Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 31 marca 2020
Balbiny i Gwidona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
felieton
PERYSKOP. Bitwa o Westerplatte
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora

Kto by przypuszczał, że po 80. latach, i to już w okresie wolnej Polski, przyjdzie nam być świadkami kolejnego boju o Westerplatte. Na szczęście, póki co, przebiega on w sposób pokojowy i miejmy nadzieję, że tej granicy nie przekroczy.
Nie wiedzieć czemu nasze doświadczenia z różnego rodzaju świętami narodowymi czy rocznicami nie napawają nas do zbytniej wylewności. Niestety, większość z naszych powstań kończyła się porażką, ale nawet i te, które przyniosły nam sukces, też nie wywołują u nas euforii. Na szczęście coraz częściej wywieszamy naszą biało-czerwoną flagę, i chociaż daleko nam do tych krajów, które tylko czekają na jakąkolwiek okazję, aby się zabawić, to kierunek jest dobry.
Niestety coroczne problemy z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zapewne są niezrozumiałe dla większości społeczeństwa i dają amunicję tym, którzy uważają, że nadmiar demokracji też czasem jest szkodliwy. Co prawda te obchody równie dobrze można by przenieść chociażby do Wielunia, na który niemieckie bomby spadły nawet wcześniej niż na Westerplatte, ale gdański półwysep to miejsce naszej chwały i trudno sobie wyobrazić, aby zniszczyły to nasze dzisiejsze spory. Za to rocznicowe problemy z pewnością ucieszyłyby niejednego nazistę szturmującego to miejsce 80 lat temu. Na szczęście z racji upływającego czasu jest to raczej już mało prawdopodobne.
Obrońcy z 1939 roku mieli stawiać opór przez 12 godzin, a walczyli 7 dni, dając przykład odwagi i prawdziwego męstwa. Nasze spory rocznicowe trwają już znacznie dłużej, ale, niestety, nie jest to powód do dumy. Westerplatte to nasze narodowe Termopile i zapewne decydujący głos w sprawie corocznych obchodów powinien być przypisany władzom państwowym, a co do doświadczeń obecnych władz Gdańska w dziedzinie obronności, to z pewnością za najlepszy przykład niech posłuży zakup za 150 tys. dzieła Joanny Rajkowskiej „Rydwan”. Ów projekt podobno zrodził się w głowie artystki podczas snu.

ANNA GAUDY


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl