Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 02 kwietnia 2020
Franciszka i Władysława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA
W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Sacrum w reliefie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Czternastu artystów z Częstochowy i Kłobucka zaprezentowało 12 kwietnia swoje dzieła wykonane metodą reliefu (repujado). Ekspozycja pod tytułem „Blaski i cienie” jest dorobkiem cyklu warsztatów zorganizowanych przez absolwenta Studium Sztuki Sakralnej Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie Andrzeja Orlika oraz Dagmarę Knysak.


– Relief to technika, którą pasjonuję się od dawna. Jest ona dla artysty wyzwaniem, bowiem wymaga niezwykłej precyzji, cierpliwości, wręcz czułości. Ale końcowy efekt wynagradza trudy – mówi pomysłodawca warsztatów Andrzej Orlik.
Jak tłumaczy dr Marian Panek, znany częstochowski artysta, warsztaty miały na celu propagowanie techniki reliefu, czyli wytłaczania obrazów w metalowej folii, wcześniej przygotowanych zaprojektowanych w postaci linearnych czy światłocieniowych rysunków. Obrazy te są modelowane prostymi narzędziami w miękkiej materii aluminiowej. W ten sposób powstają płaskorzeźbione powierzchnie reliefowe, które są później patynowane różnymi werniksami – mówi Marian Panek. – Twórcy zaprezentowali dzieła o zróżnicowanej tematyce. W przeważającej większości są tu ikoniczne przedstawienia znanych obrazów sakralnych, ale także martwe natury, realistyczne portrety, pejzaże , abstrakcyjne kompozycje – dodaje Marian Panek.
W warsztatach uczestniczyła Agnieszka Osadnik z częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. – Relief to dla mnie nowa technika, bardzo dziękujemy Andrzejowi Orlikowi za pomysł wspólnych zajęć i przybliżenie nam tajników tej zapomnianej sztuki. Tworząc wypukłości powstaje dzieło dwuwymiarowe, folia jest materią migotliwą, budującą wiele niuansów. Relief można pokazać w także wkomponowany w deskę, co nadaje pracy głębszego wyrazu, drewno ociepla chłodną blachę – mówi Agnieszka Osadnik.
Komisarzem wystawy jest Stefan Sitkiewicz, prowadzący Klub Pasjonatów Plastyki w Kłobucku. – Tak dużej ekspozycje zbudowanej z techniki reliefu to w Częstochowie i okolicy jeszcze nie było. To jest okno na te sztukę. To bardzo stara technika, często służyła do dekoracji różnych sprzętów – mebli, luster czy ozdób. Stosowali ją już Inkowie i Persowie, potem pojawiła się w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, a teraz dzięki Andrzejowi Orlikowi jest w Częstochowie. To on jest pionierem tej sztuki, w dawnych czasach wytłaczał obrazy z tubek po paście mówi Stefan Sitkiewicz .
Prace wystawili: Andrzej Orlik, Stefan Sitkiewicz, Sebastian Połacik, Piotr Czarnecki, Dorota Orzełek, Jadwiga Kowalska, Grażyna Makles, Dagmara Knysak, Agnieszka Osadnik, Anna Przybicińska, Elżbieta Sosnowska, Irena Grzelak, Jolanta Małek, Dorota Krawczyk.

URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl