Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 34 (1329) 2017-08-24
  W NUMERZE:
»  Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Częstochowy, czyli … sposób na wykluczenie opozycji
» 300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
» DĄBROWA ZIELONA. Ornitolog-amator z Cielętnik
» Fundusz rozdziela europejskie fundusze
» RAPORT EKOLOGICZNY. Park Krajobrazowy – na razie – uratowany
» Kolejna drogowa gehenna
» Dyrektor WORD w Częstochowie z zarzutem o niegospodarność
»  Częstochowscy patrioci oddali hołd Powstańcowi – Wojciechowi „Wojtkowi” Omyle
» Krajowa Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie. Jak to się zaczęło?
» Zygmunt Gloger, Encyklopedia staropolska (tom II): Dożynki, czyli jak to drzewiej bywało
» Co robić w przypadku klęski żywiołowej
» Czas dożynek
» Dożynki w gminie Poczesna
» Nowy prezes Agencji Restrukturyzacji i Rozwoju Rolnictwa
» Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r.
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Szantowo w Karczewicach
» Gmina Mstów zaprasza
» Porażka w prestiżowym meczu
» Ruszyła kwesta na obelisk Zbigniewa Dobosza!
» Włókniarz zostaje w PGE Ekstralidze!
» O urokach gminy Janów mówi wójt Gminy Janów Joanna Ścigaj
» BONA FIDE. Buciory
» PERYSKOP. Nie samym chlebem żyje człowiek
» 25. DNI CZĘSTOCHOWY
» Na Stradomiu i Dźbowie trwa budowa DW 908! Od soboty zamknięcia odcinków dla ruchu i objazdy dla autobusów komunikacji miejskiej.
» Holder: To był trudny sezon zakończony sukcesem
»  4. Wieczór Pielgrzyma w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie
» Ostrzegać trzeba od najmłodszych lat
» Wrzesień w Filharmonii
» Wystawa amonitów
» ZAPRASZAMY

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 34 (1329) z 2017-08-24
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Częstochowy, czyli … sposób na wykluczenie opozycji
Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski na 18 sierpnia 2017 roku zwołał nadzwyczajną sesję. Wzbudziło to zaskoczenie radnych. – Mamy wakacje, część z nas jest na urlopach i nagle mamy nadzwyczajną sesję, na której nic nadzwyczajnego do przegłosowania nie ma, bo zaproponowane punkty można było spokojnie przeprowadzić w terminie wcześniej wyznaczonym – komentuje fakt radny Klubu Prawo i Sprawiedliwość Piotr Wrona. Radni Klubu Mieszkańcy Częstochowy uznali nawet sesję za nielegalną, bo tym sposobem prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk nadużył władzy, celem wyeliminowania z posiedzenia niewygodne dla niego procedury i opozycję, aby przegłosować korzystne dla siebie sprawy.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
300-lecie Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
DĄBROWA ZIELONA. Ornitolog-amator z Cielętnik
Dąbrowa Zielona nie tylko z nazwy jest gminą żyjącą w symbiozie z przyrodą. Jej wizytówką są przepiękne lasy oraz mieszkańcy, dla których natura jest dobrem nadrzędnym. Mieszkają tu ludzie wrażliwi na świat roślin i zwierząt, ludzie z przyrodniczą pasją.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Fundusz rozdziela europejskie fundusze
W siedzibie Funduszu w Katowicach zostało podpisanych sześć kolejnych umów w ramach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wspomagającego gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu zostało podpisanych. Ponad 27 milionów złotych trafi do Tych, Łaziska Górnego, Bytomia, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
RAPORT EKOLOGICZNY. Park Krajobrazowy – na razie – uratowany
Prywatna Fundacja korzysta z półtora hektara terenu chronionego przyrodniczo między stadniną „Pegaz” a Przeprośną Górką. Miało to być w formie dzierżawy od Urzędu Miasta Częstochowy za minimalną opłatę 400 zł miesięcznie, ale jak nas poinformowano, Fundacja nie wydzierżawiła jeszcze tej działki, ale korzysta z niej, najprawdopodobniej bez żadnej umowy i za darmo. Teraz, z przychylnością władz miasta, chce tam zrealizować dużą inwestycję budowlaną. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zgodził się na wybudowanie tu przez Fundację „Rowerowa Jura” Parku Rowerowego, ale realizację tego projektu póki co uniemożliwia przyrodnicza ochrona tego obszaru. Mimo to, jak wiemy z pewnych źródeł poczyniono już pewne inwestycje (obszerna altana, tor do jazdy na rowerach, płotki, miejsce na ognisko) - również najprawdopodobniej bez żadnych dokumentów i wiedzy nadzoru budowlanego.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Kolejna drogowa gehenna
Nazwa tej ulicy budzi śmiech rozpaczy. Ulica Nowa w Częstochowie na Ostatnim Groszu (obok ul. Bór) jest bowiem przykładem kompletnego lekceważenia podstawowych potrzeb mieszkańców.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Dyrektor WORD w Częstochowie z zarzutem o niegospodarność
Od kwietnia bieżącego roku częstochowska Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie domniemanej niegospodarności dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie Macieja Wawrzkiewicza, związanego z PO. Śledztwo zostało przedłużone do końca październik 2017 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
Częstochowscy patrioci oddali hołd Powstańcowi – Wojciechowi „Wojtkowi” Omyle
6 sierpnia 2017 roku, o godz. 18.00, w Archikatedrze Częstochowskiej miała miejsce Msza Święta w intencji Powstańców Warszawskich, w tym Wojciecha „Wojtka” Omyły, 20-letniego częstochowianina, który 8 sierpnia 1944 roku zginął w Powstaniu Warszawskim, w walce z Niemcami na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Krajowa Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie. Jak to się zaczęło?
Pierwsze wzmianki o organizacji w Częstochowie wystaw rolniczych sięgają 1907 r. Bowiem wtedy powstał pomysł, aby właśnie w Częstochowie u podnóża Jasnej Góry zorganizować Częstochowską Wystawę Przemysłu i Rolnictwa.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Zygmunt Gloger, Encyklopedia staropolska (tom II): Dożynki, czyli jak to drzewiej bywało
Czytaj więcej     Komentarze
ROLNICTWO
Co robić w przypadku klęski żywiołowej
Beneficjenci PROW, którzy w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych nie mogą wywiązać się ze zobowiązań muszą niezwłocznie poinformować o tym ARiMR.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Czas dożynek
Tradycyjnie u progu lata rolnicy zaczynają dziękować za plony. W powiecie częstochowskim pierwsze dożynki odbyły się 20 sierpnia w Przyrowie.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Dożynki w gminie Poczesna
Dziękczynienie za plony w gminie Poczesna przebiegło uroczyście i radośnie. Jak to zwyczaj nakazuje obchody zapoczątkowano Mszą Świętą na placu kościelnym parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.
Czytaj więcej     Komentarze
ROLNICTWO
Nowy prezes Agencji Restrukturyzacji i Rozwoju Rolnictwa
1 sierpnia 2017 roku, Premier Beata Szydło powierzyła pełnienie obowiązków prezesa ARiMR Marii Fajger, która zastąpi na tym stanowisku Dariusza Golca.
Czytaj więcej     Komentarze
ROLNICTWO
Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że wiek emerytalny – podwyższany stopniowo od 1 stycznia 2013 r. – w III kwartale 2017 r. będzie jeszcze wynosił co najmniej 61 lat i 3 miesiące – dla kobiet oraz co najmniej 66 lat i 3 miesiące – dla mężczyzn.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Szantowo w Karczewicach
Wesoło było w miniony weekend w Karczewicach. 12 i 13 sierpnia w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym „Leśna Kraina" bawiono się przy muzyce szantowej.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Gmina Mstów zaprasza
SŁOWIAŃSKI GĄSZCZYK - WALECZNI PRZODKOWIE, 2 i 3 września 2017 r.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Porażka w prestiżowym meczu
Drużyna Rakowa Częstochowa uległa na własnym stadionie z GKS-em Katowice 1:3 w spotkaniu 4.Kolejki Nice 1.Ligi. Jedynego gola dla gospodarzy zdobył 56.minucie, natomiast dla gości dwa trafienia uzyskał Andreja Prokić a jedno dorzucił Wojciech Kędziora. Raków w Nice 1.Lidze nadal pozostaje bez zwycięstwa przed własną publicznością. Na pierwszy triumf przy Limanowskiego będzie trzeba poczekać przynajmniej do sobotniego spotkania z sosnowieckim Zagłębiem (26.08.2017, g.17:00).
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Ruszyła kwesta na obelisk Zbigniewa Dobosza!
Począwszy od sobotniego ( 12 sierpnia br.) spotkania Rakowa Częstochowa z Chojniczanką Chojnice w 3.Kolejce Nice 1.Ligi rozpoczęła się zbiórka pieniędzy, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na budowę pomnika legendy i byłego trenera częstochowskiego Rakowa - Zbigniewa Dobosza.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Włókniarz zostaje w PGE Ekstralidze!
To, o czym się mówiło od jakiegoś czasu, stało się faktem. Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa utrzymał się na przyszły rok w PGE Ekstralidze. Waleczne „Lwy” ostatecznie zajęły piąte miejsce w fazie zasadniczej najwyższej klasy rozgrywkowej.
Czytaj więcej     Komentarze
turystyka
O urokach gminy Janów mówi wójt Gminy Janów Joanna Ścigaj
Turystów przyciąga urok gminy, ale oferujecie Państwo różne formy atrakcji. – Niewątpliwym atutem naszej gminy jest jej piękno w każdej porze roku. Ze swej strony proponujemy różne rozrywki dla mieszkańców i turystów. Niedawno obchodziliśmy Dni Gminy Janów, gdzie występowały zespoły lokalne oraz zaproszeni goście. Organizujemy też liczne sportowe imprezy, w tym bardzo popularny cykl nordic walking. W ostatnim jurajskim turnieju wzięło udział ponad dwieście osób.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
BONA FIDE. Buciory
Sprawdzone metody dawnych tuzów od negatywnej propagandy, którzy z lubością opowiadali o obrzucaniu błotem niewinnych ludzi, mają dzisiaj w totalnej opozycji szczególnie wiernych epigonów i wyznawców. Wszelkiej maści KODziarze, typu Lis, Schetyna, Scheuring-Wielgus… tylko patrzą jak tu dopiec, dowalić, obrzucić błotem…
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
PERYSKOP. Nie samym chlebem żyje człowiek
Przez okres PRL-u ludzi karmiono kłamstwami o dzielnym generale Świerczewskim, co to się kulom nie kłaniał, czy udanej zwycięskiej szarży naszych Kościuszkowców pod Lenino, za to przemilczano chociażby sprawę Katynia.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
25. DNI CZĘSTOCHOWY
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
Na Stradomiu i Dźbowie trwa budowa DW 908! Od soboty zamknięcia odcinków dla ruchu i objazdy dla autobusów komunikacji miejskiej.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Holder: To był trudny sezon zakończony sukcesem
Monster Energy Speedway Team, dzięki zwycięstwu podczas finałowej rundy cyklu Speedway Best Pairs 2017 „wskoczył” na podium tegorocznych zmagań najlepszych teamów sponsorskich. Chris Holder jest jedynym zawodnikiem Monstera, który wystąpił we wszystkich trzech rundach cyklu.
Czytaj więcej     Komentarze
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
4. Wieczór Pielgrzyma w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie
250 kg bigosu i prawie 150 litrów zupy wystarczyło do nakarmienia ok. 1400 pątników grup „17-tych” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Ciepły posiłek wydawany był podczas 4. Wieczoru Pielgrzyma, który odbywał się w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej w częstochowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Oprócz spróbowania specjałów kuchni pallotyńskiej była także możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania ze spowiedzi (dla obolałej duszy) i skorzystania z pomocy ambulatorium (dla obolałego ciała). Odbył się także prawie 3-godzinny koncert uwielbienia, który poprowadziła grupa szara Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Ostrzegać trzeba od najmłodszych lat
170 osób wzięło udział w miejskiej grze, zorganizowanej 25 sierpnia br. przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy oraz Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Wrzesień w Filharmonii
02.09.2017, godz. 16.45 Koncert w ramach Jasnogórskich Dożynek 2017 Bazylika Jasnogórska Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Wystawa amonitów
ZAPRASZAMY
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
ZAPRASZAMY
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl