Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 19 (1314) 2017-05-11
  W NUMERZE:
» Rafał Blechacz, światowej sławy pianista, gościł w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
» Kontrowersji nadal moc
» „Zielone czeki” – przyznane
» FUNDUSZ WSPIERA EDUKACJĘ. Ekoedukacja przez sztukę
» EKOGMINA
»  INTERWENCJA NA TELEFON. Na ratunek zranionej sarnie
» Mleko matki jest niepowtarzalne i najzdrowsze
» CYBERFOTO 2017. Jubileuszowa odsłona
» LIST DO REDAKCJI. Posłanka Leszczyna mija się z prawdą
» Konstytucja 3 Maja a Częstochowa
» HISTORIA NAD WARTĄ. Szpital Chirurgiczny im. Ludwika Rydygiera w Częstochowie
» MASURIA 2016
» „Galeria po kasztanem” – otwarta
» Kochać, jak to łatwo powiedzieć
» Hybrydy spalone
» LIST DO REDAKCJI
» MIASTO CZĘSTOCHOWA. Walka o miejsca parkingowe
» Beatyfikacja Jana Pawła II w obiektywie Adama Wróbla
» Tanecznym krokiem przez świat
» Doradca prezydenta Trumpa w Częstochowie
»  ŻUŻEL. Jedno zwycięstwo po dwóch meczach
» Mistrzostwa Polski Seniorów w biegu na 10 km
»  PIŁKA NOŻNA. Raków wygrał w „10”!
» Trenerski dwugłos: ZKS Olimpia Zambrów - RKS Raków Częstochowa.
» Biegaj z Fortum dla Adullam
» SIATKÓWKA. To już jest koniec – AZS Częstochowa spada do I ligi
» VIII Powiatowy Konkurs Malarski MOJA MAMA JEST...
» Najlepsi w zawodzie
» Ministranci z całej Polski zagrali w gminie Poczesna
»  PORAJ. „Śladami Tadeusza Kościuszki”
» Akcja "hybryda" także w Częstochowie
»  Policjanci pobici butem ze szpilką. Naruszający przepisy drogowe zatrzymani na „dołku”
» Piknik XVIII-wieczny w Parku Staszica
» Rusza VI edycja kampanii „SM -Walcz o siebie”!
» Podniebny punkt widzenia
» „Video, ergo sum”
» Przełom w dostępie do leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 19 (1314) z 2017-05-11
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Rafał Blechacz, światowej sławy pianista, gościł w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
Rafał Blechacz w 2005 roku w wielkim stylu zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Jak sam podkreśla, był to przełomowy moment w jego karierze. Od tej pory artystyczna ścieżka wielkiego pianisty biegnie koncertowym rytmem. Występuje on na całym świecie. 26 kwietnia 2017 roku, po raz wtóry, po dziesięciu latach, przyjechał do Częstochowy, aby w Akademii im. Jana Długosza przedstawić wykład zatytułowany „Filozoficzne aspekty interpretacji dzieła muzycznego. Wykład muzycznie ilustrowany”.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Kontrowersji nadal moc
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie pokazał najnowszą wersję budowy drogi z ul. 1 Maja do ul. Krakowskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
„Zielone czeki” – przyznane
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach tradycyjnie z okazji Dnia Ziemi przyznał „Zielone czeki”. Są nimi honorowane osoby, które ze szczególnym oddaniem działają na rzecz ochrony przyrody i ratowania naszej planety.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
FUNDUSZ WSPIERA EDUKACJĘ. Ekoedukacja przez sztukę
Trzy spektakle teatrzyków objazdowych dla dzieci „Zielony Kopciuszek" pokazał Teatr Kultureska na deskach Miejskiego Domu Kultury, w ramach projektu pn. „Czysta Częstochowa – segregacja odpadów jest dziecinnie łatwa".
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOGMINA
RĘDZINY Dzień Ziemi W zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Rędzinach jak i w latach ubiegłych obchodzono Dzień Ziemi. Z tej okazji dzieci z grupy średniaków przygotowały program artystyczny i przyszły ubrane na zielono na znak tego, że wszyscy chcemy aby nasza planeta była czysta i zielona. Dzieci dowiedziały się, jak dbać o naszą planetę oraz aktywnie wypowiadały się na forum na temat swoich doświadczeń.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
INTERWENCJA NA TELEFON. Na ratunek zranionej sarnie
1 maja 2017 roku wraz z naszą Czytelniczką Beatą Owczarek z Częstochowy pomagaliśmy ciężko zranionej sarnie. Pani Beata znalazła ją w Rezerwacie Przyrody Stawiska, w miejscowości Parzymiechy, przy ul. Kasztanowej. Przykre było to, że przez ponad dobę, mimo monitów do Nadleśnictwa Kłobuck i Koła Łowieckiego „Sarna”, zwierzę było pozostawione jest bez żadnej pomocy.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Mleko matki jest niepowtarzalne i najzdrowsze
„Pokarm kobiecy jest tak cenny, że my go trzymamy w banku” – mówi profesor Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, konsultant wojewódzki na Mazowszu w dziedzinie neonatologii. Pani Profesor była gościem częstochowskich lekarzy neonatologów z okazji wielkanocnego spotkania naukowego neonatologów. Kierownikiem organizacyjnym i inicjatorem spotkania była dr n. med. Jolanta Warzycha – przewodnicząca Śląskiego Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Z Panią Profesor rozmawiamy o wartościach karmienia dzieci mlekiem matki.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
CYBERFOTO 2017. Jubileuszowa odsłona
28 kwietnia 2017 r. w Galerii ART-FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury uroczyście otwarto pokonkursową wystawy fotografii jubileuszowej edycji XX Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
LIST DO REDAKCJI. Posłanka Leszczyna mija się z prawdą
W dniu 4. maja 2107 roku na falach Radia Katowice transmitowana była rozmowa posłanki PO Izabeli Leszczyny z posłem PiS Szymonem Giżyńskim, która była reakcją i komentarzem na wypowiedź ministra Mariusza Błaszczaka w Sejmie RP na temat szans i możliwości reaktywacji województwa częstochowskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Konstytucja 3 Maja a Częstochowa
Wywiad z historykiem AJD prof. nadzw. Dariuszem Złotkowskim
Czytaj więcej     Komentarze
historia
HISTORIA NAD WARTĄ. Szpital Chirurgiczny im. Ludwika Rydygiera w Częstochowie
„Szpital na Zawodziu” to najstarszy spośród czynnych szpitali w mieście. Jego budowę zainicjowało powstałe w 1899 roku Towarzystwo Dobroczynności dla Żydów. Komisję, która miała czuwać nad realizacją tego zadania, wybrano już na jednym z pierwszych posiedzeń.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
MASURIA 2016
We foyer Filharmonii Częstochowskiej można zobaczyć obrazy, będące pokłosiem trzeciego pleneru malarskiego „Masuria’3”, który odbył w malowniczym Rynie w sierpniu ubiegłego roku.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
„Galeria po kasztanem” – otwarta
30 kwietnia 2017 roku Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oficjalnie otwarło swą „Galerię pod kasztanem”, w III Alei Najświętszej Maryi Panny, przy Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza. Swoje prace na dobry początek pokazali: Teresa Idzikowska, Teresa Malczewska, Anna Polańska, i Krzysztof Mazoń.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Kochać, jak to łatwo powiedzieć
Dzisiaj, w epoce globalnej wioski, w celu poznania się nie musimy nawet wychodzić z domu, a internet nas odnajdzie i połączy. Tylko na jak długo? Niestety w tym temacie doganiamy innych bardzo szybko i obecnie już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Hybrydy spalone
28 kwietnia 2017 roku na ul. Legionów w Częstochowie doszczętnie spłonął nowy autobus MPK Częstochowa o napędzie hybrydowym. Tego typu pojazdów MPK zakupiło aż 40. Wydano na nie aż 66 milionów złotych. Po pożarze pojazdu MPK wycofało z ruchu pozostałe 39 pojazdów. Czeka je ponoć „skrupulatne skontrolowanie”. Czy wrócą na częstochowskiego ulice? – stwierdzić trudno. Czy będą bezpieczne dla pasażerów? – jeszcze trudniej.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
LIST DO REDAKCJI
Rondo na Rynku Wieluńskim bardzo niebezpieczne. Tam kiedyś ktoś zginie
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
MIASTO CZĘSTOCHOWA. Walka o miejsca parkingowe
Od kilku lat nie jest rozwiązana sprawa miejsc parkingowych i dzierżawy terenu dla Wspólnoty Mieszkaniowej Śląska 30 w Częstochowie. Jej członkowie są poszkodowani, gdyż płotki postawione przez sąsiadujące Wspólnoty często pozbawiają ich możliwości parkowania pojazdów. W tej sytuacji muszą korzystać z okolicznych, także płatnych parkingów. Sprawą zajęła się miejska radna Prawa i Sprawiedliwości Justyna Kielesińska.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Beatyfikacja Jana Pawła II w obiektywie Adama Wróbla
22 kwietnia 2017 roku w Hali Sportowej Mykanowie odbył się wernisaż wystawy fotografii wykładowcy w Krakowskich Szkołach Artystycznych Adama Wróbla. Wystawa pt. „Beatyfikacja Jana Pawła II” jest zapisem uroczystości beatyfikacyjnej Papieża Polaka oraz dnia ją poprzedzającego. Ukazuje Rzym goszczący pielgrzymów z całego świata. Fotografie pokazują czuwania na modlitwie oraz oczekiwanie na radosny moment beatyfikacji.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Tanecznym krokiem przez świat
28 kwietnia 2017 r. odbył się Powiatowy Konkurs Tańca „Tanecznym krokiem przez świat”, pod patronatem Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego w Częstochowie, a odpowiedzialnymi były: Małgorzata Gruca, Sylwia Lampa i Urszula Szyszka.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Doradca prezydenta Trumpa w Częstochowie
11 maja 2017 w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, przy ul. Jagiellońskiej, przebywał Ted Malloch, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. europejskich, kandydat na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
ŻUŻEL. Jedno zwycięstwo po dwóch meczach
Choć za nami już cztery kolejki PGE Ekstraligi, żużlowcom Włókniarza Vitroszlif CrossFit Częstochowa udało się rozegrać jedynie dwa spotkania, w tym jedno na własnym torze. Po raz pierwszy, w najwyższej klasie rozgrywkowej, w bieżącym sezonie, wystartowali 30 kwietnia. Wówczas w Grudziądzu „Lwy” poniosły sromotną klęskę 35:35. Dwa dni później, 2 maja, na „SGP Arenie Częstochowa”, miał miejsce zaległy pojedynek pierwszej kolejki z ROW-em Rybnik.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Mistrzostwa Polski Seniorów w biegu na 10 km
Do Rybnika na nowo otwarty stadion lekkoatletyczny w ostatnią sobotę kwietnia zjechało się ponad 70 uczestników z całej polski w biegach wytrzymałościowych aby rozegrać Mistrzostwa Polski w biegu na 10 km.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Raków wygrał w „10”!
Drużyna pod wodzą Marka Papszuna jest coraz bliżej Nice 1.Ligi! Częstochowianie awans mają już na wyciągnięcie ręki i mogą go przypieczętować nawet w następnej kolejce w spotkaniu w Częstochowie z Kotwicą Kołobrzeg.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Trenerski dwugłos: ZKS Olimpia Zambrów - RKS Raków Częstochowa.
Oto co po zakończeniu sobotniego spotkania mieli do przekazania szkoleniowcy obydwu drużyn.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Biegaj z Fortum dla Adullam
22 kwietnia ruszyła kolejna akcja Honorowy Dawca Energii Fortum, która odbywa się wpięciu miastach: Częstochowie, Bytomiu, Płocku, Wrocławiu, Zabrzu. Uczestnicy poprzez bieganie, jazdę na rowerze czy nordic walking zbierają punkty na rzecz organizacji pożytku publicznego. W Częstochowie w tym roku wytypowano Fundację Chrześcijańską Adullam.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SIATKÓWKA. To już jest koniec – AZS Częstochowa spada do I ligi
Pierwszy mecz barażowy AZS Częstochowa z Aluronem Virtu Wartą Zawiercie odbył się 26 kwietnia o godz. 18:00 w hali Zawodzie. Set pierwszy rozpoczął się od prowadzenia gospodarzy 4:1, z czego trzy punkty AZS zawdzięczał błędom Alurona w ataku. Goście jednak nie poddali się i dzięki świetnym zagrywkom Łukasza Kaczorowskiego wyprzedzili rywali.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
VIII Powiatowy Konkurs Malarski MOJA MAMA JEST...
Warunki uczestnictwa:
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Najlepsi w zawodzie
Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej przy ul. Krótkiej 22 w Częstochowie, po raz 22. zorganizował Regionalny Konkurs „Najsprawniejszy w Zawodzie”, skierowany do uczniów zawodowych szkół specjalnych w województwie śląskim. Rozstrzygnięcie odbyło się 27 kwietnia.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Ministranci z całej Polski zagrali w gminie Poczesna
W dniach 1-2 maja 2017 roku w hali sportowej w Poczesnej rozgrywały się Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o puchar KNC („Króluj nam Chryste”). Inauguracja i otwarcie odbyło się w Parafii Św. Wojciecha w Częstochowie, po uroczystej Mszy Świętej, w której brało udział ponad 150 księży i ponad 2000 osób.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
PORAJ. „Śladami Tadeusza Kościuszki”
27 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Poraju odbył się I Gminny Konkurs Historyczny „Śladami Tadeusza Kościuszki”, pod patronatem wicewójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Akcja "hybryda" także w Częstochowie
10 maja 2017 roku przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oficjalnie przekazano policjantom 10 radiowozów z napędem hybrydowym. Pieniądze na zakup samochodów przekazali: Wojewódzki Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Komenda Wojewódzka w Katowicach oraz Urząd Miasta Częstochowy.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Policjanci pobici butem ze szpilką. Naruszający przepisy drogowe zatrzymani na „dołku”
W niedzielne popołudnie (ok. g. 16.50), 7 maja 2017 roku, dwoje mieszkańców dzielnicy Parkitka, przechodziło z dwójką małych dzieci (5-letnim chłopcem i 8-letnią dziewczynką) w niedozwolony miejscu. Na niebezpieczne manewry wybrali sobie szeroki pas ruchu przy ul. Okulickiego, na wysokości McDonald'sa. Sytuację tę zaobserwował przejeżdżający ulicą patrol policyjny.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Piknik XVIII-wieczny w Parku Staszica
Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Urząd Miasta Częstochowy i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zapraszają na 4. Piknik XVIII-wieczny w Parku Staszica.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Rusza VI edycja kampanii „SM -Walcz o siebie”!
W maju rusza kolejna, VI już edycja kampanii SM –WALCZ O SIEBIE. „Wiem, że dam sobie radę”- to główny przekaz kampanii na rok 2017.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Podniebny punkt widzenia
Grenlandia i Islandia okiem paralotniarza Fotografie Tomasza Chrapka
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
„Video, ergo sum”
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie ogłasza III Wojewódzki konkurs filmowy „Video, ergo sum” - Widzę, więc jestem dla młodzieży i dorosłych
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Przełom w dostępie do leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona
Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o refundacji leku stosowanego w leczeniu zaawansowanej choroby Parkinsona. Decyzja ta pozwala Polsce dołączyć do grona państw europejskich, w których terapie infuzyjne od lat pomagają pacjentom godnie żyć z chorobą. Preparat lewodopy z karbidopą w postaci żelu, dostarczanego w postaci wlewów dojelitowych za pomocą specjalnej pompy, w ramach programu lekowego, dostępny jest od 1 maja br.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl