Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 18 (1313) 2017-05-04
  W NUMERZE:
»  JUWENALIA 2017. Studenci podzieleni. Juwenalia bez wsparcia finansowego prezydenta Matyjaszczyka
» JASNA GÓRA. Święto Królowej Polski
» Dzisiaj, 4 maja 2017 roku, zaczęły się matury. Finał zaplanowano na 26 maja.
» Grafiki ewangelizacyjne na wieży jasnogórskiej
» Hołd dla Powstańców Śląskich
» Marsz po zdrowie – w woj. śląskim rusza Akademia Zdrowia Santandera
» OKF zaprasza na NOWY CYKL: COMÉDIE-FRANÇAISE
» eKOLOGICZNY KONKURS
» WIECZÓR POŚWIATOWSKIEJ
» ŻARKI zapraszają
» Jeden zabytek dofinansowany
» Spotkanie z prof. Adamem Romaniukiem
» Bieg uliczny w Hucie Starej A
» Globalna astma
» PEDAGOGIKA SPECJALNA. „Noc terapeutyczna”
» Hybrydy spalone
»  Bilety na mecz Polska - Rosja już w sprzedaży
» Linia 53 - zmiana
» Koncert w Garnku w setną rocznicę śmierci Edwarda Reszke
» MIASTO CZĘSTOCHOWA. Walka o miejsca parkingowe
» Viking Nordic Team Częstochowa zainaugurował Puchar Polski
» JURA I KARKONOSZE - WROTA CZASU
» WAKACYJNE DYŻURY PRZEDSZKOLI
»  ROK RZEKI WISŁY – PIĘKNO OJCZYSTEGO PEJZAŻU IV EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO – 2017 ROK
» Odjazdowy Bibliotekarz
» W Częstochowie powstanie pomnik Jerzego Kuleja
» Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie zaprasza na Targi Pracy Tysiąc miejsc pracy w ofercie pracodawców
»  Utrudnienia. Wyścig kolarski – 12 do 14 maja. Szlakami Jury.
» PAW-zytywna kultura
» LADIES NIGHT i KONKURS
» Juwenalia Politechniki Częstohowskiej
»  III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ BALETOWYCH
» „SAMODZIELNI. Aktywnie”
» BIBLIOTEKA ZAPRASZA
» Zawalcz o Złoty Durszlak!

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 18 (1313) z 2017-05-04
sprawy społeczne
JUWENALIA 2017. Studenci podzieleni. Juwenalia bez wsparcia finansowego prezydenta Matyjaszczyka
W tym roku nie będzie wspólnych juwenaliów Politechniki Częstochowskiej i Akademii im. Jana Długosza. Tę wielodekadową tradycję zniweczyła dotacja prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, która powędrowała na parastudencką imprezę „Juwenalia Fest”. Na Promenadzie im. Czesława Niemena przygotowuje ją Zrzeszenie Studentów Polskich, swymi korzeniami sięgające lat 50. ubiegłego wieku. Prezydent Matyjaszczyk na tę właśnie inicjatywę przeznaczył 35 tysięcy złotych. Samorząd Politechniki Częstochowskiej na swoje przedsięwzięcie od prezydenta nie otrzymał nawet złotówki.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
JASNA GÓRA. Święto Królowej Polski
3 maja 2017 roku na Jasnej Górze odbyła się Msza Święta czcząca uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Eucharystii przyświecało hasło „Korona modlitwy dla Królowej Polski”.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
Dzisiaj, 4 maja 2017 roku, zaczęły się matury. Finał zaplanowano na 26 maja.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła, iż w pierwszy dzień absolwenci szkół średnich zdają egzamin pisemny z języka polskiego – rano od godz. 9.00 na poziomie podstawowy, a popołudniu, o godz. 14 - na poziomie rozszerzonym. Przedmioty obowiązkowe w egzaminie pisemnym to języki polski oraz obcy nowożytny, a także matematyka. W egzaminie ustnym – języki polski i obcy.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Grafiki ewangelizacyjne na wieży jasnogórskiej
Szczyt Jasnej Góry obudowano dwoma wielkoformatowymi grafikami z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Zaprojektował je artysta Jerzy Maciejewski z okazji 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej i obchodzonej 3 maja uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Hołd dla Powstańców Śląskich
W Święto Narodowe 3 Maja, będące 226. rocznicą Konstytucji oraz 96. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego władze Miasta Częstochowy oddały hołd powstańcom, których kwatery znajdują się na cmentarzu św. Rocha.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Marsz po zdrowie – w woj. śląskim rusza Akademia Zdrowia Santandera
■ 9 maja rozpocznie się cykl bezpłatnych treningów nordic walking w ramach Akademii Zdrowia Santandera. ■ Treningi będą odbywać się w Chorzowie oraz Częstochowie w każdy wtorek przez 17 tygodni. ■ Ambasadorami akcji są Justyna Kowalczyk, pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich i czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli, a także znani polscy aktorzy Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
OKF zaprasza na NOWY CYKL: COMÉDIE-FRANÇAISE
Comédie-Française (Komedia Francuska) bywa także nazywana czasem Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Hôtel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Théâtre des Variétés-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
eKOLOGICZNY KONKURS
urząd Miasta Częstochowy oraz Fundacja Instytut Rozwoju Osobistego Invest zapraszają do udziału w konkursie ekologicznym, organizowanym w ramach Miejskich Dni Inteligentnej Energii. Prace można składać do 15 maja.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
WIECZÓR POŚWIATOWSKIEJ
Wieczór z piosenką literacką i poezją z okazji 82. rocznicy urodzin Poetki i 10-lecia powstania Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
ŻARKI zapraszają
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Jeden zabytek dofinansowany
Współwłaściciele Pałacyku Fabrykanta przy ul. Strażackiej 8/12 otrzymają w tym roku środki z budżetu miasta Częstochowy na naprawę uszkodzonych murów w ramach dotacji na prace konserwatorskie.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Spotkanie z prof. Adamem Romaniukiem
Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza na spotkanie z prof. Adamem Romaniukiem przy okazji jego wystawy „Powidoki znaku”. Spotkanie odbędzie się 6 maja 2016 r. o godz. 18.00.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Bieg uliczny w Hucie Starej A
6 maja w Hucie Starej A odbędzie się bieg uliczny. W tym roku bieg będzie miał dwa dystanse tj. 5 km i 10 km. Dodatkowo dla dzieci odbędzie się bieg na ok. 200 m po boisku przy remizie. Dla Nordic Walking też się coś znajdzie. Organizatorzy zapraszają do rywalizacji na 5 km.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Globalna astma
Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, najczęściej o podłożu alergicznym. Niestety, podobnie jak w przypadku alergii, liczba chorych na astmę rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) astma to problem ponad 235 mln osób na całym świecie. Znaczącą grupę chorych stanowią dzieci1.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
PEDAGOGIKA SPECJALNA. „Noc terapeutyczna”
Z inicjatywy nauczycieli pracujących w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 5 w Częstochowie została zainicjowana akcja skierowana do wychowanków placówki pt. „Noc terapeutyczna”. Zajęcia odbyły się z 6 na 7 kwietnia 2017 roku. – Akcja zrodziła się także pod wpływem sugestii rodziców i spotkała się z ich akceptacją i życzliwością – podkreśla dyr. Ośrodka Małgorzata Mysłek.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Hybrydy spalone
„Śmigły Jarek", „Szybki Rysiek" i „Zrywny Marek", „Niezawodny Krzysiek”…
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Bilety na mecz Polska - Rosja już w sprzedaży
Ruszyła sprzedaż biletów na towarzyski mecz Polska – Rosja, który już 14 czerwca odbędzie się na Stadionie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. Czerwcowe spotkanie będzie dla trenera kadry Marka Cieślaka, ostatnim etapem selekcji zawodników przed finałem Drużynowego Pucharu Świata.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
Linia 53 - zmiana
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że 6 maja, w związku z organizacją biegu ulicznego w Hucie Starej A, nastąpi czasowa zmiana kursów linii nr 53. Wyłączone z ruchu zostaną także niektóre ulice, znajdujące się na trasie biegu.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Koncert w Garnku w setną rocznicę śmierci Edwarda Reszke
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
MIASTO CZĘSTOCHOWA. Walka o miejsca parkingowe
Od kilku lat nie jest rozwiązana sprawa miejsc parkingowych i dzierżawy terenu dotycząca Wspólnoty Mieszkaniowej Śląska 30 w Częstochowie. Są oni ewidentnie poszkodowani, gdyż poprzez odgrodzenia terenu przez sąsiadujące Wspólnoty Mieszkaniowe, zostali pozbawieni możliwości parkowania swoich pojazdów. Sprawą zajęła się miejska radna Prawa i Sprawiedliwości Justyna Kielesińska
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Viking Nordic Team Częstochowa zainaugurował Puchar Polski
Nordic Walking 2017 startując 29 kwietnia w Mielnie i uzyskując znakomite rezultaty. Mariola Pasikowska zwyciężyła w klasyfikacji open kobiet na dystansie półmaratonu, a Daniel Wojtasiński zwyciężył w klasyfikacji open na dystansie 10 km.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
JURA I KARKONOSZE - WROTA CZASU
Wystawa „Jura i Karkonosze – wrota czasu” jest prezentacją artystyczną, która ma na celu inicjowanie i przeprowadzanie działań uwrażliwiających współcześnie żyjącego człowieka na niezwykłość oraz wyjątkowość otaczającego go świata, zwłaszcza przyrody.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
WAKACYJNE DYŻURY PRZEDSZKOLI
Ruszyły zapisy do częstochowskich przedszkoli miejskich, które będą pełnić miesięczne dyżury podczas tegorocznych wakacji. Wnioski należy składać osobiście w poszczególnych placówkach do 31 maja.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
ROK RZEKI WISŁY – PIĘKNO OJCZYSTEGO PEJZAŻU IV EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO – 2017 ROK
Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku zaprasza przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazja do wzięcia udziału w konkursie plastycznym nt. Rok Rzeki Wisły – piękno ojczystego pejzażu.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Odjazdowy Bibliotekarz
Jest to Rajd Rowerowy wokół Zalewu Porajskiego, który zakończy się na terenach Mariny Poraj, gdzie na uczestników czekać będzie wiele atrakcji, między innymi akcja "książka za książkę".
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
W Częstochowie powstanie pomnik Jerzego Kuleja
Zarząd Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jerzego Kuleja w Częstochowie zaprasza do udziału w konferencji prasowej, która odbędzie się 11, maja 2017 r. (czwartek) o godzinie 10.00. w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie - Konduktorownia, ul. Józefa Piłsudskiego 34/36. Podczas konferencji zaprezentowany zostanie Projekt Budowy Pomnika Jerzego Kuleja w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie zaprasza na Targi Pracy Tysiąc miejsc pracy w ofercie pracodawców
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie wraz z partnerami - Ochotniczymi Hufcami Pracy - Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Częstochowie, Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Częstochowie oraz Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Katowicach zapraszają na dziesiątą edycję Targów Pracy. Targi odbędą się 18 maja 2017 r. (początek o godz. 10.00) w salach wystawienniczy częstochowskiego Parku Przemysłowo–Technologicznego, ul. Wały Dwernickiego 117/121.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Utrudnienia. Wyścig kolarski – 12 do 14 maja. Szlakami Jury.
Ponad 200 zawodników z dziesięciu krajów weźmie udział XIV Międzynarodowym Etapowym Wyścigu Kolarskim "Szlakami Jury" w kategorii Junior Młodszy i Junior.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
PAW-zytywna kultura
– to cykl dogoterapeutycznych warsztatów kulturalnych dla dzieci. Autorkami projektu są Agnieszka Gepchard i Adrianna Plaszczyk.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
LADIES NIGHT i KONKURS
Co dwie… ciąże to nie jedna?. Juliette Binoche jako francuska Bridget Jones w hicie komediowym „Mamy2mamy” podczas Ladies Night!
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Juwenalia Politechniki Częstohowskiej
Już w środę 17 maja ruszają Juwenalia Politechniki Częstochowskiej, najbardziej wyczekiwana impreza w ciągu roku akademickiego, których organizatorem jest Samorząd Studencki Politechniki Częstochowskiej. Miejscem wydarzenia w tym roku jest plac między Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Informatyki a Wydziałem Zarządzania.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ BALETOWYCH
Od 16 do 18 maja potrwa w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie III Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych. Organizatorami są: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W Festiwalu wezmą udział uczniowie szkół baletowych z Łodzi, Bytomia, Warszawy i Poznania.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
„SAMODZIELNI. Aktywnie”
Wspinaczka dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym? Tak – rusza szczególny program rehabilitacyjny
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
BIBLIOTEKA ZAPRASZA
12 maja, godz. 17.00 „Busem przez świat” - spotkanie z podróżnikami: Aleksandrą Ślusarczyk i Karolem Lewandowskim, autorem książek: „Busem przez świat. Pierwsza wyprawa”,„Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów”, „Busem przez świat. Australia za 8 dolarów”. Podczas spotkania będzie mozliwośc kupienia książek. Zaprasza oraz szczegółowych informacji udziela Biblioteka Publiczna, Filia nr 14 (ul. Norwida 17/21, tel. 34 364 34 12, filia14@biblioteka.czest.pl)
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Zawalcz o Złoty Durszlak!
XII Festiwal Śląskie Smaki już za miesiąc! W tym roku odbędzie się 11 czerwca w urokliwym Koszęcinie. To miejsce szczególne, tutaj bowiem swoją siedzibę ma Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który jest współorganizatorem tegorocznego Festiwalu.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl