Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Poniedziałek, 22 kwietnia 2019
Leona i Łukasza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 21 (1368) 2018-05-24
  W NUMERZE:
» Wspomnienie o Legendzie Polskiej Piosenki Januszu Gniatkowskim w rocznicę Jego 90. urodzin
» SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
» W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
»  REGIONALNY KONKURS PRZYRODNICZO-PLASTYCZNY NA ZNACZEK pod tytułem: „ZWIERZĄTKO W MOIM DOMU”
» „MIŁOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE” 26 MAJA – DZIEŃ MATKI
» WIZYTA POSŁA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. ,,Polska jest jedna"
»  WERNISAŻ WYSTAWY MALARSKIEJ. „Z widokiem na Hutę. 90 lat połączenia Rakowa z Częstochową”
» Jubileusz Sławomira Czarneckiego
» Husaria. Broń Sarmacka
» Konferencja naukowa. Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
» 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Częstochowianie w walce o Ziemię Lubliniecką
» 99. rocznica utworzenia 7 Dywizji Piechoty
» HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY. Ulica gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
» Wizyty Marszałka Piłsudskiego w Częstochowie
»  BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Franciszek Ksawery Latinik (17.07.1879 – 29.08.1949)
» RODZINY CZĘSTOCHOWSKIE. Edmund i Marian Glińscy. Bracia w służbie Polsce
»  Kartki z kalendarza – kalendarium maja
» Kina, ogrody i kawiarnie, czyli przedwojenne życie Częstochowy
»  PIŁKA NOŻNA. Sędziowie pozbawili Raków trzech punktów
» „Mecz na głosy”: RKS Raków Częstochowa – GKS Olimpia Grudziądz
» Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny na Stadionie Śląskim
»  Bebetto AZS AJD z brązowym medalem mistrzostw Polski
»  PIŁKA NOŻNA. Podział punktów ze Ślęzą Wrocław
» ŻUŻEL. Drastyczna przegrana w Gorzowie
»  Plan na nowy sezon: walka o medale
» Absurd jako pozycja na zakończenie sezonu teatralnego
» 100-lecie Niepodległości – patriotycznie na Kresy
» Częstochowskie PiS uczciło pamięć Rotmistrza Pileckiego w 70. rocznicę jego śmierci
»  Hiperlaktacja co to jest i jak sobie z nią radzić?

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 21 (1368) z 2018-05-24
Gazeta Częstochowa
Wspomnienie o Legendzie Polskiej Piosenki Januszu Gniatkowskim w rocznicę Jego 90. urodzin
Stowarzyszenie Aktywny Senior AS, które od grudnia 2016 r. działa w dzielnicy Północ w Częstochowie, dzięki otrzymanej dotacji przez Urząd Miasta, przygotowało wieczór wspomnień poświęcony Januszowi Gniatkowskiemu w 90. rocznicę jego urodzin. Już dzisiaj zapraszamy na wielki koncert z okazji 90. urodzin Janusza Gniatkowskiego, z udziałem znanych artystów polskiej estrady, który odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej, 16 września 2018 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
SZKOLNICTWO WYŻSZE. Mamy w Częstochowie Uniwersytet
Z dniem 1 czerwca 2018 roku Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie stanie się Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza. Rozporządzenie o przekształceniu uczelni na ręce rektor prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej osobiście – w murach AJD – przekazał minister edukacji i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin. Obecni przy tym byli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – poseł Szymon Giżyński i senator Artur Warzocha, którzy swoimi działaniami wspierali społeczność akademicką w drodze do utworzenia Uniwersytetu. Studenci, którzy po 1 czerwca 2018 roku będą zdawać egzaminy, otrzymają już dyplomy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
XXII Konferencja Naukowo-Techniczna – ,,Bezpieczeństwo zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenach objętych antropopresją."
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
W SŁUŻBIE ŚRODOWISKU
O idei konferencji rozmawiamy z Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie, dyrektorem Andrzejem Babczyńskim.
Czytaj więcej     Komentarze
ekologia
REGIONALNY KONKURS PRZYRODNICZO-PLASTYCZNY NA ZNACZEK pod tytułem: „ZWIERZĄTKO W MOIM DOMU”
W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie odbył się XI Regionalny Konkurs Plastyczny, w którym wzięło udział 59 uczniów ze szkół podstawowych Gminy Mstów, Olsztyn, oraz Częstochowy. Dzieci z klas I-III miały narysować lub namalować swoje ulubione zwierzątko domowe.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
„MIŁOŚĆ PRZEZ CAŁE ŻYCIE” 26 MAJA – DZIEŃ MATKI
„Dobre czasy to nie te, w których się żyło, ale które się wspomina”. Wiesław Myśliwski
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
WIZYTA POSŁA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. ,,Polska jest jedna"
19 maja 2018 roku powiat częstochowski i powiat lubliniecki odwiedził poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa. Spotkania odbyły się w ramach projektu ,,Polska jest jedna". Przybyłych na spotkanie w Mykanowie powitał poseł Szymon Giżyński, szef Częstochowskiego Okręgu Prawa i Sprawiedliwości. Obecny był również poseł PiS Konrad Głębocki. Spotkanie zorganizowali: Sylwia Zasępa, asystentka poseł Lidii Burzyńskiej, przewodniczącej Zarządu Powiatu Częstochowskiego Ziemskiego PiS oraz radni powiatu częstochowskiego Grażyna Knapik i Ignacy Palutek.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
WERNISAŻ WYSTAWY MALARSKIEJ. „Z widokiem na Hutę. 90 lat połączenia Rakowa z Częstochową”
Pod takim tytułem odbył się tegoroczny, 14. Plener Hutniczy, organizowany przez ISD Hutę Częstochowa. 1 kwietnia 1928 roku wieś Raków, która należała do gminy Huta Stara, została przyłączona do Częstochowy.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Jubileusz Sławomira Czarneckiego
18 maja 2018 roku w Filharmonii Częstochowskiej miał miejsce uroczysty jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Sławomira Stanisława Czarneckiego, wybitnego kompozytora związanego z Częstochową.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Husaria. Broń Sarmacka
W dniu 12 maja 2018 o godzinie 13.00 w sali reprezentacyjnej Ratusza dyrektor Muzeum Tadeusz Piersiak dokonał uroczystego otwarcia wystawy ogromnej kolekcji Częstochowianina Krzysztofa Ledwonia, który poniósł wszystkie koszty jej urządzania. Po powitaniu zaproszonych gości i krótkiej prezentacji Hetman kolekcjonerów polskich Ryszard Janiak wręczył Krzysztofowi Ledwoniowi okolicznościową plakietę oraz dyplom Stowarzyszenia Kolekcjonerów Polskich.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Konferencja naukowa. Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte
11 maja 2018 roku w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Maskarada historyczna: Aleksander hr. Fredro i Napoleon Bonaparte zorganizowana w 225. rocznicę urodzin wybitnego polskiego komediopisarza XIX wieku Aleksandra hr. Fredry. Inicjatorem i organizatorem tego naukowego wydarzenia było Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie wraz z częstochowskim Oddziałem Towarzystwa oraz Centrum Handlowym Szembeka w Warszawie.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Częstochowianie w walce o Ziemię Lubliniecką
3 maja, to w polskim kalendarzu patriotycznym nie tylko święto narodowe Trzeciego Maja, ale także rocznica niezwykle ważnych wydarzeń z historii polskiego czynu niepodległościowego. Mowa o III Powstaniu Śląskim, w którym swój znaczący udział miało także społeczeństwo Częstochowy. Z różnych przyczyn, zarówno samo powstanie, jak i wkład częstochowian w jego sukces, nadal nie przebiły się do ogólnej świadomości lokalnego społeczeństwa. A przecież wydarzenia te rozgrywały się już zaledwie niecałe dwadzieścia kilometrów od Częstochowy… Z okazji kolejnej rocznicy warto zatem przedstawić zarys działań powstańczych na Ziemi Lublinieckiej, stanowiącej najbardziej wysuniętą na północ część Górnego Śląska.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
99. rocznica utworzenia 7 Dywizji Piechoty
Kilkanaście dni temu, 9 maja, minęła 99. rocznica utworzenia częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty. Została ona powołana do życia rozkazem Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego nr 8078/I z 9 maja 1919 roku. Zadanie jej sformowania przypadło Dowództwu Okręgu Generalnego Kielce, na którego terenie wyznaczono garnizony dla oddziałów dywizji.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
HISTORYCZNA MAPA CZĘSTOCHOWY. Ulica gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie
W ostatnich tygodniach Częstochowa wzbogaciła się o nową nazwę jednej z ulic położonych w centrum miasta. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej, decyzją wojewody śląskiego, nowym patronem dotychczasowej ul. Józefa Wasowskiego został gen. bryg. Janusz Gąsiorowski, ostatni dowódca 7 Dywizji Piechoty (1935–1939). W tym przypadku nie będzie przesadą stwierdzenie, że po 79 latach sprawiedliwości dziejowej stało się zadość.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Wizyty Marszałka Piłsudskiego w Częstochowie
Marszałek Józef Piłsudski to symbol odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 1918 r. Dzień 12 maja mocno splata się z historią pierwszego Marszałka Polski, pochodzącego z Zułowa. To w tym dniu 1926 r. rozpoczął zamach stanu, którego efektem była zmiana władzy w Rzeczypospolitej. 12 maja to również data śmierci słynnego Komendanta I Brygady Legionów Polskich, walczących w czasie I wojny światowej. Piłsudski zmarł w 1935 r. na raka wątrobowokomórkowego. W związku z 83. rocznicą jego śmierci pragniemy przedstawić jego wizyty w Częstochowie, które miały miejsce w czasie działalności konspiracyjnej oraz w okresie XX-lecia międzywojennego.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
BOHATEROWIE CZĘSTOCHOWY. Gen. dyw. Franciszek Ksawery Latinik (17.07.1879 – 29.08.1949)
Trzeci z kolei dowódca 7 Dywizji Piechoty był zawodowym oficerem armii austriackiej; spędził w jej szeregach trzydzieści dziewięć lat. Dożył osiemdziesięciu pięciu lat żywota. Urodził się 17 lipca 1864 w Tarnowie jako syn Antoniego (nauczyciela geografii w szkole ludowej oraz autora podręcznika szkolnego z tegoż przedmiotu) i Korneli z Romerów.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
RODZINY CZĘSTOCHOWSKIE. Edmund i Marian Glińscy. Bracia w służbie Polsce
Nie trzeba w zbyt wielu słowach dowodzić tezy, jak bardzo środowisko rodzinne i wychowanie wpływają na życiowe postawy, charakter i światopogląd jakim kierują się dorastające pokolenia. Wartości patriotyczne i chrześcijańskie wpojone i umocnione więzami rodzinnymi mogą być przekazywane nie tylko przez rodziców i dziadków, ale również rodzeństwo może w sobie zaszczepiać i umacniać miłość do Boga, Ojczyzny i bliźniego.
Czytaj więcej     Komentarze
historia
Kartki z kalendarza – kalendarium maja
3 maja 1377 r. – książę Władysław Opolczyk wystawił dokument o nadaniu braciom Jaśkowi i Niczkowi huty w pobliżu „naszego miasta Częstochowy”. Jest to pierwszy dokument, który potwierdza, że Częstochowa była miastem.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Kina, ogrody i kawiarnie, czyli przedwojenne życie Częstochowy
Dwudziestolecie międzywojenne kojarzy nam się z piękną kulturą, damami i opiekującymi się nimi dżentelmenami, rozwojem nowych form rozrywek oraz pierwszymi krokami mass mediów takich jak radio, które według niektórych przedwojennych „proroków”, miało nawet na dobre wyprzeć prasę z życia codziennego.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Sędziowie pozbawili Raków trzech punktów
Drużyna częstochowskiego Rakowa bezbramkowo na własnym stadionie zremisowała 19 maja 2018 roku z Olimpią Grudziądz w spotkaniu 32. kolejki Nice 1.Ligi. Wynik ten sprawia, że częstochowianie nie będą się już liczyli w wyścigu o Lotto Ekstraklasę. W drużynie gości całe spotkanie na ławce rezerwowych spędził były zawodnik Rakowa – Daniel Jesse Boateng.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
„Mecz na głosy”: RKS Raków Częstochowa – GKS Olimpia Grudziądz
Dariusz Kubicki (trener Olimpii Grudziądz): - Od początku spotkania było widać, że każdy z zespołów ma swój pomysł na wygranie meczu. Nikogo remis przecież nie zadowalał. Staraliśmy się wygrać na trudnym terenie, choć mieliśmy za mało atutów w ofensywie.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny na Stadionie Śląskim
Śląski Związek Lekkiej Atletyki oraz Stadion Śląski w Chorzowie byli organizatorami ogólnopolskiego mityngu lekkoatletycznego, który był generalna próbą przed Memoriałem Janusza Kusocińskiego (08.06).
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Bebetto AZS AJD z brązowym medalem mistrzostw Polski
Tenisistki stołowe Bebetto AZS AJD Częstochowa przegrały we wtorek 24 kwietnia na wyjeździe 0:3 rewanżowy mecz półfinałowy ekstraklasy. Podopieczne Miłosza Przybylika zakończyły sezon z brązowym medalem drużynowym mistrzostw Polski. Jest to 8 krążek zdobyty w historii klubu w najwyższej klasie rozgrywkowej (po cztery srebrne i brązowe).
Czytaj więcej     Komentarze
sport
PIŁKA NOŻNA. Podział punktów ze Ślęzą Wrocław
Skra Częstochowa zremisował z wrocławską Ślęzą 1:1 w spotkaniu 29. Kolejki o mistrzostwo trzeciej ligi, grupy trzeciej.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
ŻUŻEL. Drastyczna przegrana w Gorzowie
Zawodnicy forBET Włókniarza Częstochowa nie będą mile wspominać ostatniego, wyjazdowego, meczu ze Stalą Gorzów w niedzielę 20 maja. Podopieczni Marka Cieślaka ponieśli sromotną klęskę 37:53.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Plan na nowy sezon: walka o medale
SIATKÓWKA. Exact Systems Norwid Częstochowa wzmocniony
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Absurd jako pozycja na zakończenie sezonu teatralnego
Najnowsza premiera, przygotowana przez Teatr Dramatyczny im. A. Mickiewicza w Częstochowie to „Łysa śpiewaczka” Eugene Ionesco, awangardowego dramaturga pochodzenia rumuńskiego tworzącego w języku francuskim. Oprócz wystawionego na deskach teatru spektaklu do jego najwybitniejszych dzieł należą: „Lekcja” (1951), „Krzesła” (1952) i „Nosorożec” (1959).
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
100-lecie Niepodległości – patriotycznie na Kresy
W dniach 20 – 22 uczniowie klas mundurowych ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. J. Tuwima, Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego i Zespołu Szkół Technicznych brali udział w kilkudniowym wyjeździe edukacyjnym na Wileńszczyznę.
Czytaj więcej     Komentarze
Z WOKANDY
Częstochowskie PiS uczciło pamięć Rotmistrza Pileckiego w 70. rocznicę jego śmierci
W 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, delegacja częstochowskiego środowiska Prawa i Sprawiedliwości oddała hołd temu wielkiemu bohaterowi. Wiązankę kwiatów pod tablicą pamięci Rotmistrza Pileckiego, przy ul. Wolności, upamiętniającą pobyt w Częstochowie tego wielkiego patrioty, ofiary dwóch totalitarnych systemów – niemieckiego i sowieckiego – złożyli poseł Szymon Giżyński i senator Artur Warzocha.
Czytaj więcej     Komentarze
medycyna
Hiperlaktacja co to jest i jak sobie z nią radzić?
- radzi położna Monika Wójcik, ambasadorka kampanii i konkursu „Położna na medal”
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

ban_domy_6 kopia.jpg

MaxBramy-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

chemex.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl