Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 25 (1320) 2017-06-22
  W NUMERZE:
»  Wdzięk, uroda i muzyka
» Wysoka przegrana z Lesznem
» Wybiegi dla psów
» Ekologiczny dzień dziecka
» EKOGMINA
» KONKURS EKOLOGICZNO-DZIENNIKARSKI. Gazetki nagrodzone
»  LUBLINIEC. Stacja paliw i dinopark – to nie to samo
» Abp Wacław Depo wybrany ponownie Przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu
»  Ukryte finansowanie obiektów sportowych miasta Częstochowy
» Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka dla Jasnej Góry
» Sportowe zwycięstwa CKS Budowlani w Altötting
» Międzymorze – II. Geopolityczna konieczność
» Koncert w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
» Wystawa na 100-lecie parafii
» Konflikt w częstochowskiej szkole
» Z policyjnej raportówki
» Biegański w Archiwum
» POD PATRONATEM "GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, cz. I
» Wystąpienia sejmowe posła Szymona Giżyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość
» LATO NA JURZE. Warto zwiedzać Jurę Częstochowską
» Rozmaitości kulturalne
»  ARiMR – czyli unijne programy pomocowe dla rolników i czas wzmożonej pracy
» ISD HUTA CZĘSTOCHOWA WSPIERA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE „Przełam bariery” z ISD Hutą Częstochowa
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców na Jasną Górę
» „10bierza” – Memoriał Michała Obierzyńskiego
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Dni Gminy Poczesna – 9-10 czerwca 2017 roku
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ". Mstowskie Zawody Kajakowe
» SERWIS GMINNY
» PERYSKOP. Kulturnyj narod
» XXXIV Mistrzostwa Polski w Sportach Pożarniczych
» W TYM SĘK. Drwal ze Złotą Piłą
» „Gawędy przyrody”

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 25 (1320) z 2017-06-22
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Wdzięk, uroda i muzyka
XXIV Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych w Częstochowie
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Wysoka przegrana z Lesznem
Nie udało się sprawić niespodzianki w niedzielę, 18 czerwca, w Lesznie. W meczu 9. kolejki PGE Ekstraligi z tamtejszą Fogo Unią żużlowcy Włókniarza Vitroszlif CrossFit Częstochowa polegli 33:57.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Wybiegi dla psów
O potrzebie kolejnych wybiegów w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt zadecydowali sami częstochowianie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Trwa postępowanie przetargowe na ich budowę.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Ekologiczny dzień dziecka
3 czerwca 2017 roku w kamieniołomie Lipówka pod Częstochową po raz drugi mali miłośnicy przyrody i aktywnego spędzania uczestniczyli w pikniku pn. „Dzień BioRóżnorodności”. Organizatorzy przygotowali dla nich m.in. warsztaty przyrodnicze, pokaz eksponatów ze świata natury, zabawę w rowerowym FunParku i zwiedzanie cementowni Rudniki.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOGMINA
MSTÓW 8 czerwca uczniowie klasy III z Zespołu Szkół im. gen. W.Andersa w Częstochowie uczestniczyli w akcji promującej działania proekologiczne na terenie gminy Mstów. Na placu Zespołu Szkół w Mstowie posadzili drzewka oraz posprzątali ze śmieci teren przy zbiorniku Tasarki.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
KONKURS EKOLOGICZNO-DZIENNIKARSKI. Gazetki nagrodzone
Po raz kolejny przyznaliśmy nagrody w naszym dziennikarskim konkursie na szkolną gazetę z dodatkiem ekologicznym. – Komisja oceniająca doceniła niezwykłą staranność graficzną i merytoryczną w zaprezentowanych pracach. To świadczy o waszym zaangażowaniu i poważnym zmierzeniu się z trudem pracy dziennikarskiej – powiedziała, witając przybyłych gości, przewodnicząca jury, Urszula Giżyńska, redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej”, pomysłodawcy konkursu.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
LUBLINIEC. Stacja paliw i dinopark – to nie to samo
Sprzedaż gruntu na stację paliw, która przyniosła miastu zysk, a zbycie parku miejskiego na dinopark, który okazał się klapą – to dwie różne sprawy. Stawianie znaku równości pomiędzy obiema, jak to próbowała uczynić jedna z gazet, może prowadzić do błędnych wniosków.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Abp Wacław Depo wybrany ponownie Przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu
Podczas 376. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 6-7 czerwca w Zakopanem, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu. Hierarchowie Kościoła docenili dotychczasową pracę metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo i wybrali go ponownie na Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Ukryte finansowanie obiektów sportowych miasta Częstochowy
W bardzo ciekawy sposób jest finansowany sport w mieście Częstochowa. Władze z publicznych środków hojnie dotują niszowe sporty, jak na przykład klub Saints Częstochowa, czyli futbol amerykański (o czym ostatnio pisała jedna z gazet), brakuje natomiast pieniędzy na sport dla dzieci i młodzieży.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka dla Jasnej Góry
Jasna Góra została jednym z laureatów Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Sportowe zwycięstwa CKS Budowlani w Altötting
W miniony weekend w Bawarskiej miejscowości Altötting (Niemcy)startowali zawodnicy reprezentujący Częstochowę.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Międzymorze – II. Geopolityczna konieczność
To nie emancypacyjne tendencje Polski i innych, zainteresowanych państw z obszaru ABC (Mórz: Adriatyckiego, Bałtyckiego, Czarnego) powołają do życia Międzymorze, tak potrzebne światu i jego bezpieczeństwu. Międzymorze jest miejscem porozumienia wielkich mocarstw na rzecz pokoju światowego i to od wielkich mocarstw otrzyma Międzymorze gwarancję i placet na swe istnienie.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Koncert w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
3 czerwca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie wystąpiła znana piosenkarka Antonina Krzysztoń. Było to muzyczne spotkanie wypełnione kunsztem artystycznym i duchowym przesłaniem. Artystka porwała publiczność swoim wyrazistym głosem oraz ideami wiary, jakimi dzieli się poprzez swoją twórczość. Towarzyszył jej częstochowski kontrabasista Marcin Lamch.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Wystawa na 100-lecie parafii
Uroczystego otwarcia ekspozycji z okazji 100-lecia istnienia parafii archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie dokonał 3 czerwca abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
Konflikt w częstochowskiej szkole
Rodzice i nauczyciele nie chcą „kolejnej szansy” dla Iwony Olszówki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego, przy ul. Wręczyckiej 111/115 w Częstochowie. Mówią: „dość niekompetencji i chaosu”. Dyrektor milczy. 19 czerwca 2017 roku radni częstochowscy przychylili się do skargi rodziców, złożonej na dyrektor do Komisji Rewizyjnej. Za jej uwzględnieniem zagłosowało 18 radnych, 10 było przeciw. Teraz krok należy do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Ciekawe, co uczyni?
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Z policyjnej raportówki
Policjanci odzyskali skradziony tablet 9 czerwca po południu policjanci z Olsztyna interweniowali w jednym z ośrodków wypoczynkowych na terenie gminy Janów, w którym doszło do kradzieży tabletu o wartości ok. 1000 zł. Mundurowi bardzo szybko ustalili, kto dopuścił się tego czynu. Rankiem następnego dnia odzyskali sprzęt. 52-latkowi za kradzież grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Biegański w Archiwum
9 czerwca 2017 roku w Archiwum Państwowym w Częstochowie obchodzono „Dzień Doktora Władysława Biegańskiego w Archiwum Państwowym w Częstochowie”, zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów. W uroczystości uczestniczył senator RP Ryszard Majer. Poseł Lidię Burzyńską reprezentowała asystentka – Sylwia Zasępa, posła Szymona Giżyńskiego – dyr. biura Grażyna Matyszczak. Spotkanie prowadziła dyrektor Elżbieta Surma-Jończyk.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POD PATRONATEM "GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, cz. I
PORAJ. Przez trzy dni od 9 do 11 czerwca 2017 roku trwał VIII Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Wydarzenie zapoczątkowała wystawa listów wielbicieli i wielbicielek talentu Wielkiego Gniadego do Artysty w Kinie „Bajka” oraz projekcje filmów o Januszu Gniatkowskim. Jeden opisywał związki z jego rodzinnym miastem – Lwowem.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Wystąpienia sejmowe posła Szymona Giżyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość
Rozmowa Ryszarda z Grzegorzem na kanwie wiersza „Przypowieść” Zuzanny Ginczanki.
Czytaj więcej     Komentarze
turystyka
LATO NA JURZE. Warto zwiedzać Jurę Częstochowską
Nasza malownicza Jura Krakowsko-Częstochowska obfituje w krajobrazy zapierające dech w piersiach. Znana jest przede wszystkim z majestatycznych, wznoszących się na szczytach skał średniowiecznych zamków, tworzących słynny Szlak Orlich Gniazd, ale także z barwnych leśnych ostępów, kolorowych pól, meandrów rzecznych. To kolebka naszej kultury, gdzie o zabytki łatwiej niż w każdej innej części kraju. Położona pośród przepięknych pagórków porośniętych lasami, wśród malowniczych wapiennych ostańców, stwarza wrażenie harmonii pomiędzy człowiekiem i środowiskiem. Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj pierwsze grody obronne, które chronić miały szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Rozmaitości kulturalne
Filharmonia 22.06, godz. 18:00 – Gdybym był bogatym... Poezja, piosenki, skecze szmoncesowe
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
ARiMR – czyli unijne programy pomocowe dla rolników i czas wzmożonej pracy
Śląska Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie intensywnie pracuje na rzecz rolników, wspierając w rozwoju gospodarstw. O programach unijnych, które są źródłem pomocy dla rolników i o działaniu Agencji rozmawiamy z jej dyrektorem KONRADEM JARZYŃSKIM.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
ISD HUTA CZĘSTOCHOWA WSPIERA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE „Przełam bariery” z ISD Hutą Częstochowa
9 czerwca 2017 roku, przy słonecznej pogodzie na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego odbyła się kolejna edycja Letniej Olimpiady Sportowej „Przełam Bariery” z ISD Huta Częstochowa, organizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Na starcie pojawiło się blisko 300 niepełnosprawnych sportowców, głównie dzieci i młodzież oraz dorośli z 22 ośrodków i szkół z Częstochowy i okolic, w tym dwa debiutujące ośrodki przedszkolne i szkoła z Wierzchowiska. Nagrody – symboliczne statuetki oraz słodkości – za uczestnictwo w sportowych zmaganiach wręczał przedstawiciel głównego sponsora – prezes ISD Huty Częstochowa Anatolii Fiedaiev.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców na Jasną Górę
W sobotę, 10 czerwca kilkuset sportowców, trenerów, działaczy, dzieci i młodzież oraz przedstawicieli parafialnych klubów sportowych przybyło do Matki Bożej z doroczną intencją pielgrzymkową. Organizatorem pielgrzymki jest Ogólnopolskie Katolickie Stowarzyszenie Sportowe. – Spotykamy się u naszej Matki, aby podziękować za opiekę i modlić się o dalsze wsparcie – mówi prezes Stowarzyszenia Stefan Kowalik, podkreślając jednocześnie, że ciężar przygotowań Pielgrzymki i późniejszego spotkania ze sportowcami spada na sekretarza Stowarzyszenia – Jerzego Dryndę. Uczestniczący w pielgrzymce poseł Szymon Giżyński odczytał list do Pielgrzymów, skierowany przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, ministra Jana Widerę.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
„10bierza” – Memoriał Michała Obierzyńskiego
17 czerwca 2017 roku w dzielnicy Grabówka w Częstochowie odbył się bieg pamięci Michała Obierzyńskiego, pracownika Urzędu Miasta Częstochowy, który 21 marca 2017 roku, mając zaledwie 38 lat, zmarł po ciężkiej chorobie. Mimo mało sprzyjającej aury, na starcie zjawili się wszyscy, wcześniej zdeklarowani
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Dni Gminy Poczesna – 9-10 czerwca 2017 roku
W tym roku Dni Gminy Poczesna odbywały się w Hucie Starej B i tradycyjnie rozpoczęły się „na sportowo”. W piątek, 9 czerwca, na „Olimpii”, rozegrano Gminny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt ze szkół gimnazjalnych. Po nim rozpoczęło się Uroczyste Podsumowanie X edycji Sportowej Ligi Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych pod honorowym patronatem Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ". Mstowskie Zawody Kajakowe
10 czerwca 2017 roku po raz pierwszy odbyły się Mstowskie Zawody Kajakowe. Uczestnicy płynęli malowniczym odcinkiem rzeki „Warty” przy Skale Miłości w Mstowie w parach, slalomem na czas. Do wykonania było kilka nawrotek, slalom między bojkami i trafienie w bramkę. Do zawodów stanęło 14 dwuosobowych osad, w trzech kategoriach. Oto niektóre z nich:
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
SERWIS GMINNY
MSTÓW Podczas XXXIV Sesja Rady Gminy Mstów radni jednogłośnie udzielili absolutorium Wójtowi Gminy Mstów za 2016 rok. Wcześniej Wójt Tomasz Gęsiarz tradycyjnie, w formie prezentacji multimedialnej, przedstawił sprawozdanie z bieżącej działalności i wykonywania Uchwał Rady Gminy Mstów. Przed głosowaniem nad absolutorium odczytano i przedstawiono: pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach do sprawozdania z wykonania budżetu gminy Mstów za 2016 r., wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta, pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej do wniosku Komisji Rewizyjnej.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
PERYSKOP. Kulturnyj narod
Nie ma to jak okrągła rocznica, a w tym roku przypada właśnie setna. I chociaż to wydarzenie kojarzy się niezbyt pozytywnie dla większości, wypada je odnotować. Piszemy o tym wcześniej z dwóch powodów: po pierwsze felieton będzie ukończony przed terminem – jak wszystko w tamtym ustroju, a po drugie – prawdziwa rewolucja odbyła się właściwie nie w październiku, tylko w lutym, a dokładnie w marcu według naszego kalendarza.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
XXXIV Mistrzostwa Polski w Sportach Pożarniczych
21 i 22 czerwca w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyły się Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Tradycja ta trwa nieprzerwanie od 1996 roku. Organizatorami zawodów były Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej. Udział wzięło 16 reprezentacji wojewódzkich, 3 szkoły pożarnicze: Szkoła Aspirantów PSP z Krakowa, Szkoła Aspirantów PSP z Poznania i Centralna Szkoła PSP w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
W TYM SĘK. Drwal ze Złotą Piłą
Tego się zapewne prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nie spodziewał, bo ni stąd ni zowąd młoda lewica z Partii Razem przyznała mu miano pierwszego drwala w Częstochowie. I w nagrodę za skuteczne wycinanie drzew, czyli jak to pięknie określi działacze: „za całokształt polityki odnośnie zieleni w Częstochowie” otrzymał prezydent Matyjaszczyk statuetkę „Złota Piła”.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
„Gawędy przyrody”
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy prac Joanny Bochaczek-Trąbskiej w Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Al.NMP 22.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl