Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 31 (1326) 2017-08-03
  W NUMERZE:
» 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
» SIERPNIOWY SZCZYT PIELGRZYMKOWY. Powitajmy serdecznie pątników
»  Pomoc dla seniorów
» EKOMIASTO. Czas na toalety dla psów
» EKOWIZJER. Wątpliwa oszczędność
» Wodociągi Częstochowskie na pomoc w upały
» Z Twittera posła Szymona Giżyńskiego
» Składanie wniosków na 500 plus i innych
» Bloomga – nowa firma w Częstochowie
» Policyjne zawody
» HISTORIA POLSKI XX WIEKU. „Mord na Wołyniu”
» Senior Tur wystawia
» Powstaje nowy film "Częstochowa lata 40. XX wieku"
» Gmina Poczesna zaprasza na Dożynki
» Koronacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
» Nowe korony dla Matki Boskiej Częstochowskiej
» „Perły Baroku”
» Z HISTORII CZĘSTOCHOWSKIEGO SPORTU. Tworzenie Ośrodka Rekreacji Fizycznej TKKF OGNISKO
»  HISTORIA NAD WARTĄ. Kościół w Przyrowie
»  PIŁKA NOŻNA. Bezbramkowa inauguracja
» „Trenerski dwugłos”. RKS Raków Częstochowa – MKS Miedź Legnica
» ŻUŻEL. Ważna wygrana z Zieloną Górą
» Dwa brązowe medale dla częstochowianina w igrzyskach głuchych
»  Istnieją inne światy niż nasz…
» Zaproszenie
» Bezpłatna mammografia
»  Turniej dla Fabianka 15 sierpnia
» GRATULACJE I ŻYCZENIA. Stulatki świętują
» ZUS radzi
» ZUS radzi

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 31 (1326) z 2017-08-03
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia częstochowianie uczcili pamięć Powstańców Warszawskich. O godz. 17., w kościele Najświętszego Imienia Maryi, ks. bp Antoni Długosz odprawił Mszę Świętą. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości: parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, miasta Częstochowa i związków kombatanckich oraz harcerze i mieszkańcy Częstochowy udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono wieńce.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
SIERPNIOWY SZCZYT PIELGRZYMKOWY. Powitajmy serdecznie pątników
Ruch pielgrzymkowy intensyfikuje się od czerwca, ale to na sierpień przypada wzmożony okres sezonu pątniczego. Same grupy piesze, które w sierpniu dotrą do Częstochowy, będą liczyć – według obecnych zgłoszeń – łącznie ok. 104 tys. osób. Szczyt pielgrzymkowy oznacza także mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Pomoc dla seniorów
W piątek, 21 lipca 2017 roku, w Częstochowie, przy ul. Krakowskiej 1, w obiekcie parafii pw. św. Zygmunta, otwarto Biuro Interwencji Senioralnej. Na inaugurację placówki, która powstała dzięki Stowarzyszeniu Pracy Socjalnej przy udziale funduszy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przyjechał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. W trakcie swojej wizyty minister Marek Niechciał odwiedził także klasztor na Jasnej Górze oraz delegaturę Wojewódzkiego Oddziału Inspekcji Handlowej.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOMIASTO. Czas na toalety dla psów
Miłość do zwierząt sprawia, że w miastach systematycznie rośnie liczba posiadaczy psów. Niestety, mnożą się jednocześnie kłopoty z tym związane, w tym głównie z zachowaniem czystości na ulicach. Nie należy do przyjemności mijanie na chodniku psiej kupy lub znajdowanie jej pod furtką przed swoim domem, chociaż psa się nie posiada. Ciepłe dni lata sprzyjają uwypukleniu problemu, nie tylko ze względów estetycznych, ale i higienicznych. Zatem powracamy do tematu toalet dla psów.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOWIZJER. Wątpliwa oszczędność
W okresie letnim, kiedy mamy wzmożony ruch pielgrzymkowo−turystyczny i nierzadko temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie postanowił zaoszczędzić na opróżnianiu miejskich koszy.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Wodociągi Częstochowskie na pomoc w upały
1 sierpnia w Częstochowie Częstochowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ustawiło cztery kurtyny wodne: dwie (tzw. mgiełka oraz strażacka) zostały zamontowane na placu Biegańskiego, kolejna na Promenadzie im. Czesława Niemena (przy skrzyżowaniu z ul. Brzeźnicką), a ostatnia w pobliżu placu rekreacji przy ulicy Dekabrystów. Zraszacze będą pomagały w walce z upałami aż do czasu, gdy te ustąpią.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Z Twittera posła Szymona Giżyńskiego
Poseł PO Borys Budka, podczas ostatniej debaty w Sejmie: „Wy, naród”. Pewnie Budka marzy o czasach, gdy mówiono by do niego: „Wy, Budka”. 22 lipca 2017 r.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Składanie wniosków na 500 plus i innych
W związku ze zmianą przepisów, w tym roku wnioski dotyczące kilku świadczeń są przyjmowane w jednym terminie.
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
Bloomga – nowa firma w Częstochowie
W Częstochowie od blisko dwóch lat z powodzeniem rozwija się nowa firma, pod tajemniczą nazwą: „Bloomga”. Tworzą ją młodzi, kreatywni i ambitni pasjonaci informatycznych zagadnień. Połączyła ich misja zbudowania w Częstochowie i dla częstochowian marki na światowym poziomie, zarówno pod względem innowacyjnym, jak i rynkowym.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Policyjne zawody
Na terenie ośrodka sportowego „Pegaz” w Częstochowie, 23 lipca 2017 roku, odbył się XVII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej, zorganizowany przez Komendę Miejską Policji w Częstochowie. Turniej poprzedził uroczysty przemarsz delegacji zawodników Aleją Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie na Plac Biegańskiego, w związku z obchodami Święta Policji.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
HISTORIA POLSKI XX WIEKU. „Mord na Wołyniu”
Nakładem Wydawnictwa Replika ukazał się pierwszy tom książki Marka A. Koprowskiego „Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów”.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Senior Tur wystawia
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Częstochowie można zobaczyć wystawę fotografii członków częstochowskiego Stowarzyszenia Senior Tur. Zdjęcia obrazują podróże do Norwegii i Albanii.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Powstaje nowy film "Częstochowa lata 40. XX wieku"
Autorzy cyklu filmów o historii naszego miasta, „Częstochowa lata 90.,80.,70.,60.,50.” przystępują do realizacji kolejnego odcinka tym razem „Częstochowa lata 40. XX wieku”.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Gmina Poczesna zaprasza na Dożynki
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Koronacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Zbliża się 300 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Warto przypomnieć Biskupa Koronatora Krzysztofa Antoniego Jana Szembeka herbu własnego, Biskupa Chełminskiego, Przemyskiego i Warmińskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Nowe korony dla Matki Boskiej Częstochowskiej
Z okazji 1. rocznicy wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze, na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zostały nałożone nowe korony, poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka, a będące repliką koron papieża Klemensa XI sprzed 300 lat. Wydarzenie to wpisało się w trwający Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
„Perły Baroku”
30 lipca 2017 roku w kościele i klasztorze Kanoników Regularnych Laterańskich pw. Wniebowzięcia NMP w Mstowie odbył się trzeci koncert z projektu realizowanego pod patronatem senatora Ryszarda Majera. Wydarzenie uczci 100. rocznicę śmierci słynnego śpiewaka operowego Edwarda Reszke.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Z HISTORII CZĘSTOCHOWSKIEGO SPORTU. Tworzenie Ośrodka Rekreacji Fizycznej TKKF OGNISKO
Prężne działania Statutowego TKKF OGNISKO oraz wielu jego społecznych działaczy objawiły się, między innymi, uruchomieniem w latach 50. XX wieku boiska do gier, zimą lodowiska oraz budową trwałego ogrodzenia terenu wokół Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Sobieskiego w Częstochowie. Zyskało to pozytywne opinie ówczesnych władz miasta i w efekcie decyzją Urzędu Miasta Częstochowy w 1964 roku OGNISKU TKKF przekazano w zarządzanie teren letniej pływalni przy ul. Sobieskiego (administrowaną przez Częstochowską Jednostkę Wojskową) z zamiarem utworzenia tam Ośrodka Rekreacji Fizycznej.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
HISTORIA NAD WARTĄ. Kościół w Przyrowie
Zakończył się kolejny etap renowacji kościoła Świętego Mikołaja w Przyrowie. Prace odsłoniły przepiękną, unikalną polichromię z okresu baroku.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Bezbramkowa inauguracja
W tym meczu było wszystko: ogromna publiczność, moc zwrotów akcji i sytuacji podbramkowych. Zabrakło tylko jednej najważniejszej rzeczy: esencji w postaci goli. Raków Częstochowa 29 lipca 2017 r. na swoim boisku zremisował z Miedzią Legnica 0:0 w pierwszej kolejce Nice 1. Ligi.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
„Trenerski dwugłos”. RKS Raków Częstochowa – MKS Miedź Legnica
Dominik Nowak (rener Miedzi Legnica) – Wyniki dzisiejszej kolejki pokazały jak się gra z beniaminkami w tej lidze. Pierwszy mecz jest zawsze ciężki – nie chodzi o to, czego możemy się po danej drużynie spodziewać.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
ŻUŻEL. Ważna wygrana z Zieloną Górą
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Dwa brązowe medale dla częstochowianina w igrzyskach głuchych
Zakończyły się XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych w tureckim Samsun. W igrzyskach wystartowało 4500 sportowców ze 109 krajów. W ekipie polskiej znalazło się pięciu zawodników z Częstochowy: pływak Juliusz Sawka, dwaj lekkoatleci rodzeństwo Rafał i Monika Nowak, tenisista stołowy Paweł Pieta, koszykarz Mariusz Kwasek.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Istnieją inne światy niż nasz…
Pokazy przedpremierowe „Mrocznej wieży” w Cinema City Jeśli chcesz się przenieść w inny wymiar, gdzie świat realny przeplata się z fantastycznym, a dobro walczy ze złem, zapraszamy na seans „Mrocznej wieży”. Premiera tego znakomitego filmu fantasy, na podstawie bestsellerowego cyklu Stephena Kinga z rewelacyjnymi rolami Matthew McConaugheya i Idrisa Elby, odbędzie się 11 sierpnia, ale już w najbliższy weekend 4-6 sierpnia w kinach Cinema City odbędą się pokazy przedpremierowe! Bilety są dostępne w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Zaproszenie
Uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego w 76. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, 14 sierpnia 2017 r. (poniedziałek).
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Bezpłatna mammografia
Zachęcamy panie w wieku 50-69 lat do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych organizowanych 6 sierpnia (niedziela) w Częstochowie przy Hali POLONIA w godz. 9:00 - 17:00.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Turniej dla Fabianka 15 sierpnia
Zapraszamy męskie pary do udziału w Turnieju Siatkówki Plażowej w Żarkach. Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie Fabianka mieszkańca gminy Żarki. Ruszyły zapisy, a cała impreza będzie miała charakter rodzinny. Termin: 15 sierpnia (wtorek), godz. 10.00
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
GRATULACJE I ŻYCZENIA. Stulatki świętują
Dożyć stu lat w zdrowiu i rodzinnym szczęściu to wielki dar od Pana Boga. Takiej radości doświadczyło kilka pań z regionu częstochowskiego. O życzeniach dla szacownych stulatek pamiętali nie tylko ich najbliżsi, ale także wadze państwowe i samorządowe. Pani Premier Beata Szydło życzyła Jubilatkom kolejnych, szczęśliwych i radosnych lat. Podkreśla trudy ich życia, utkanego również doniosłymi wydarzeniami oraz ich wpływ na kształtowanie w kolejnych pokoleniach umiłowania do Ojczyzny. O Jubilatkach pamiętał także prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Adam Sekściński. Swoje gratulacje i życzenia, łączył z miłą wiadomością o przyznaniu specjalnego, ustawowego świadczenia – 3536 zł 87 groszy miesięcznie – obejmującego osoby, które ukończyły sto lat życia.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
ZUS radzi
Ważna informacja dla osób pobierających renty, które po obniżeniu wieku emerytalnego chcą przejść na emeryturę. Nie każdemu będzie się to opłacało…
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
ZUS radzi
Ważna informacja dla osób pobierających renty, które po obniżeniu wieku emerytalnego chcą przejść na emeryturę. Nie każdemu będzie się to opłacało…
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl