Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 02 kwietnia 2020
Franciszka i Władysława
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Jura ROK Festiwal w sercu Kłobucka
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Gmina Kłobuck była gospodarzem 5. edycji Jura ROK Festiwalu, czyli dorocznego święta folkloru zainicjowanego i koordynowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.


Do realizacji tegorocznej edycji Festiwalu na zasadzie partnerstwa przystąpiło 13 Gmin: Olsztyn, Niegowa, Kłomnice, Poczesna, Janów, Lelów, Koniecpol, Przyrów, Kruszyna, Kamienica Polska, Wręczyca Wielka oraz Dąbrowa Zielona.

Na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku zaprezentowali się: Zespół Kłobuczanie i Przedszkolaki z Gminy Kłobuck, dziecięca grupa mażoretek oraz Zespół Śpiewaczy Wręczynki z Wręczycy Wielkiej, Zespół Śpiewaczy Klepisko oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki” reprezentujący Gminę Kłomnice. Z Gminy Niegowa zaprezentował się Teatr Straszydło, z Gminy Olsztyn Zespół Folklorystyczny z Turowa, a z Gminy Kruszyna Zespół wokalny Ale! Babki. Gminę Lelów reprezentował Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, Gminę Dąbrowa Zielona: Zespół Śpiewaczy Lipowianki oraz Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki. Z Gminy Kamienica Polska - Zespół Folklorystyczny „Kamienica”, z Gminy Przyrów - Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”. Gminę Poczesna reprezentował Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie", a Gminę Janów - Zespół Folklorystyczny Janowianie. Na zakończenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka ze spektaklem pt. "Noc Kupały".
Dodatkowo w ramach Dnia Rodziny Grupa Teatralna sMOK zaprezentowała przedstawienie pt. "Pinokio".
Festiwal był również okazją do promocji Śpiewnika Ludowego Koła Gospodyń Wiejskich z Lusławic, opracowanego i wydanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Festiwalowi jak co roku towarzyszył także konkurs „Legendy Jury”, czyli jurajskich legend, baśni, podań oraz dwa konkursy plastyczne, dla dzieci „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku” i Jurajski Konkurs Plastyczny dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań".
Gwiazdą wydarzenia był zespół Rzoz, grupa rockowa, łącząca muzykę rockową z poezją góralską. Założycielem zespołu jest Bartłomiej Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej. Podczas występu poza skrzypcami, perkusją i gitarami zespół wykorzystywał również dudy podhalańskie, drumlę i piszczałki.
R


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl