Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 22 sierpnia 2019
Cezarego i Tymoteusza
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 18 (1417) 2019-05-02
  W NUMERZE:
»  PRZYRÓW. Komitet niezgodny z prawem? - czyli kontrowersje wokół kanalizacji
» Nowa porodówka otwarta w Blachowni
» RUSZYŁA GALERIA POD KASZTANEM
» DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Silni patriotyzmem i tradycją
» 14 i 15 kolejka spotkań Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej
» PROMOCJA RZĄDOWEGO PROGRAMU ,,NOWA PIĄTKA PIS"
» Młodzi piłkarze i piłkarki z województwa śląskiego wśród najlepszych w Polsce
» Grand Prix Polski para-badmintona. Wielki sukces uczennicy z Poczesnej
»  Grzegorz Skowronek fotografia reporterska (i migawki)
»  MYSZKÓW Finał „Nasz Talent” z niespodzianką
» Zgłoś położną w konkursie „Położna na medal”
»  Eksperymentalne rozwiązania w rehabilitacji
» MARSZ RÓŻOWEJ WSTĄŻKI
» TECHNIKUM NR 12 W PROGRAMIE WSPARCIA SZKÓŁ MON-U
» Wygrana w Toruniu z kontuzją Doyle’a w tle
» Obwodnica koło Woźnik - oddana do użytku
» 70 interwencji strażaków w weekend majowy
» Bezpłatny program o nazwie „Rehabilitacja i wspieranie aktywności ruchowej dla seniorów, mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2013 – 2017
»  Borynizacja wsi
» XXIV konkurs na publikacje „W rolnictwie można pracować bezpieczniej” rozstrzygnięty
» Pochodząca z Częstochowy Dominika została Miss Glamour Look International 2019

  Subskrypcja
Czytelniku !
Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości wpisz swój email:

Wydanie nr 18 (1417) z 2019-05-02
GMINY I POWIATY
PRZYRÓW. Komitet niezgodny z prawem? - czyli kontrowersje wokół kanalizacji
Niektóre gminy budują kanalizacje z pomocą Społecznych Komitetów, na które mieszkańcy wpłacają określone kwoty. Tak od blisko trzydziestu lat dzieje się w gminie Przyrów. Czy jednak takie Komitety działają zgodnie z prawem? I czy pobieranie przez nie pieniędzy od mieszkańców na podstawie umów jest zgodne z prawem? Wójt gminy Przyrów Robert Nowak twierdzi, że Komitety są prawnie usankcjonowane. Wątpliwości natomiast mają niektórzy mieszkańcy Sygontki i Julianki, gdzie 30 marca 2019 roku zakończono budowę sieci kanalizacji sanitarnej. Dzisiaj, tych opornych, którzy nie wpłacili pieniędzy na Komitet, straszy się odłączaniem od sieci.
Czytaj więcej     Komentarze
publicystyka
Nowa porodówka otwarta w Blachowni
20 miejsc czeka na pacjentki na oddziale ginekologiczno-położniczym z pododdziałem neonatologii w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni. Oficjalne otwarcie miało miejsce 15 kwietnia 2019 roku. 16 kwietnia rozpoczęło się przenoszenie z ginekologii pacjentek, które przebywały na oddziale komercyjnym, wykorzystywanym w czasie remontów.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
RUSZYŁA GALERIA POD KASZTANEM
Tradycyjnie, z dniem 1 maja, przed Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, pojawiła się stała wystawa prac malarskich członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Miejsce to artyści nazwali Galerią ,,Pod Kasztanem".
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Silni patriotyzmem i tradycją
KOZIEGŁOWY 2 maja 2019 roku, w wielkiej paradzie w Warszawie - w Biało-Czerwonym Korowodzie z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - gminę Koziegłowy, a tym samym region częstochowski, będzie reprezentował niezwykły ponad trzymetrowy Biały Orzeł, wykonany przez mieszkańców z wiórków drewna osikowego. Jego prezentacja miała miejsce 30 kwietnia w Osikowej Dolinie, przy ulicy Żareckiej w Koziegłowach. W odsłonięciu rzeźby uczestniczyła poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która zawsze pietyzmem podkreśla wartość polskiej kultury i tradycji. W uroczystości wzięły także udział panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Ziemianki” oraz młody zespół folklorystyczny.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
14 i 15 kolejka spotkań Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej
14 i 15 kolejka spotkań Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej w związku z Wielkanocą i majówką rozłożone zostały aż na trzy tygodnie. Niestety i tak nie udało się rozegrać wszystkich spotkań.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
PROMOCJA RZĄDOWEGO PROGRAMU ,,NOWA PIĄTKA PIS"
Wicewojewoda Robert Magdziarz zakończył prezentację programu rządowego Nowa Piątka odwiedzając 38 gmin północnej części województwa śląskiego, w tym na prośbę mieszkańców dwukrotnie gościł w Kłomnicach i Myszkowie. Łącznie w województwie śląskim busy odwiedziły 167 gmin. Spotkania z mieszkańcami pełne były zainteresowania, pytań i rozmów, gdzie wojewodowie oraz pracownicy urzędu mog
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Młodzi piłkarze i piłkarki z województwa śląskiego wśród najlepszych w Polsce
Znamy zwycięzców XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”! Drużyna z Częstochowy zajęła 3. miejsce w kategorii chłopców do lat 10.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
Grand Prix Polski para-badmintona. Wielki sukces uczennicy z Poczesnej
28 kwietnia 2019 roku w Imielinie w ramach Grand Prix Polski odbył się turniej para-badmintona na wózkach. Duży sukces odniosła uczennica Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Poczesnej Natalia GRZYB. Zawodniczka trenująca na co dzień w hali sportowej SP Poczesna w Ludowym Uczniowskim Klubie Sportowym (LUKS) „JEDYNKA” Częstochowa/Akademii Badmintona Roberta Mateusiaka (ABRM) Poczesna pod okiem nauczyciela/trenera Pawła Wiśniewskiego zajęła II miejsce i zdobyła srebrny medal w kategorii WH-1/WH-2.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Grzegorz Skowronek fotografia reporterska (i migawki)
„Fotografie są jak wspomnienia. Potrafią rozśmieszyć, gdy trzeba także wzruszają”. Do 19 maja 2019 roku w Miejskiej Galerii Sztuki jest prezentowana wystawa częstochowskiego fotografa Grzegorza Skowronka.
Czytaj więcej     Komentarze
GMINY I POWIATY
MYSZKÓW Finał „Nasz Talent” z niespodzianką
W niedzielę, 28 kwietnia 2019 roku, na scenie Myszkowskiego Domu Kultury w Myszkowie odbył się finał trzeciej edycji Powiatowego Festiwalu Muzycznego „Nasz Talent” im. Henryka Mitra. Występy dzieci stały na wysokim poziomie. Widownię zaskoczył występ starosty myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka. Głównym organizatorem Festiwalu jest powiat myszkowski, przy wsparciu przedszkoli i szkół oraz ośrodków kultury, działających w każdej gminie powiatu.
Czytaj więcej     Komentarze
sprawy społeczne
Zgłoś położną w konkursie „Położna na medal”
W środę 1 maja minął miesiąc od startu 6. edycji kampanii społeczno-edukacyjnej i konkursu „Położna na medal”, organizowanej przez Akademię Malucha Alantan. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości kobiet na temat opieki okołoporodowej oraz roli położnej. W ramach kampanii prowadzony jest konkurs, który wyłania położne, które wykazały się indywidualnym podejściem do rodzącej i dostosowały się do jej potrzeb. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są na stronie poloznanamedal.info. Mecenasem kampanii została marka Oktaseptal.
Czytaj więcej     Komentarze
edukacja
Eksperymentalne rozwiązania w rehabilitacji
Gra rehabilitacyjna, system wspomagania inhalacji dróg oddechowych oraz kamizelka oscylacyjna to przykłady nowatorskich rozwiązań z zakresu inżynierii biomedycznej zaprojektowanych przez naukowców z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego. Wynalazki zostały zaprezentowane m.in. podczas konferencji zorganizowanej w ramach Targów Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo, które odbywały się od 12 do 13 kwietnia 2019 roku.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
MARSZ RÓŻOWEJ WSTĄŻKI
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
TECHNIKUM NR 12 W PROGRAMIE WSPARCIA SZKÓŁ MON-U
Technikum nr 12, będące częścią Zespołu Szkół Technicznych, zakwalifikowało się do 3. edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej dla szkół ponadpodstawowych prowadzących certyfikowane klasy mundurowe.
Czytaj więcej     Komentarze
sport
Wygrana w Toruniu z kontuzją Doyle’a w tle
Żużlowcy forBET Włókniarza Częstochowa kontynuują dobrą passę. W niedzielę 5 maja o ligowe punkty „Lwy” rywalizowały na wyjeździe z zespołem Get Well Toruń. „Biało-zieloni” wygrali ten pojedynek 51:39. Było to ich trzecie zwycięstwo w tegorocznej PGE Ekstralidze.
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Obwodnica koło Woźnik - oddana do użytku
Czterokilometrowy odcinek oddanej do użytku drogi prowadzić będzie do węzła autostrady A1 i uwolni od ruchu tranzytowego centrum Woźnik
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
70 interwencji strażaków w weekend majowy
Miniony weekend majowy był pracowitym czasem dla częstochowskich strażaków. Mimo, iż znacząco zmalała już ilość pożarów suchych traw, których od początku roku odnotowaliśmy ponad 800 to pierwsze pięć dni maja przyniosły aż 70 interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej. Z liczby tej 28 zdarzeń to pożary w tym 18 pożarów suchych traw i nieużytków rolniczych. Ponadto strażacy interweniowali przy 35 miejscowych zagrożeniach oraz 7 alarmach fałszywych. Najpoważniejszymi interwencjami powstałymi podczas długiego weekendu były:
Czytaj więcej     Komentarze
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Bezpłatny program o nazwie „Rehabilitacja i wspieranie aktywności ruchowej dla seniorów, mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2013 – 2017
Skorzystać z niego mogą osoby powyżej 65. roku życia z niepełnosprawnością narządu ruchu. Na wszystkich, którzy zakwalifikują się do programu, czeka seria zabiegów dopasowanych do ich problemu zdrowotnego.
Czytaj więcej     Komentarze
kultura
Borynizacja wsi
SPOTKANIE Z WICEMINISTREM ROLNICTWA SZYMONEM GIŻYŃSKIM
Czytaj więcej     Komentarze
Rolnictwo
XXIV konkurs na publikacje „W rolnictwie można pracować bezpieczniej” rozstrzygnięty
Zakończyła się dwudziesta czwarta edycja konkursu adresowanego do dziennikarzy i osób, które w środkach masowego przekazu publikowały materiały popularyzujące zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych.
Czytaj więcej     Komentarze
Gazeta Częstochowa
Pochodząca z Częstochowy Dominika została Miss Glamour Look International 2019
Dominika Łowicka (w środku) jest pierwszą w historii konkursu Polką, która sięgnęła po koronę w wyborach Miss Glamour Look International. Tegoroczne wybory zakończyły się 25 lutego w Sta Cruz Cultural Center na Filipinach.
Czytaj więcej     Komentarze  Opcje
startuj z nami
dodaj do ulubionych
napisz do nas
napisz do nas

  Przeszukaj internet:


r e k l a m a


chemeks rek_in.jpg

Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl