Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
Leona i Łukasza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 19 (1366) 2018-05-10
  W NUMERZE:
» KONFERENCJA NAUKOWA. W hołdzie Zofii Kossak
» I Literacki Konkurs im. Marii i Lecha Kaczyńskich.Esej o Bohaterze
» EKOGMINA - OLSZTYN. Priorytet: kanalizacja gminy
» Policja częstochowska organizuje konne warsztaty antysmogowe
» Młodzi ekolodzy sprawdzili swoją wiedzę
» Prezes IPN na Jasnej Górze
» UROCZYSTOŚĆ 3 MAJA. Modlitwa do Królowej Polski
»  „Polska to jest wielka rzecz!”
» I Powiatowy Konkurs Poprawnej Polszczyzny „O gęsie pióro Mikołaja Reja”
» WIECZORNICA W SP 9 POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” Pamięć katyńska
» WYSTAWA NA JASNEJ GÓRZE. Jasnogórska droga do niepodległości
» PATRIOTYCZNA UROCZYSTOŚĆ W RUDNIKACH. „Polska to jest rzecz wielka”
» 1918-2018. W stulecie odzyskania niepodległości. Przełamać porozbiorowy syndrom!
» ANNA PURSKA.
» POCZESNA. I Wycieczka Rowerowa „Szlakiem Syderytów”
» „MAGIA DŹWIĘKU, KOLORU I ŚWIATŁA”
» POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Jestem Bezpieczny”
» Z raportówki policjanta
» SPORT W GMINACH
» HISTORIA CZĘSTOCHOWSKIEGO SPORTU
»  PIŁKA NOŻNA. Bezapelacyjne zwycięstwo Skry!
» LEKKA ATLETYKA. Memoriał Trenerów
» „Derby Częstochowy na długo pozostaną w mojej pamięci” – wywiad z Jarosławem Muchą
» Mistrz Polski za mocny dla Włókniarza
»  ŻUŻEL. Wielki Mecz w Częstochowie
» Marek Cieślak – ikona reprezentacji Polski i Włókniarza Częstochowa
» LIST DO REDAKCJI Z PROŚBĄ O POMOC
» Muzeum w Zatorze
» LIST OTWARTY
» Zaproszenie
» „Pierwszy krok do samodzielności”
» CZĘSTOCHOWA – PÓŁNOC, ANIOŁÓW, WYCZERPY, RZĄSAWY Zagrożenie śmieciowiskiem – protest mieszkańców

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 19 (1366) z 2018-05-10
Gazeta Częstochowa
KONFERENCJA NAUKOWA. W hołdzie Zofii Kossak
24 kwietnia br. w Senacie RP miała miejsce konferencja naukowa pt. „W obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Senat RP w hołdzie Zofii Kossak w 50. rocznicę śmierci”. Dzień później konferencja była kontynuowana w Częstochowie, w siedzibie Akademii im. Jana Długosza, przy ul. Zbierskiego 2/4. Konferencji, której pomysłodawcą był senator RP Artur Warzocha, towarzyszyła wystawa „Bezcenne dziedzictwo. Zofia Kossak 1889–1968”, przygotowana przez Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich oraz Fundację jej imienia. Celem konferencji jest przedstawienie spuścizny Zofii Kossak oraz upowszechnienie wiedzy o tej wybitnej postaci – pisarce i działaczce społecznej, patriotce oraz jej twórczości.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
I Literacki Konkurs im. Marii i Lecha Kaczyńskich.Esej o Bohaterze
25 kwietnia 2018 roku w jednym z najpiękniejszych miejsc w Częstochowie – Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II miał miejsce finał I Literackiego Konkursu Im. Marii i Lecha Kaczyńskich, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, pod egidą posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego. Pomysłodawcą projektu był wiceprezes Stowarzyszenia Jan Szyma. List Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego do laureatów i organizatorów odczytała dyrektor biura posła Szymona Giżyńskiego Grażyna Matyszczak. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę pióra sygnowane podpisem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
EKOGMINA - OLSZTYN. Priorytet: kanalizacja gminy
O inwestycjach i działaniach proekologicznych, współfinansowanych w dużym wymiarze przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozmawiamy z wójtem Gminy Olsztyn Tomaszem Kucharskim
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Policja częstochowska organizuje konne warsztaty antysmogowe
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansowuje warsztaty ekologiczne o służbie konnej w Policji w ramach zadania pt. „Ekologiczna akcja edukacyjno-informacyjna realizowana przez Zespoły Konne śląskiej Policji przyczyniające się do walki antysmogowej”, realizowanego przez Zespół Konny Prewencji KMP w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
Młodzi ekolodzy sprawdzili swoją wiedzę
Z okazji ,,Święta Ziemi” w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Choroniu odbyła się XVI edycja Gminnego Konkursu Ekologicznego.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Prezes IPN na Jasnej Górze
Po Mszy Świętej z okazji 3 Maja prezes IPN Jarosław Szarek zwiedził na Jasnej Górze nowo wyremontowaną Salę Papieską oraz historyczną wystawę z okazji 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Na zdjęciu od lewej: wiceprzewodniczący Krzysztof Janus, podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski, prezes IPN Jarosław Szarek i poseł Szymon Giżyński.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
UROCZYSTOŚĆ 3 MAJA. Modlitwa do Królowej Polski
3 maja 2018 roku miała miejsce uroczysta Msza Święta w uroczystość Królowej Polski. Tegoroczne obchody wpisują się 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W Eucharystii, koncelebrowanej przez przewodniczącego abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski licznie uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu Polski oraz wierni. W sumie na Jasnogórskim Szczycie modliło się kilkanaście tysięcy osób. We Mszy Świętej uczestniczyli częstochowscy parlamentarzyści: poseł Lidia Burzyńska i poseł Szymon Giżyński oraz prezes IPN Jarosław Szarek.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
„Polska to jest wielka rzecz!”
Patriotyczna Konferencja Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
I Powiatowy Konkurs Poprawnej Polszczyzny „O gęsie pióro Mikołaja Reja”
27 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych odbyło się rozstrzygnięcie I Powiatowego Konkursu Poprawnej Polszczyzny „O gęsie pióro Mikołaja Reja”, w kategoriach: szkoły podstawowe klasy VII, II, III gimnazjum oraz klasy I szkoły ponadgimnazjalne.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
WIECZORNICA W SP 9 POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” Pamięć katyńska
26 kwietnia 2018 roku z okazji rocznicy 78. Zbrodni Katyńskiej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Sobieskiego w Częstochowie przedstawili spektakl pt. „Cisza…”
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
WYSTAWA NA JASNEJ GÓRZE. Jasnogórska droga do niepodległości
2 maja w jasnogórskim Arsenale otwarto wystawę „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882–1918”. – To są pamiątki, relikwie narodowe – podkreśla o. Jan Golonka, wieloletni kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
PATRIOTYCZNA UROCZYSTOŚĆ W RUDNIKACH. „Polska to jest rzecz wielka”
Polska husaria, król Jan III Sobieski, marszałek Józef Piłsudski i św. Jana Paweł II to bohaterowie patriotycznego muralu, który odsłonięto 30 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rudnikach w gminie Rędziny. Dyrektor placówki Dawid Krzętowski, komentując wydarzenie, podkreślił, że ideą szkoły jest zdobywanie celów z siłą i rozmachem polskiej husarii, a wybitne postaci uwiecznione w szkolnym murze to moralne wzory do naśladowania dla całej społeczności.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
1918-2018. W stulecie odzyskania niepodległości. Przełamać porozbiorowy syndrom!
Lata między rokiem 1918 i 2018 to okres porozbiorowy w dziejach Polski. Właśnie teraz, w symbolicznych okolicznościach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, możemy ten syndrom przełamać i jego porzucenie – ogłosić światu.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
ANNA PURSKA.
WIERSZE
Czytaj więcej     Komentarze
sport
POCZESNA. I Wycieczka Rowerowa „Szlakiem Syderytów”
Kilkadziesiąt rowerzystów i miłośników Gminy Poczesna wybrało się 29 kwietnia 2018 roku na wycieczkę rowerowa „Szlakiem Syderytów”, pod honorowym patronatem wójta gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy. Pogoda i humory dopisały, a wysiłek fizyczny przyniósł potężną dawkę wiedzy o gminie oraz satysfakcję.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
„MAGIA DŹWIĘKU, KOLORU I ŚWIATŁA”
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza seniorów do udziału w bezpłatnych zajęciach kulturalnych i artystycznych oraz w koncertach w ramach realizowanego projektu „MAGIA DŹWIĘKU, KOLORU I ŚWIATŁA”.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. „Jestem Bezpieczny”
„Halo, dzwonię z Mstowa. Na boisku przed szkołą doszło do wypadku. Dwa auta się zderzyły. W środku są ludzie. Chyba są poważne ranni, bo są się nie ruszają – krzyczy do słuchawki młoda dziewczyna. Po drugiej stronie komunikat odbiera dyżurujący strażak. Za niedługo na boisko na sygnale wjeżdżają trzy samochody strażackie, w ślad za nimi jadą dwie karetki pogotowia. Akcja rozgrywa się błyskawicznie. Strażacy rozpruwają auta i wyciągają rannych. Układają ich na noszach i do akcji wkraczają ratownicy medyczni. Kiedy odjeżdżają z rannymi, przychodzi czas na policję. Trzeba zebrać dane, przeprowadzić śledztwo.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Z raportówki policjanta
Bił, szarpał i wyganiał z domu Policjanci z komisariatu w Kłomnicach otrzymali informację o przemocy domowej. Kryminalni ustalili, że do awantur, w trakcie których 45-latek stosuje przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej żony i syna, może dochodzić już od 8 lat. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie mężczyzny. Badanie wykazało w jego organizmie prawie 2 promile alkoholu. Mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi za kratkami.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
SPORT W GMINACH
1 maja w Dąbrowie Górniczej Kabex Podkowa Janów rywalizował w VI Biegu Przodownika. Zmagania kobiet na dystansie 5 km wygrały mieszkanki Bystrzanowic, pierwsza metę minęła Angelika Pietrzyk, a tuż za nią finiszowała Justyna Treścińska. Wśród mężczyzn najlepsi okazali się zawodnicy z Janowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
HISTORIA CZĘSTOCHOWSKIEGO SPORTU
Klub Uczelniany AZS Akademii im. Jana Długosza obchodzi 45-lecie istnienia
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Bezapelacyjne zwycięstwo Skry!
Aż pięć goli oglądali kibice, którzy w sobotnie popołudnie. 5 maja 2018 roku, pojawili się na Stolzle Stadion STO przy ulicy Loretańskiej 20. Gospodarze – piłkarze częstochowskiej Skry odnieśli zasłużone zwycięstwo, pokonując w spotkaniu 27. kolejki trzeciej ligi, grupy trzeciej, Piasta Żmigród aż 5:0. Dwie bramki uzyskał Daniel Rumin, a po jednym golu zdobyli Dawid Niedbała, Piotr Nocoń oraz Damian Nowak.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
LEKKA ATLETYKA. Memoriał Trenerów
W Krakowie, 6 maja 20189 roku, rozegrano 10. Memoriał Trenerów, zawody lekkoatletyczne, w których startowali zawodnicy z całego kraju. Wśród nich udział wzięło 12 lekkoatletów CKS Budowlani Częstochowa przygotowujących się do Mistrzostw Polski.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
„Derby Częstochowy na długo pozostaną w mojej pamięci” – wywiad z Jarosławem Muchą
O minionym sezonie 2017/2018 w siatkarskiej I Lidze, przygodzie w reprezentacji Polski U-21 i planach na przyszłość, rozmawiamy z Jarosławem Muchą, środkowym Exact Systems Norwida Częstochowa.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Mistrz Polski za mocny dla Włókniarza
Po efektownym zwycięstwem nad Betard Spartą Wrocław, 29 kwietnia, 49:41, pod Jasną Górą rosły nadzieję, że częstochowski forBET Włókniarz o korzystny rezultat powalczy również w niedzielę, 6 maja, w Lesznie z tamtejszą Fogo Unią. Niestety, aktualni mistrzowie Polski wyraźnie pokonali ekipę „Lwów” 53:37.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
ŻUŻEL. Wielki Mecz w Częstochowie
Już w najbliższą niedzielę, 13 maja, prawdziwe żużlowe święto w Częstochowie. Tego dnia rozegrany zostanie pojedynek pomiędzy reprezentacjami Polski i Danii. Będzie to drugi sprawdzian dla „biało-czerwonych” przed tegorocznymi rozgrywkami Speedway of Nations, które zastąpią Drużynowy Puchar Świata. Start zawodów o godzinie 15.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Marek Cieślak – ikona reprezentacji Polski i Włókniarza Częstochowa
Z Żużlową Reprezentacją Polski wygrał prawie wszystko. Prawie, ponieważ od tego roku do życia powołano rozgrywki Speedway of Nations. Rozgrywki, w których trener naszej kadry, Marek Cieślak, chce zdobyć kolejne złoto do swojej kolekcji.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
LIST DO REDAKCJI Z PROŚBĄ O POMOC
Zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o pomoc w leczeniu i rehabilitacji mojego syna Filipa.
Czytaj więcej     Komentarze
aktualności
Muzeum w Zatorze
Zobaczyliśmy na własne oczy NAJWIĘKSZEGO NA ŚWIECIE RUCHOMEGO DINOZAURA!
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
LIST OTWARTY
Rada Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami „Za Niezależnym Życiem” rozumie sytuację osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin protestujących w Sejmie. Brak udzielania tej grupie adekwatnego do potrzeb wsparcia jest rażącą niesprawiedliwością społeczną.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Zaproszenie
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
„Pierwszy krok do samodzielności”
Częstochowska Fundacja Oczami Brata w partnerstwie z Fundacją Imago realizuje projekt pn. „Pierwszy krok do samodzielności” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączna wartość projektu to 1 781 779,20 zł.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
CZĘSTOCHOWA – PÓŁNOC, ANIOŁÓW, WYCZERPY, RZĄSAWY Zagrożenie śmieciowiskiem – protest mieszkańców
– Nie ma zgody na zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dopuszczający składowanie śmieci w naszej dzielnicy. Taki paragraf został naniesiony do planu, który aktualnie jest w procedowany. Jego wdrożenie może zakończyć się budową wysypiska lub przetwórni śmieci czy też składowiska odpadów niebezpiecznych. Dlatego nie możemy do tego dopuścić – tak mieszkańcy Północy, Aniołowa, Wyczerp i Rząsaw podsumowali spotkanie konsultacyjne z zastępcą prezydenta Częstochowy Mirosławem Soborakiem, które miało miejsce 7 maja 2018 roku w Zespole Szkolno−Przedszkolnym, przy ul. Połanieckiej 50 w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl