Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 02 kwietnia 2020
Franciszka i Władysława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
INFORMACJE CZĘSTOCHOWA
Mini-rozmowy o ważnych sprawach
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Nie wylewajcie złości za okno, nie zaprzyjaźniajcie się z nią w swoich mieszkaniach. Odpuśćcie jej na chwilę, aby zobaczyć nowe możliwości. To, co Was męczy wypowiedzcie podczas spotkania z mediatorem sporów sąsiedzkich.
Kampania społeczna skierowana jest do mieszkańców dzielnicy Stare Miasto, ze względu na koncentrację właśnie w tej dzielnicy działań z zakresu organizowania społeczności lokalnej, prowadzonych przez Fundację Chrześcijańską „Adullam”. „O dzielnicy wiemy tyle, ile powiedzą nam jej mieszkańcy” - podkreślają Dina Lewandowska i Anna Klim-Jaworska.

Spotkania będą odbywały się w podwórkach Starego Miasta. Przebieg i wyniki rozmów posłużą jako pogłębienie diagnozy dzielnicy oraz bardziej przybliżą potrzeby mieszkańców. Spotkania z mediatorem sporów sąsiedzkich przybiorą formę podwórkową, tak aby mieszkańcy „na swoim” terenie mogli rozwiązać sprawy konfliktowe, które choć nieuniknione, nie muszą trwać w nieskończoność i sprawiać, że żyje się trudniej. A skoro „przebaczyć wystarczy tylko raz, a nienawidzić trzeba codziennie” jak głosi jeden z cytatów, to dlaczego tak łatwo wpadamy w konfliktową matnię, z której sami nie potrafimy lub nie wiemy jak się wydostać? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w trakcie podwórkowych „mini-rozmów”.

Na wybranych przykładach możemy stwierdzić, że zadbanie o relacje w najbliższym otoczeniu, o oczyszczenie swojego słownictwa z mowy nienawiści, pomaga lepiej funkcjonować w środowisku lokalnym. „Z takim nastawieniem prowadzone są mediacje. Z racji ich nietypowej formy, bazuję przede wszystkim na szukaniu oparcia we własnych zasobach i rozpatrywaniu sytuacji konfliktowych jako punktu granicznego, kiedy jeszcze mamy wpływ na to, w którą stronę konflikt się potoczy” - podkreśla Klim-Jaworska. Z jednej strony charakterystyczna zabudowa Starego Miasta, układ podwórek i bliskość zabudowań sprzyja budowaniu więzi, z drugiej strony duża rotacja lokatorów sprawia, że trudno te relacje utrzymać.

Pogłębione konsultacje i spotkania animacyjne z mieszkańcami będą trwały od czerwca do października, a ich efekty będą widoczne w postaci inicjatyw sąsiedzkich, bazujących na pozytywnym przekazie i budowaniu zdrowych relacji, które będą rozkwitać w trakcie wspólnej pracy.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Stare Miasto – Nowe Życie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, powierzonego do realizacji przez Gminę Miasto Częstochowa.

Szczegóły spotkań można znaleźć na fanpage'u Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam"


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl