Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 09 kwietnia 2020
Marii i Marcelego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
KULTURA / CZĘSTOCHOWA
Krzysztof Świertok świętuje 25 lat pracy na Jasnej Górze
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Z tej okazji w sobotę, 17 listopada o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze miał miejsce wernisaż prac artysty fotografika. Na uroczystość przybyli ojcowie paulini. Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, który w imieniu braci zakonnych przekazał artyście serdeczne gratulacje i podziękowania za twórczy przekaz tego, co dzieje się w Sanktuarium. Artystę zaszczycili także: generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, o. Jerzy Tomziński, były generał Zakonu o. Izydor Matuszewski, o. Eustachy Rakoczy i rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. Życzenia panu Krzysztofowi w imieniu senatora Artura Warzochy przekazała dyrektor biura Małgorzata Wróblewska-Borek, a w imieniu wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, posła Szymona Giżyńskiego – redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska. Jubilatowi serdeczności złożyli także liczni jego przyjaciele i znajomi.


– Na tej wystawie prezentuję 25 zdjęć na 25 lat. Chodzi o to, żeby pokazać mniej więcej, co robię na Jasnej Górze. Najstarsze zdjęcie ma 21 lat. Nie szukałem głębiej, chodziło mi o wizytę Ojca Świętego z 1997 r., jest takie zdjęcie, to jest stara fotografia analogowa. Wystawa oparta jest na takim kluczu, aby pokazać różne aspekty mojej fotografii. Zrobiłem ogrom pracy ze śp. prof. Zofią Rozanow, kiedy przygotowywaliśmy jedną z części katalogu zabytków – wtedy zrobiliśmy 18 tys. zdjęć przez pół roku. Robię zdjęcia architektury, pielgrzymów, ojców paulinów, wszystko. To jest taka moja fajna, wesoła codzienność” – opowiada Krzysztof Świertok.
Jak dodaje w swoją prace fotograficzną wkłada bardzo dużo energii. – Ja nie fotografuję tylko okiem, tam naprawdę musi pracować mózg, i pracuje resztą ciała – podkreśla jasnogórski fotograf – Nie fotografuję tylko tym jednym okiem, które przykładam do aparatu – drugie oko mam zawsze otwarte, widzę przestrzeń poza aparatem – zdradza tajniki swojej pracy.

Krzysztof Świertok, opowiadając, jak rozpoczęła się jego przygoda z Jasną Górą, mówi: – Zaczęło się od tego, że zdecydowaliśmy się z kolegą robić coś w rodzaju serwisu jasnogórskiego, tak niezależnie. Przyszliśmy z zewnątrz, porozmawialiśmy z o. Jerzym Tomzińskim, wtedy przeorem Jasnej Góry, i tak się zaczęło. Byliśmy taką firmą z zewnątrz. Później kolega zrezygnował, i nagle ktoś zaproponował, żebym został, i tak zostałem przez te 25 lat – wspomina artysta.

Krzysztof Świertok
Urodził się w 1962 r. Jest absolwentem częstochowskiej WSP (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). Już w liceum działał w towarzystwie fotograficznym i publikował swoje zdjęcia w lokalnej prasie. W czasie studiów udzielał się w studenckiej agencji fotograficznej; jest autorem zdjęć m.in. ze strajku 1981 r.

Od 1993 r. jako fotograf klasztoru jasnogórskiego utrwala zarówno wielkie uroczystości, jak i codzienność. Autor kilku wystaw zbiorowych i indywidualnych, w tym m.in. w Muzeum Polskim w Ameryce (Chicago). Jego zdjęcia zostały wykorzystane w kilkudziesięciu książkach. Ma na swoim koncie kilka autorskich albumów, m.in.: „Piękno świętości” (1998), poświęcony Jasnej Górze, „Na tęczy Jej uśmiechu...” (2007), odkrywający duchowe i estetyczne piękno narodowego sanktuarium, ze strofami poetyckimi Ernesta Brylla, „U stóp Matki” (2008), „Nowicjat w Leśniowie” (2008), „Tam bije serce Twoje” z poezją Ernesta Brylla. Jest stałym współpracownikiem Biura Prasowego Jasnej Góry – jego zdjęcia można oglądać na stronie www.jasnagora.com/galerie.


Za BPJG
Fot. UGR


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl