Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Piątek, 22 lutego 2019
Marty i Małgorzaty
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 15 (1310) 2017-04-13
  W NUMERZE:
» Życzenia od Gazety Częstochowskiej
» SĄD GOSPODARCZY ZOSTAJE W CZĘSTOCHOWIE!
» Rozstrzygnięcie VIII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”
» Eko-serwis
» INTERWENCJA. STARCZA. Mieszkańcy Starczy fabryce przerobu odpadów mówią: NIE
» MARSZ NADZIEI
» Dyplom w „Plastyku"
» 7. rocznica Katastrofy Smoleńskiej – w Częstochowie i regionie
» Uczucia kobiety
» "Drzewo życia” Krystyny Mielczarek
»  Wystawy Jerzego Klimczaka
» Kocie preludium
» Popisowy występ dyplomantów
» „Pstryk” na wystawie
»  Alegorie o delikatności uczuć
» Oświadczenia sejmowe Posła Szymona Giżyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość
» Zofia Pałucha w Konduktorowni
»  Maraton zumby – charytatywnie. Energia i radość dawania
» Siódma edycja "RE:ymont jest przedsiębiorczy"
» DZIEŃ OTWARTY NA PCZ. Dziewczyny na Politechniki
»  Medalierzy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
» Wieczornica patriotyczna poświęcona lokalnym Bohaterom i Żołnierzom Wyklętym
» Zabytki częstochowskiego regionu
»  POD PATRONATEM „Gazety Częstochowskiej”. II Powiatowy Turniej Cheerleaders Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Szkoły
» INDOOR SKYDIVING. Lecę, bo chcę
» Olimpiada przedszkolaka
» Studentki ze srebrnymi medalami Akademickich Mistrzostw Polski
» Zabrakło esencji w postaci goli
» Rekordowa Inauguracja Jurajskiego Puchar Nordic Walking w Olsztynie
» Raków zaprezentował nowego dyrektora Akademii
» SPORT / SIATKÓWKA. Na szarym końcu
» Inteligencja emocjonalna to klucz do sukcesu
» Z raportówki policjanta
» Są pieniądze z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na drogę krajowa w powiecie częstochowskim!
»  DĄBROWA ZIELONA. Wielkanoc w tradycji i zwyczajach
» Serwis gminny
» Wielkanoc i tradycje
» Wielkanocne stoły w Kłomnicach

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 15 (1310) z 2017-04-13
aktualności
Życzenia od Gazety Częstochowskiej
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
SĄD GOSPODARCZY ZOSTAJE W CZĘSTOCHOWIE!
30 marca 2017 roku poseł Szymon Giżyński spotkał się w Warszawie z ministrem Łukaszem Piebiakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Rozstrzygnięcie VIII edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”
7 kwietnia 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego od 8 lat przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Eko-serwis
Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach otrzymał tytuł „Niezawodnego Przyjaciela”.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
INTERWENCJA. STARCZA. Mieszkańcy Starczy fabryce przerobu odpadów mówią: NIE
Firma Eko-Technologie z Zabrza upatrzyła sobie Starczę na budowę instalacji przetwarzającej ścieki i inne odpady. Mieszkańcy są zbulwersowani takim pomysłem. – Chce się nam zafundować truciciela i to w niedalekiej odległości od domów mieszkalnych. Stanowczo temu się sprzeciwiamy – mówią w rozmowie z „Gazetą Częstochowską”. Na dzisiaj, po buncie mieszkańców, wszystko zmierza ku pozytywnemu rozstrzygnięciu. Ale czy na pewno?
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
MARSZ NADZIEI
Jak co roku, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zorganizowało marsz, którego celem jest zamanifestowanie potrzeby niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Dyplom w „Plastyku"
Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie od 5 do 8 kwietnia 2017 roku odbyły się egzaminy dyplomowe. Poziom artystyczny i twórcza inwencja zachwyciły komisję oceniającą. 7 kwietnia 2017 roku egzamin zdawali uczniowie klasy ceramicznej IV jcg: Paulina Będkowska, Kornelia Biskup, Daniel Kowacki, Błażej Krasny, Emilia Pietrzak, Sandra Przybyłowicz, Ada Szczypiór oraz klasy VIa: Marian Czajkowski, Adrianna Marchwińska, Michał Szumlas.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
7. rocznica Katastrofy Smoleńskiej – w Częstochowie i regionie
10 kwietnia 2017 roku w Częstochowie uroczystości obchodów 7. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej rozpoczął głos syren alarmowych o godz. 8:41.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Uczucia kobiety
W Galerii Sztuki Współczesnej „Kolory”, przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie, 31 marca 2017 roku miał miejsce wernisaż prac artystycznych częstochowskiej plastyczki Małgorzaty Abramowicz. Tytuł wystawy: „To pewnie ja” autorka zaczerpnęła z utworu jej ulubionego piosenkarza – Stinga.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
"Drzewo życia” Krystyny Mielczarek
16 marca 2017 roku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” miał miejsce wernisaż wystawy prac Krystyny Mielczarek. Artystka techniką haftu płaskiego stworzyła miniaturowe pejzaże z drzewem w głównej roli.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Wystawy Jerzego Klimczaka
W tym roku Jerzy Klimczak obchodzi 15-lecie pracy twórczej. Dwie wystawy, które niedawno miały otwarcie: jego indywidualna w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie prac oraz zbiorowa „Grupy Werniks” w Filharmonii Częstochowskiej – są swoistym wstępem do obchodu jubileuszu artystycznego.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Kocie preludium
Wystawą „Kocie tajemnice”, na której swoje prace zaprezentowali członkowie Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” 5 kwietnia 2017 roku zainaugurował X Jubileuszowy Festiwal im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie. Wystawa jest celnym preludium do obchodów jubileuszowego Festiwalu, poświęconego Kalinie Jędrusik, aktorce pochodzącej z Częstochowy i wielbicielce kotów.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Popisowy występ dyplomantów
24 marca 2017 roku na scenie Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana zaprezentowali się dyplomanci Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
„Pstryk” na wystawie
31 marca 2017 roku w Klubie Spółdzielczym Częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca” swoje prace pokazali członkowie fotograficznej grupy „Pstryk” z Uniwersytetu III Wieku przy Politechnice Częstochowskiej. Od sześciu lat pieczę nad artystami trzyma znany częstochowski artysta fotografik Robert Sękiewicz.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Alegorie o delikatności uczuć
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie prezentuje prace malarskie Teresy Legierskiej z Katowic. Wystawę „delikatność do obrony” można oglądać do 25 kwietnia 2017 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Oświadczenia sejmowe Posła Szymona Giżyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Nowoczesna i Platforma Obywatelska to partie wolnościowe i w pełni demokratyczne, których członkowie mogą bez przeszkód mówić to, co myślą, nawet wtedy, kiedy nie myślą.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Zofia Pałucha w Konduktorowni
7 kwietnia 2017 roku w częstochowskiej Konduktorowi swoje najnowsze prace (z ostatniego roku) zaprezentowała młoda, częstochowska malarka Zofia Pałucha. Wystawa pokazuje artystkę o silnym charakterze, zdecydowaną i określoną w swojej linii twórczej.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Maraton zumby – charytatywnie. Energia i radość dawania
1 kwietnia 2017 roku w Gimnazjum nr 7 przy ul. Zamenhofa w Częstochowie zebrali się sympatycy zumby (aerobic łączący różne tańce latynoamerykańskie). Impreza, którą już po raz drugi, przy wsparciu wielu osób, zorganizowały dwie dzielne częstochowianki: Katarzyna Bąk i Ewelina Wychowaniec, miała przede wszystkim charytatywny cel.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Siódma edycja "RE:ymont jest przedsiębiorczy"
30 marca 2017 roku Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy w Częstochowie zaprezentował doroczny pokaz, będący strategią marketingowo-promocyjną na kolejny rok. Aranżacje filmowe, reklamowe i mody zobaczyli przedstawiciele firm i instytucji współpracujący z placówką. Gościem honorowym była pierwsza dama minimalizmu, projektantka mody, z wykształcenia psycholog Joanna Klimas.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
DZIEŃ OTWARTY NA PCZ. Dziewczyny na Politechniki
30 marca 2017 na Politechnice Częstochowskiej w ramach Dni Otwartych odbyła się kolejna już akcja „Dziewczyny na Politechniki".
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Medalierzy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
17 marca 2017 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II otwarto I Wystawę Przeglądową „Polskie Medalierstwo 2001-2017”, przygotowaną przez Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej. Swoje prace zaprezentowało 24 twórców z całej Polski. Wśród oficjalnych gości obecni byli senatorowie Ryszard Majer i Artur Warzocha.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Wieczornica patriotyczna poświęcona lokalnym Bohaterom i Żołnierzom Wyklętym
25 marca 2017 roku w Klubie Mieszkańca w Zawadzie, w gminie Kłomnice, w otwarto wystawę „Oni walczyli o naszą wolność”, na której zaprezentowano zbiory Kazimierza Musiała. W oficjalnym otwarciu uczestniczył poseł na Sejm RP Szymon Giżyński.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Zabytki częstochowskiego regionu
Kościół pw. Świętego Mikołaja w Przyrowie
Czytaj więcej     Komentarze
sport
POD PATRONATEM „Gazety Częstochowskiej”. II Powiatowy Turniej Cheerleaders Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Szkoły
6 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie odbył się II Powiatowy Turniej Cheerleaders Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Szkoły. – Zależy nam na propagowanie wśród młodzieży cheerleadingu jako jednej z form tanecznych. To wspaniała forma aktywności, która wpływa na koordynację ruchową i rozwija fizycznie – mówi pomysłodawczyni i główna organizatorka Izabela Staszewska.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
INDOOR SKYDIVING. Lecę, bo chcę
- rozmawiamy z zawodniczką Indoor Skydivingu, Żanetą Olczyk
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Olimpiada przedszkolaka
2 marca 2017 roku w naszej szkole odbyła się „ Olimpiada przedszkolaka” – zawody sportowe o puchar dyrektora Szkoły Podstawowej nr 32. Celem imprezy było rozwijanie sprawności ruchowej, promocja zdrowego stylu życia, edukacja zdrowotna, a przede wszystkim dobra zabawa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Studentki ze srebrnymi medalami Akademickich Mistrzostw Polski
Studentki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zdobyły srebrny medal w Akademickich Mistrzostwach Polski w tenisie stołowym, które odbyły się w hali sportowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Zabrakło esencji w postaci goli
W piątkowym spotkaniu „na szczycie” - Raków Częstochowa zremisował na wyjeździe z Radomiakiem Radom 0:0. Było to najciekawsze spotkanie 25.Kolejki drugiej ligi. Dzięki takiemu rezultatowi- częstochowianie mają siedem punktów przewagi na czwartymi w tabeli radomianami.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Rekordowa Inauguracja Jurajskiego Puchar Nordic Walking w Olsztynie
180 chodziarzy z kijkami rywalizowało na trasie wokół Góry Zamkowej w Olsztynie w ramach VII Jurajskiego Pucharu w Nordic Walking.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Raków zaprezentował nowego dyrektora Akademii
Największy w regionie częstochowskim ośrodek piłkarski, w którym szkoli się blisko pół tysiąca młodych zawodników – Akademia Raków zyskała dyrektora. Od kwietnia za kompleksowy rozwój szkółki odpowiedzialny będzie Marek Śledź. Na prezentacji nowego dyrektora, która odbyła się w ubiegły poniedziałek, 3 kwietnia br. na boisku ze sztuczną nawierzchnią MSP „Raków”, byli obecni oprócz przedstawicieli częstochowskich mediów także m.in senator Artur Warzocha oraz Radny PiS- Albert Kula.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SPORT / SIATKÓWKA. Na szarym końcu
- AZS Częstochowa zajmuje ostatnie miejsce w tabeli
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
Inteligencja emocjonalna to klucz do sukcesu
Cztery kobiety: Sylwia, Magda, Martyna i Sylwia stworzyły w Częstochowie miejsce, w którym osoby w wieku od 12 do 25 lat poznają siebie, swoje reakcje, zachowanie, uczucia i możliwości. Tym miejscem jest Akademia na miękko. – W naszym życiu osobistym i zawodowym dużą rolę odgrywa inteligencja emocjonalna, która ma wpływ na to, jak wykorzystujemy swoją wiedzę i umiejętności, jak radzimy sobie w sytuacjach trudnych, czy wierzymy w swoje możliwości, czy myślimy samodzielnie, czy radzimy sobie z emocjami. I to jest główny zakres naszej pracy – mówią założycielki. Rozmawiamy z Sylwią Szymczyk.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Z raportówki policjanta
Wypadek w Kamyku 5 kwietnia około godziny 10.15 na ul. Reymonta w Kamyku 32-letnia kierująca seatem, podczas wykonywania manewru wyprzedzania, zderzyła się z ciężarowym renault, którego kierowca – 52-latek z Kłobucka, w tym samym czasie rozpoczął manewr skrętu w lewo. Kierujący po zdarzeniu trafili do częstochowskiego szpitala, byli trzeźwi.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Są pieniądze z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na drogę krajowa w powiecie częstochowskim!
W ostatnich miesiącach poseł Szymon Giżyński kilkakrotnie rekomendował podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, ministrowi Jerzemu Szmitowi, ważną inwestycję drogową w powiecie częstochowskim: rozbudowę drogi krajowej nr 46, na odcinku Janów- Lgoczanka.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
DĄBROWA ZIELONA. Wielkanoc w tradycji i zwyczajach
W Dąbrowie Zielonej niedziela, 2 kwietnia 2017 roku, upłynęła pod znakiem tradycyjnego pokazu wielkanocnych stołów. Uroczystość stała się też okazją do rozstrzygnięcia 2. edycji Regionalnego Konkursu na Pisankę, Palmę, Marzannę, która Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zielonej organizuje wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Ozdobą uroczystości, obok wspaniałych potraw i wyrobów artystycznych, były pokazy najmłodszych: występy mażoretek oraz przedszkolaków z gminnych przedszkoli we wspólnym przedstawieniu.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Serwis gminny
LELÓW Helena Niepsuj, mieszkanka wsi Ślęzany, gm. Lelów, skończyła 100 lat. W dniu urodzin wizytę złożyli: wójt – Krzysztof Molenda oraz sekretarz gminy – Henryk Nowak. Jubilatkę odwiedził ponadto dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie – Piotr Dobosz, który wręczył bukiet kolorowych róż oraz list od Prezesa KRUS Adama Sekścińskiego. Prezes Sekściński poinformował w liście Jubilatkę o podwyżce świadczenia. – Nie mam jakiejś szczególnej recepty na długowieczność, ani nawet specjalnej diety, trzeba żyć w zgodzie ze sobą i dziękować Bogu za każdy dzień, który nam daje – mówi Jubilatka.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Wielkanoc i tradycje
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Wielkanocne stoły w Kłomnicach
2 kwietnia 2017 roku w sali sportowej przy szkole w Kłomnicach Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury zorganizowali prezentację stołów wielkanocnych. Lokalne stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wielskich z Kłomnic, Rzerzęczyc i Skrzydlowa oraz mieszkańcy przygotowali tradycyjne stoły wielkanocne. Nas zachwyciły ozdoby, które przygotowały Anna Kryczka i Izabela Urbańczyk.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl