Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 31 marca 2020
Balbiny i Gwidona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
zdrowie
NOWATORSKIE WYROBY TYTONIOWE NIE SĄ LEKARSTWEM NA EPIDEMIĘ NIKOTYNIZMU
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Z związku z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu pragniemy zwrócić uwagę Polaków na dotychczasowe sukcesy Polski w walce z używaniem tytoniu. Między rokiem 1990 a 2015 sprzedaż tytoniu spadła ze 100 mld do 40 mld szt. papierosów.1 Dzięki temu w Polsce w szybkim tempie spadała liczba zachorowań i zgonów z powodu chorób odtytoniowych, w tym m. in. z powodu raka płuc i chorób układu krążenia.
Odbyło się to dzięki wdrożeniu udowodnionych naukowo interwencji zdrowia publicznego, do których należą: podnoszenie cen na wyroby tytoniowe, zakazy palenia w miejscach publicznych, kampanie edukacyjne, ostrzeżenia obrazkowe na paczkach, zakazy reklamy i promocji tych szkodliwych dla zdrowia wyrobów. Dlatego z zaniepokojeniem obserwujemy aktywności producentów wyrobów nikotynowych oraz organizacji z nimi powiązanych, którzy próbują podważyć te osiągnięcia sugerując, że Polacy nie potrafią funkcjonować bez nikotyny i że jedynym wyjściem z problemu jest sięgnięcie po tzw. „nowatorskie” wyroby tytoniowe, jak tytoń podgrzewany czy papierosy elektroniczne. Pragniemy podkreślić, że zarówno Światowa Organizacja Zdrowia jak i inne agendy rządowe w tym amerykańska FDA nie rekomendują tych wyrobów jako sposobu walki z epidemią palenia tytoniu.2 Te produkty nie są lekami mającymi pomagać w wyjściu z nałogu nikotynowego. Firmy tytoniowe nie mają w swoich celach strategicznych uwolnienia ludzi od uzależnienia. Tytoń podgrzewany czy e-papierosy są wyrobami konsumenckim o potencjalnie zredukowanej szkodliwości (na razie nieudowodnionej w długofalowych badaniach) mającymi zwiększyć wachlarz wyrobów nikotynowych funkcjonujących na rynku. Badania pokazują, że ich używanie przez młodzież prowadzi do częstszych prób palenia tradycyjnych papierosów.
Polska może w dalszym ciągu podążać drogą redukcji problemu następstw używania tytoniu podejmując działania, które sprawdzają się walce z tym nałogiem w innych krajach. Już 29 Państw wprowadziło lub jest w trakcie wprowadzania jednolitych opakowań zmniejszających atrakcyjność wyrobów tytoniowych czy podnosi, jak Australia czy Norwegia, sukcesywnie podatki zmniejszając dostępność cenową papierosów, wprowadza zakazy ekspozycji wyrobów w punktach sprzedaży jak Wielka Brytania oraz wprowadza rzeczywiste ograniczenia sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim (USA).


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl