Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Agnieszkii
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 42 (1337) 2017-10-19
  W NUMERZE:
» POMOC SPOŁECZNA, Szykuje się strajk w częstochowskim Domu Pomocy Społecznej
»  Orange nie liczy się z polskim obywatelem
» Pieniądze na ekologię dla TAURON-u
»  Częstochowa: Bulwar Warty przejdzie metamorfozę. Powstanie strefa wypoczynku pełna zieleni
» Śladem naszych publikacji. Psie kupki c.d.
» Życzenia dla Stulatki
» 70 lat „Plastyka”
» Matyjaszczyk uwiarygodnia Marandę
»  PRZYRÓW /SIERAKÓW. Jak w Sierakowie dzielą fundusz sołecki
» OBYWATELSKI POMYSŁ. A może tężnia solankowa w Częstochowie…
» AKADEMIA IM. JANA DŁUGOSZA W CZĘSTOCHOWIE. Nowy rok, nowe kierunki
» Z inspiracji poezją Poświatowskiej
»  Wystawa malarstwa Anny Przewłockiej
» W HOŁDZIE AGNIESZCE OSIECKIEJ. „Wesołe miasteczko”
» Najtragiczniejszy dzień w najnowszej historii Polski 78. rocznica agresji sowieckiej na Polskę – 17 września 1939 roku
» PAMIĘCI POR. PIL. HIERONIMA DUDWAŁA
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
» CIEŃ SKRZYDEŁ NAD KUCELINEM
» KALENDARIUM PAŹDZIERNIKA
» II Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
» Ognisko Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
» CZĘSTOCHOWSKIE POLA CHWAŁY. Trzystu spod Kochcic
» SUKCESY CZĘSTOCHOWSKIEGO KIEROWCY WYŚCIGOWEGO
» Zagrali dla kolegi
» Trenerski dwugłos. KS Ruch Chorzów - RKS Raków Częstochowa
»  PIŁKA NOŻNA. W Haiz IV Lidze trwa czarna seria rezerw Rakowa i Sparty Lubliniec
» Z policyjnej raportówki
» Czy wiesz, że mimo Twoich starań, możesz być teraz okradana? Spróbuj temu zapobiec. Zabezpiecz kości przed osteoporozą!
» CUKRZYCA TYPU II. JAK USTRZEC SIĘ CHOROBY?
» DNI OTWARTE CENTRUM POMOCY DZIECKU
» Kurs samoobrony dla kobiet w Częstochowie
» Czy jesteśmy skazani na otyłość?
» Tenisista z Przyrowa
»  KŁOMNICE. Stypendia Wójta
» AndzejsLebedevs: „Dziękuję organizatorom, którzy uwierzyli we mnie”
»  Grypa powoli nadchodzi!
» Ile witaminy D i wapnia potrzebuje mały organizm?
» Zagłosuj na projekt 355. Plac Katyński
» Obrastamy w długi
» 14 historii młodych bohaterów. Najmłodszy zginął w wieku 16 lat… Po 80. latach wracają do ludzkiej pamięci.
» Kursowanie pociągów PKP Intercity w noc zmiany czasu
» Okazja na Pomaganie od SOS Wiosek Dziecięcych
» Dynia i spółka – jesienne skarby dla zdrowia
» Wąsaci mężczyźni są zdrowsi?

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 42 (1337) z 2017-10-19
Gazeta Częstochowa
POMOC SPOŁECZNA, Szykuje się strajk w częstochowskim Domu Pomocy Społecznej
Nie doszło do porozumienia ani z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, ani z dyrektorem Domu Pomocy Społecznej przy ul, Kontkiewicza w Częstochowie w sprawie wzrostu płac dla pracowników DPS-u. Tym samym Związek Zawodowy Regionu Częstochowskiego, reprezentujący załogę DPS-u podjął, decyzję o przeprowadzeniu referendum strajkowego.
Czytaj więcej     Komentarze
INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Orange nie liczy się z polskim obywatelem
Prywatna własność traktowana jest w Polsce jak świętość. Szkoda, że zasada ta nie dotyczy zagranicznych firm, które w naszym kraju z powodzeniem rozwijają swoje wpływy, często kosztem prywatnych osób. Tak się ma – z uważającą się za wszechpotężną i wszechmocną – francuską firmą Orange. Potentatem telekomunikacyjnym, który wykupił Telekomunikację Polską i rządzi tym sektorem w naszym kraju.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Pieniądze na ekologię dla TAURON-u
Ponad 141 milionów unijnych funduszy popłynie do firmy TAURON Ciepło. Inwestycje poczynione dzięki tym środkom w znaczący sposób poprawią jakość powietrza w województwie śląskim. 30 sierpnia br. w Katowicach TAURON Ciepło zawarł umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE).
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Częstochowa: Bulwar Warty przejdzie metamorfozę. Powstanie strefa wypoczynku pełna zieleni
Rozpoczęły się prace modernizacyjne nad bulwarem Warty. Potrwają one do 2018 roku, a ich efektem będzie nowoczesna i ogólnodostępna strefa wypoczynku z drzewami, ozdobnymi krzewami i trawami, „mokrym chodnikiem” i placem zabaw dla dzieci.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Śladem naszych publikacji. Psie kupki c.d.
Cieszy nas, że zainspirowaliśmy Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie do aktywności w sprawie uporządkowania problemu psich nieczystości na ulicach i podwórkach. Po naszym artykule ruszyła akcja ZGM TBS „Czyste podwórko”. Z korzyścią dla naszego miasta byłoby, gdyby do akcji włączyły się także wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Życzenia dla Stulatki
Pół wieku w Częstochowie i pół wieku we Mstowie – tak podsumowuje swoje życie pani Marianny Kowalczyk, która 29 września 2017 roku obchodziła swoje 100-lecie urodzin. Życzenia jubilatce złożyli: dyrektor częstochowskiego Oddziału Regionalnego KRUS, Piotr Dobosz, wójt Mstowa, Tomasz Gęsiarz i jego zastępca Adam Markowski.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
70 lat „Plastyka”
Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie 13 października 2017 roku obchodził 70-lecie powstania szkoły. Z tej okazji miała miejsce oficjalna uroczystość, podczas której placówka otrzymała Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Matyjaszczyk uwiarygodnia Marandę
Rzucona podczas ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowa – jakby mimochodem, a jakże przemyślnie – oferta prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, czyli propozycja objęcia przez Marcina Marandę stanowiska wiceprezydenta, wywołała lawinę spekulacji. I oto chodziło. Bo przecież wiadomym jest, że Marcin Maranda, współpracujący z SLD, ba, współtworzący z SLD i PO koalicję w Radzie Miasta, tuż przed wyborami nie pójdzie na manewr całkowicie demaskujący jego faktyczne sympatie polityczne. Odmowa Marandy przyjęcia intratnego stanowiska wiceprezydenta jest oczywista i do przewidzenia. Celem tego makiawelicznego układu jest bowiem dalsze mamienie i tak już całkowicie zdezorientowanych wyborców.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
PRZYRÓW /SIERAKÓW. Jak w Sierakowie dzielą fundusz sołecki
Sołectwa gminy Przyrów zdecydowały o wykorzystaniu środków funduszu sołeckiego. Radni na ten cel dla wszystkich miejscowości przeznaczyli 160 tysięcy złotych.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
OBYWATELSKI POMYSŁ. A może tężnia solankowa w Częstochowie…
Od 21 października 2017 roku będziemy głosować na projekty zgłoszone przez częstochowian do czwartej edycji budżetu obywatelskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
AKADEMIA IM. JANA DŁUGOSZA W CZĘSTOCHOWIE. Nowy rok, nowe kierunki
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie 4 października zainaugurowała 47. rok akademicki. Uroczyste spotkanie rozpoczęto przemarszem Senatu i studentów oraz hymnem państwowym.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Z inspiracji poezją Poświatowskiej
W 50. rocznicę śmierci i Haliny Poświatowskiej w Częstochowie odbyło się kilka inicjatyw czczących pamięć częstochowskiej poetki. Towarzystwo Historyczne im. Szembeków i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprezentowały wystawę prac malarskich warszawskiej artystki Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk. Wernisaż odbył się 11 października 2017 roku, dokładnie w dniu śmierci poetki.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Wystawa malarstwa Anny Przewłockiej
W Regionalnym Ośrodku Kultury, przy ul. Ogińskiego 13 A w Częstochowie, można oglądać obrazy autorstwa Anny Przewłockiej, członkini Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Wystawa pod nazwą „Abstrakcja w pejzażu i portrecie" przedstawia prace artystki z ostatnich kilku lat, w tym dyplomowe ze studiów w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, które realizowała pod kierunkiem prof. Włodzimierza Kuleja (licencjat) oraz prof. Włodzimierza Karankiewicza (magisterium).
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
W HOŁDZIE AGNIESZCE OSIECKIEJ. „Wesołe miasteczko”
Twórczość Agnieszki Osieckiej znów rozbrzmiała na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza. Artyści upamiętnili 20. rocznicę śmierci poetki wykonując jej znane utwory w całkiem nowych aranżacjach.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Najtragiczniejszy dzień w najnowszej historii Polski 78. rocznica agresji sowieckiej na Polskę – 17 września 1939 roku
We wrześniu minęła kolejna rocznica jednego z najtragiczniejszych momentów w historii Polski. O świcie 17 września 1939 roku, nastąpiła agresja ZSRS na Polskę. Agresja dokonana bez wypowiedzenia wojny, ze złamaniem wszelkich traktatów, w tym polsko-sowieckiego paktu o nieagresji z 1932 roku. Stanowiła ona wypełnienie postanowień zawartych w tajnym załączniku do paktu Ribbentrop – Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. Tym samym, ZSRS stał się faktycznym sojusznikiem Rzeszy Niemieckiej. Dziś nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie atak sowiecki był punktem zwrotnym trwającej wojny, stanowiąc „cios w plecy” zadany ciężko walczącej Polsce.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
PAMIĘCI POR. PIL. HIERONIMA DUDWAŁA
Nie od dziś wiadomo, że Częstochowa „wydała na świat” wielu synów, którzy zasłużyli się w najnowszej historii Polski. Choć życiorysy większości z nich mogłyby stanowić gotowy scenariusz dla niejednego filmu fabularnego, to świadomość społeczna na ich temat jest niestety nadal niewielka.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
Gen. dywizji Leonard Skierski ((26 kwietnia 1866-kwiecień 1940 Charków) – pierwszy dowódca częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty
Czytaj więcej     Komentarze
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY
Mjr Jan Wrzosek (6 marca 1895 – 3 września 1939)
Czytaj więcej     Komentarze
historia
CIEŃ SKRZYDEŁ NAD KUCELINEM
W przeszłości Częstochowy możemy odnaleźć przedsięwzięcia ambitne, dalekosiężne i zakrojone na wielką skalę, które przekładały się na rozwój całego kraju. Jedną z dziedzin, w której odnotowało ono wybitne zasługi była awiacja. Pierwsze aeroplany krążyły na częstochowskim niebie już przed I wojną światową, ale dopiero w odrodzonej Polsce doczekaliśmy się własnego lotniska.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
KALENDARIUM PAŹDZIERNIKA
1 października 1914 r. – w Częstochowie w siedzibie Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” przebywali pisarze Wacław Sieroszewski i Juliusz Kaden-Bandrowski. Ich wystąpienie było związane z apelem o wstępowanie do Legionów Polskich.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
II Ponadregionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej
23 października godz. 10.30 - Hala Sportowa Częstochowa, ul. Żużlowa 4
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Ognisko Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Po odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku nasze miasto nie posiadało odpowiedniego zaplecza do uprawiania sportu przez młodzież. Magistrat posiadał w bardzo dobrym miejscu ponad dwuhektarową działkę – obecnie jest to 19.166 m. 2 – w kwadracie ulic Pułaskiego, 7 Kamienic, Grunwaldzkiej i Zgody.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
CZĘSTOCHOWSKIE POLA CHWAŁY. Trzystu spod Kochcic
Historia walk w obronie pozycji „Lubliniec”, mimo że należały one do jednych z najcięższych jakie stoczono w pierwszych godzinach wojny na całym froncie polsko-niemieckim, nadal pozostaje prawie nieznana nie tylko pasjonatom II wojny światowej, ale także większości historyków. Tymczasem I batalion 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty mjr. Józefa Pelca, 1 września 1939 roku stoczył bitwę, która powinna na trwałe zapisać się na kartach historii polskiej wojskowości.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
SUKCESY CZĘSTOCHOWSKIEGO KIEROWCY WYŚCIGOWEGO
Bartłomiej Mirecki wicemistrzem
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Zagrali dla kolegi
To nie była szczęśliwa 13 Kolejka Nice 1. Ligi dla Rakowa Częstochowa. Częstochowianie przegrali w prestiżowym spotkaniu na wyjeździe z chorzowskim Ruchem – 0:1.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Trenerski dwugłos. KS Ruch Chorzów - RKS Raków Częstochowa
Marek Papszun (trener Rakowa Częstochowa):
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. W Haiz IV Lidze trwa czarna seria rezerw Rakowa i Sparty Lubliniec
Bardzo słabo w ostatnich tygodniach w rozgrywkach Haiz IV Ligi, grupy pierwszej radzą sobie drużyny drugiego zespołu Rakowa Częstochowa oraz lublinieckiej Sparty.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Z policyjnej raportówki
Groził, że wysadzi w kamienicę Do oficera dyżurnego z komisariatu IV w Częstochowie zadzwonił wzburzony mężczyzna i oświadczył, że jeżeli natychmiast nie przyjedzie do niego karetka pogotowia, to on odkręci gaz i wysadzi w powietrze kamienicę, w której się znajduje. Choć zgłaszający nie chciał podać adresu, śledczy natychmiast go namierzyli. Na miejscu okazało się, że 30-latek spożywał alkohol ze swoim kolegą i zadzwonił na telefon alarmowy dla żartu. Badanie wykazało u niego w organizmie przeszło 2 promile. Mężczyzna usłyszał zarzut wywołania fałszywego alarmu i zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru.
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
Czy wiesz, że mimo Twoich starań, możesz być teraz okradana? Spróbuj temu zapobiec. Zabezpiecz kości przed osteoporozą!
Co trzecia kobieta po 50. roku życia w Polsce może być narażona na ubytek wapnia z kości. Osteoporoza zwana jest cichym złodziejem kości, ponieważ „okrada” je z wapnia nie dając z reguły wyraźnych objawów. Problem w większości dotyczy kobiet w okresie menopauzy ale także, choć w mniejszym stopniu, mężczyzn. Zdecydowana większość kobiet (85%) wie, że w trakcie menopauzy rośnie zapotrzebowanie na wapń. Jednocześnie, ponad70% z nich twierdzi, że jego niedobory uzupełnia stosując odpowiednią dietę.
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
CUKRZYCA TYPU II. JAK USTRZEC SIĘ CHOROBY?
- to temat bezpłatnej konferencji, która odbędzie się w środę, 25 października w sali sesyjnej Urzędu Miasta.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
DNI OTWARTE CENTRUM POMOCY DZIECKU
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza 24 i 25 października na dni otwarte Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Kurs samoobrony dla kobiet w Częstochowie
Jesteś kobietą w wieku od 18 do 75 roku życia? Uczysz się w gimnazjum, liceum a może studiujesz? Chciałabyś nauczyć się jak poradzić sobie w sytuacji zagrażającej Twojemu bezpieczeństwu?
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
Czy jesteśmy skazani na otyłość?
Prawidłowe żywienie w 1000 pierwszych dni życia dziecka może uchronić przed nadwagą w przyszłości
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Tenisista z Przyrowa
Marek Chybiński w ósemce w Europie Od 26 września do 5 października 2017 roku w słoweńskim Lasko były rozgrywane mistrzostwa Europy osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Spośród kilkuset uczestników z całej Europy, mieliśmy tam swojego reprezentanta - Marka Chybińskiego z Przyrowa.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
KŁOMNICE. Stypendia Wójta
29 września 2017 rok w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Garnku władze gminne wręczyły najzdolniejszym uczniom Stypendia Wójta Gminy Kłomnice. W uroczystości wraz z wójtem Gminy Piotrem Juszczykiem i zastępcą wójta Adamem Śliwakowskim wzięli udział radni Gminy Kłomnice: Wiesława Jędras, Sławomir Jurczyk i Marek Szymczak. Miłym akcentem uroczystości były występy uczniów i absolwentów naszych szkół, którzy zaprezentowali umiejętności wokalne na bardzo wysokim poziomie.
Czytaj więcej     Komentarze
turystyka
AndzejsLebedevs: „Dziękuję organizatorom, którzy uwierzyli we mnie”
AndzejsLebedevs nie zwyciężył w żadnej z tegorocznych rund cyklu Speedway Euro Championship. Jednak dobra, a przede wszystkim równa dyspozycja, która wprowadzała Łotysza do finału każdej z rund, pozwoliła mu zdobyć upragniony tytuł Indywidualnego Mistrza Europy na żużlu.
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
Grypa powoli nadchodzi!
Sezon grypowy coraz bliżej! Od początku września z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 648 502 osoby, a hospitalizacji wymagało już 1480 z nich . Niepokojące jest to, że w analogicznym okresie w tamtym roku liczby te były o prawie 30% mniejsze.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Ile witaminy D i wapnia potrzebuje mały organizm?
Witamina D i wapń to niezwykle ważne składniki dla rozwijającego się organizmu dziecka w wieku przedszkolnym. To sprzymierzeńcy nie tylko mocnych kości, ale także zdrowia dziecka. Czy wiesz już wszystko na temat tych składników? Poniżej odpowiedzi na pytania dotyczące witaminy D i wapnia, które rodzice dzieci zadają sobie najczęściej.
Czytaj więcej     Komentarze
Z WOKANDY
Zagłosuj na projekt 355. Plac Katyński
Zapal znicz przy DĘBACH PAMIĘCI !!! „ Budżet Obywatelski na 2018 rok Projekt ogólnomiejski Nr 355 PLAC KATYŃSKI
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Obrastamy w długi
W Częstochowie jest zadłużonych w bankach 1.500 osób w wieku od 19 do 30 lat. Liczba zobowiązań to 2 200 kredytów, wartość tych zobowiązań wynosi 7 mln 800 tys. zł Liczba zadłużonych kobiet to 550. liczba ich zobowiązań: 800, a wartość tych zobowiązań to 2,5 mln zł Liczba mężczyzn zadłużonych: 920. Mają oni 1400 zobowiązań kredytowych, na łączną wartość: 5 mln 240 tys zł. Najbardziej zadłużony młody mieszkaniec Częstochowy, to mężczyzna w wieku 27 lat, 85 tys. zł - 2 zobowiązania.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
14 historii młodych bohaterów. Najmłodszy zginął w wieku 16 lat… Po 80. latach wracają do ludzkiej pamięci.
Po prawie 80-ciu latach od śmierci, dzięki projektowi „Więcej niż sentyment” opowiedziane zostaną historie 14-nastu Polaków, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Ich losy zostały odkryte i zebrane na przestrzeni blisko 30 lat. Franek, Kazik, Janek, Antek, Stefan, Staszek, Mietek, Antek, Zygmunt, Leon, Zygmunt, Heniek, Rysiek Zbyszek... – to losy już niezapomniane. Historie 14-nastu warte są przypomnienia zwłaszcza w okresie, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. Każda polska społeczność ma swoich symbolicznych wojennych bohaterów.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Kursowanie pociągów PKP Intercity w noc zmiany czasu
W nadchodzący weekend w Polsce oraz innych krajach Europy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 28 na 29 października należy cofnąć wskazówki zegarów z godziny 3:00 na 2:00. W związku z tym 18 pociągów PKP Intercity, będących wówczas w trasie, zatrzyma się na najbliższej stacji, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Okazja na Pomaganie od SOS Wiosek Dziecięcych
Prezenty bywają nietrafione, a kwiaty usychają. Jest jednak coś, co uszczęśliwia każdego i zostaje na zawsze – satysfakcja z pomagania. Warto wykorzystać do tego każdą okazję. SOS Wioski Dziecięce stworzyły platformę www.okazjanapomaganie.org, dzięki której można świętować swoją uroczystość w naprawdę wyjątkowy sposób.
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
Dynia i spółka – jesienne skarby dla zdrowia
Praktyczne porady edukatorów żywieniowych programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”
Czytaj więcej     Komentarze
zdrowie
Wąsaci mężczyźni są zdrowsi?
Wąs wraca do mody i tym razem to nie chodzi tylko o chwilowy trend. Wąs może być oznaką dbania o zdrowie. W listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy w ramach akcji Movember. Jej celem jest budowanie świadomości, że profilaktyczne badania męskich narządów intymnych to pierwszy krok do wczesnego wykrycia raka.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl