę odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed dziećmi kolejne naukowe ciekawostki.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Wystawa akordeonowa
zapraszamy
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Rozstrzygnięcie VIII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”
7 kwietnia 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego od 8 lat przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
III MIĘDZYNARODOWY KONKURS ARTYSTYCZNY. Pejzaż współczesny
7 kwietnia 2017 roku w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „Pejzaż miejski”, organizowanego przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie. Wpłynęło nań 136 zgłoszeń z całej Polski, a także z Ukrainy, Iranu i Czech. Temat stał się dla wielu artystów impulsem do kreacji o nowatorskim spojrzeniu na absolut pejzażu, jego symbolikę i współistnienie z człowiekiem.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Co potencjalny emeryt wiedzieć powinien…
W związku ze zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której przepisy od 1 października 2017 r. spowodują obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ZUS spodziewa się wzmożonego wpływu wniosków o emeryturę osób, które już ukończyły ten wiek, lub też do końca 2017 r. osiągną powszechny wiek emerytalny.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Linia nr 38 skrócona
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że od 12 kwietnia linia nr 38 zostanie skrócona do przystanku Dźbów przy rondzie.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Katyń w pamięci uczniów
12 kwietnia w Urzędzie Miasta Częstochowy podsumowano V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Katyniu „W tablicach katyńskich pamięci zapisane”.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Wojewódzkie Mistrzostwa w koszykówce dziewcząt
23 marca odbyły się wojewódzkie zawody w koszykówkę dziewcząt w Sosnowcu. Częstochowska reprezentacja uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 36 im. Polskich Olimpijczyków zajęła drugie miejsce w województwie śląskim.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Budowa remizy OSP w Kusiętach
Stoją już mury nowej siedziby OSP w Kusiętach. Niebawem pojawią się: dach, drzwi i okna oraz instalacje wod-kan, gazowe i elektryczne.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Regionalny Konkurs Recytatorski "Wrażliwość na słowa"
W dniu 12 kwietnia 2017 r odbyły się eliminacje miejskie XXIX Regionalnych Spotkań Recytatorskich - Wrażliwość na słowa. Uczestników powitała dyrektor ROK Małgorzata Majer.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Nowe boiska w szkołach
Miasto rozstrzygnęło przetargi m.in. na budowę boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół nr 1 i Szkole Podstawowej nr 39 oraz remont sal gimnastycznych w czterech szkołach.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
List Prezesa KRUS do Rolników, o ustawie obniżającej wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn
Prezes KRUS Adam Sekściński, wystosował do Rolników specjalny list, w którym poinformował o podpisaniu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, ustawy zmieniającej dotychczas obowiązującą od 1 stycznia 2013 roku ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Nagrody dla służby zdrowia
7 kwietnia 2017 roku w Filharmonii Częstochowskiej wręczono nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy im. dra Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Wystawa rzeźb Henryka Sygudy
Od dnia 02 kwietnia do 03 maja br. w Galerii Miejskiego Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego 50/68 w Częstochowie oglądać można wystawę prac Henryka Sygudy.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl