Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Niedziela, 20 stycznia 2019
Fabiana i Sebastiana
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 43 (1338) 2017-10-26
  W NUMERZE:
» „Sienkiewicz” ma 155 lat
» Przemówienie posła Szymona Giżyńskiego podczas obchodów 155−lecia IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie
» OPINIE. Zmiana herbu miasta Częstochowy?
» H2 – WODÓR. TECHNOLOGIE WODOROWE.
» System wypożyczalni rowerów. Częstochowa jednak nie pojedzie?
» Postuluję: bilety bezpłatne dla wszystkich
» BUDŻET OBYWATELSKI - GŁOSUJEMY
» Seniorze, nie daj się okraść metodą „na wnuczka”. Zanim zaufasz – sprawdź
» Z raportówki policjanta
» Skazani na sukces?
» Nagroda dla filmu „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016”
» TELEGRAF
»  Akademia Walki z Rakiem w Częstochowie zaprasza osoby chorujące i ich bliskich
» MPK - na 1 listopada
» Brat Albert Chmielowski – bohaterem wystawy
» Gala boksu w Częstochowie
» Częstochowianie dla fundacji "Mimo Wszystko"
» Bal Wszystkich Świętych
» Pamięci Druhnie Hanny Szczepanowskiej
» Seniorze-wyjdź z domu.
» 3 listopada rozpocznie się strajk w częstochowskim Domu Pomocy!
» Pracownicy ZUS dla poszkodowanych
» Do poezji Poetki
» XIV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych „Książka łączy nas”
» CZĘSTOCHOWIANIE. Klucz do serc
» Ponad 40 dzieci z ukraińskiego Charkowa w ramach projektu „Szlak Piastowski” odwiedziło Częstochowę.
» POLSKIE RADIO POLECA
» LUDZIE ARMII. Operator Gromu - Naval spotkał się z młodzieżą ZSS-B
» Na zakończenie sezonu
» POCZESNA. Piotr Machalica zaśpiewał dla...
» DOSZUKUJĘ SIĘ W ŚWIECIE RZĄDZĄCYCH NIM PRAW...
» Sukces Politechniki Częstochowskiej! Połowa wydziałów Uczelni z oceną A!
» „Jesień w piosence”
» XVI Jurajska Jesień Poetycka
» Kadeci ślubują
» Złożyli kwiaty na grobach
» Spełnione marzenie. Nowe sale rehabilitacyjne w Bogumiłku
» POLSKIE RADIO POLECA
» Deficytowe zawody
» Pstryk - zaprasza do ROK-u
»  Słup ogłoszeniowy z konara

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 43 (1338) z 2017-10-26
Gazeta Częstochowa
„Sienkiewicz” ma 155 lat
14 października 2017 roku IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie obchodziło jubileusz 155-lecia, na który licznie przybyli absolwenci szkoły – częstochowianie i ci rozsiani po całym kraju i różnych zakątkach świata. Gratulacje i życzenia społeczności szkoły złożyli, między innymi, poseł Halina Rozpondek, poseł Szymon Giżyński i senator Artur Warzocha.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Przemówienie posła Szymona Giżyńskiego podczas obchodów 155−lecia IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie
/…/ Gdy czytamy listę wychowanków Liceum Sienkiewicza i natrafiamy na nazwiska biskupa Franciszka Musiela, generała Gustawa Orlicz−Dreszera, Jerzego Kurpińskiego „Ponurego” czy harcmistrza Zygmunta Łęskiego i dziesiątków, a może i setek Im podobnych, to nie mamy wątpliwości, iż myślimy i mówimy o narodowych bohaterach, przywoływanych podczas uroczystych Apeli Poległych, a również takich, przy nazwiskach których wykrzykujemy – pełną piersią, ale przez ściśnięte ze wzruszenia gardło – „Cześć i chwała Bohaterom”.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
OPINIE. Zmiana herbu miasta Częstochowy?
Nawiązując do artykułu „Zmiany w herbie Częstochowy? Orzeł, nie kruk?”, zamieszczonego w nr. 36/37 „Gazety Częstochowskiej” z 7-20 września 2017 pozwolę sobie wyrazić opinię o bezsensowności takiegoż przedsięwzięcia. Otóż u Pana Profesora AJD Marcelego Antoniewicza zamówił nowy wzór herbu pan prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.
Czytaj więcej     Komentarze
MOTORYZACJA
H2 – WODÓR. TECHNOLOGIE WODOROWE.
PKS Częstochowa pierwsza wdraża innowacyjne rozwiązanie
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
System wypożyczalni rowerów. Częstochowa jednak nie pojedzie?
Miały być na wiosnę, potem pod koniec wakacji. Tymczasem mieszkańcy nadal nie mogą korzystać z rowerów miejskich. Kiedy Częstochowa uruchomi swój system wypożyczalni?
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Postuluję: bilety bezpłatne dla wszystkich
Kampania wyborcza do struktur samorządowych w Częstochowie rozpoczęła się na dobre. A jak zdobywać serca wyborców, jeśli nie kiełbasą wyborczą?
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
BUDŻET OBYWATELSKI - GŁOSUJEMY
Od 21 października do 9 listopada można głosować na zadania zgłoszone do IV edycji budżetu obywatelskiego. Nowością w głosowaniu jest potwierdzenie oddanych przez internet głosów za pomocą weryfikacji SMS.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Seniorze, nie daj się okraść metodą „na wnuczka”. Zanim zaufasz – sprawdź
Mimo licznych prewencyjnych akcji policji, co rusz słyszy się o kradzieżach tak zwaną metodą „na wnuczka”. W Częstochowie pod koniec lipca 2017 roku 66−latka straciła 65 tys. zł. Oszukana została metodą „na wnuczka”. 9 października br. inna mieszkanka Częstochowy straciła 40 tys. zł, tym razem przestępcy zastosowali metodę „na policjanta”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Z raportówki policjanta
Tragiczny wypadek w Luborczy 19 października ok. 18.50 na ul. Koniecpolskiej w miejscowości Luborcza kierujący renault laguna, jadąc w stroną Koniecpola, najechał na tył maszyny rolniczej typu rozrzutnik, ciągniętej przez ciągnik ursus. W wypadku tym śmierć na miejscu poniósł 33-letni pasażer laguny. Kierujący autem i drugi z pasażerów zostali przewiezieni do szpitala.
Czytaj więcej     Komentarze
felieton
Skazani na sukces?
Chociaż czasy się zmieniają, to jednak zaufanie w każdej dziedzinie jest wartością bardzo cenną – niestety ostatnio coraz bardziej deficytową. Wiara, jak wiadomo, góry przenosi, i chociaż Żydzi niezbyt przychylnie patrzyli na poczynania Jezusa, to przypowieść o pomnażaniu talentów musiała mocno utkwić im w głowach. A że w każdej dziedzinie pożądana jest specjalizacja, więc jako pojętni uczniowie bez problemu opanowali handel i finanse.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Nagroda dla filmu „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016”
Zrealizowany w Częstochowie film „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016” został zauważony na XXXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2017”.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
TELEGRAF
Kawka dla seniora Już 2500 kuponów wydano w ramach realizowanej przez MOPS akcji „Kawiarenka dla Seniora". W zeszłym roku w ramach całej edycji, rozdysponowano ich 2200. Kupony można odbierać w MOP-ie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Akademia Walki z Rakiem w Częstochowie zaprasza osoby chorujące i ich bliskich
Akademia Walki z Rakiem powstała w 2005 r. w Toruniu, jako odpowiedź na potrzeby pacjentów chorych onkologicznie, a także osób ich wspierających. Aktualnie Akademia Walki z Rakiem jest Ogólnopolską Siecią prężnie działającą w kilkunastu miastach w Polsce. Filia Akademii w Częstochowie rozpoczęła swoją działalność od 2006r. i pozostaje jedyną filią na terenie województwa śląskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
MPK - na 1 listopada
Miejski Zarząd Dróg i Transportu informuje, że w dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada 2017 roku komunikacja będzie funkcjonować wg następujących zasad:
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Brat Albert Chmielowski – bohaterem wystawy
16 października 2017 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła w Częstochowie odbył się wernisaż prac absolwentów i wykładowców Studium Sztuki Sakralnej Wyższego Instytutu Teologicznego Częstochowie i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Okazją do zorganizowania wystawy jest setna rocznica śmierci św. Brata Alberta. Ekspozycję można oglądać do 9 listopada 2017 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Gala boksu w Częstochowie
18 listopada w Hali Sportowej Częstochowa odbędzie się gala bokserska z udziałem m.in. Tomasza Adamka, który zmierzy się z niezwykle niebezpiecznym Kameruńczykiem Fredem Kassim.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Częstochowianie dla fundacji "Mimo Wszystko"
Grosz do grosza, a będzie… ponad sto pięćdziesiąt tysięcy złotych. Taką kwotę wspólnymi siłami od lipca 2016 roku zgromadzili w ramach inicjatywy Help and Hope klienci jednej z ogólnopolskich sieci, która także w Częstochowie ma swój sklep. Część z tej sumy już trafiła na szczytny cel – do fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i realizowany przez nią projekt „Akademia Odnalezionych Nadziei”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Bal Wszystkich Świętych
Już w najbliższą sobotę, 28 października w częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia odbędzie się Bal Wszystkich Świętych. Inicjatywa kierowana jest do dzieci, a realizowana przez członków Fundacji Ufam Tobie. Spotkanie będzie okazją do poznawania życiorysów świętych Kościoła katolickiego poprzez wspólną zabawę, a także stroje, w które dzieci się przebiorą. „W polską tradycję bardzo mocno wspinana jest uroczystość Wszystkich Świętych. Pokażmy dzieciom, że ten dzień nie jest smutny, ale radosny i kierujący nas ku Niebu” – tłumaczą organizatorzy. A klimatu niebiańskiego ma nie zabraknąć. Wszystko za sprawą specjalnie przygotowanych dekoracji i zagadek.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Pamięci Druhnie Hanny Szczepanowskiej
9 października 2017 r. na wieczną wartę odeszła Druhna Hanna Szczepanowska, inicjatorka i wieloletnia organizatorka Mszy Św. w intencji Odbudowy Ducha Narodu Polskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Seniorze-wyjdź z domu.
Częstochowski oddział ZUS wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów przygotował dla Ciebie szereg atrakcji.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
3 listopada rozpocznie się strajk w częstochowskim Domu Pomocy!
3 listopada 2017r. to data rozpoczęcia strajku w Domu pomocy Społecznej w Częstochowie. O godzinie 10.00 pracownicy odstąpią od pracy rozpoczynając protest bezterminowy.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Pracownicy ZUS dla poszkodowanych
Pracownicy częstochowskiego Oddziału ZUS nie szczędzili darów w trosce o dzieci poszkodowane w wypadkach, pożarach, zdarzeniach kryzysowych
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Do poezji Poetki
25 października 2017r. w Muzeum Częstochowskim - Domu Poezji odbyło się podsumowanie IX Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Pamięci Haliny Poświatowskiej” dla uczniów klas 4–7 szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych. Tegoroczna edycja Konkursu odbyła się w roku jubileuszowym 50 r. śmierci Poetki, 10 r. utworzenia Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej. Było to także wydarzenie programu eTwinning, europejskiej współpracy szkół oraz w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych (październiku).
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
XIV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych „Książka łączy nas”
W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie 16 października 2017r. odbyło się XIV Regionalne Forum Bibliotekarzy.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
CZĘSTOCHOWIANIE. Klucz do serc
Jan Łaczmański, częstochowski ślusarz, posiadł wiedzę nie tylko pozwalającą otworzyć mu nawet najbardziej skomplikowany zamek, ale – co sam uważa za cenniejsze – znalazł klucz do otwierania ludzkich serc. Pan Jan swą energią i serdecznością od kilku lat dzieli się z Fundacją „Akogo?” aktorki Ewy Błaszczyk, utrzymującej Klinikę Budzik. Na rzecz fundacji zaczął zbierać stare klucze i zaraził tym wiele tysięcy osób w całym kraju, a nawet za granicą.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Ponad 40 dzieci z ukraińskiego Charkowa w ramach projektu „Szlak Piastowski” odwiedziło Częstochowę.
Zwiedziły Jasną Górę, zjadły obiad w stołówce Zespołu Szkół Gastronomicznych, a w sali sesyjnej Urzędu Miasta spotkały się z zastępcą prezydenta Ryszardem Stefaniakiem, gdzie dopytywały m.in. o Częstochowę, samorząd, a także o to jak zostać… prezydentem.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
POLSKIE RADIO POLECA
KALINA. „Czyste szumienie”
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
LUDZIE ARMII. Operator Gromu - Naval spotkał się z młodzieżą ZSS-B
16 października 2017 roku w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych ruszył cykl spotkań „LUDZIE ARMII”. Pierwszym gościem był były operator jednostki specjalnej GROM – NAVAL. Autor książek „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy” oraz „ Zatoka ”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Na zakończenie sezonu
Lesław Bednarczyk z dzielnicy Sabinów w Częstochowie, znany już naszym Czytelnikom grzybiarz, na podsumowanie sezonu pochwalił się nam ponad kilogramowym podgrzybkiem. Takie okazy zbiera na ogół w okolicy Dźbowa. Gratulujemy panu Lesławowi pasji grzybobrania oraz udanego sezonu.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
POCZESNA. Piotr Machalica zaśpiewał dla...
…nauczycieli, mieszkańców gminy Poczesna oraz gości. Na jego recital złożyły się m.in. utwory Agnieszki Osieckiej, Seweryna Krajewskiego, Wojciecha Młynarskiego i Franka Sinatry...
Czytaj więcej     Komentarze
wywiady
DOSZUKUJĘ SIĘ W ŚWIECIE RZĄDZĄCYCH NIM PRAW...
Rozmawiamy z Martą Obuch, pochodząca z Częstochowy autorką książek, dziennikarką, fotografem. W księgarniach właśnie pojawiła się jej najnowsza powieść – „Metoda na wnuczkę”, nad którą patronat objęła „Gazeta Częstochowska”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Sukces Politechniki Częstochowskiej! Połowa wydziałów Uczelni z oceną A!
Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych ocenił działalność naukową i badawczo-rozwojową jednostek naukowych. To pierwsza taka kompleksowa ocena od 2013 roku. Wynika z niej, że aż 3 z 6 wydziałów Politechniki Częstochowskiej otrzymało wysoką ocenę A. Pozostałe 3 wydziały uzyskały natomiast ocenę B.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
„Jesień w piosence”
19 października 2017 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego w Częstochowie odbył się II Międzyszkolny Konkurs Piosenki „Jesień w piosence” dla dzieci z przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych miasta Częstochowa. Organizatorkami konkursu były Małgorzata Gruca i Urszula Szyszka.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
XVI Jurajska Jesień Poetycka
Ponad 70 poetów z całej Polski przybyło do Złotego Potoku, gdzie w Pałacu Raczyńskich przez dwa dni – 14 i 15 października 2017 roku – miała miejsce XVI Jurajska Jesień Poetycka. Przedsięwzięcie tradycyjnie przygotował Janowski Klub Literacki, przy wsparciu Gmina Janów i Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Kadeci ślubują
27 października 2017 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyła się uroczystość ślubowania słuchaczy XXI turnusu Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Złożyli kwiaty na grobach
Wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, burmistrz Żarek Klemens Podlejski, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Marta Salwierak, przewodniczący Rady Powiatu Myszkowskiego Andrzej Jastrzębski, a także przedstawiciel służb mundurowych i żareckiego magistratu odwiedzili groby w Żarkach.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Spełnione marzenie. Nowe sale rehabilitacyjne w Bogumiłku
Po trwającej 14 miesięcy budowie spełniło się wieloletnie marzenie społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Brzechwy w Bogumiłku: w czwartek, 26 października 2017 r., uroczyście otwarto nową salę gimnastyczną i trzy sale rehabilitacyjne (Salę Doświadczeń Świata, Salę Integracji Sensorycznej i Salę Gimnastyki Korekcyjnej) mieszczące się w nowo wybudowanym obiekcie połączonym łącznikiem z budynkiem internatu. Inwestycja kosztowała ponad 2,5 mln.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
POLSKIE RADIO POLECA
Z Archiwum Polskiego Radia - Marlene Dietrich w Warszawie
Czytaj więcej     Komentarze
gospodarka
Deficytowe zawody
Na prośbę Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Business Centre Club przekazał listę zawodów, w których należałoby wprowadzić ułatwienia w dostępie do rynku pracy. Obecnie brakuje rąk do pracy w niemal wszystkich branżach, a braki kadrowe w szczególności widoczne są wśród pracowników wykonujących dorywcze prace proste. Dlatego BCC pozytywnie ocenia ideę stworzenia listy zawodów szczególnie pożądanych.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Pstryk - zaprasza do ROK-u
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Słup ogłoszeniowy z konara
Wątpliwa oszczędność wójta Gminy Przyrów.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl