Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 04 kwietnia 2020
Wacława i Izydora
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
wywiady
Pielęgniarstwo to powołanie
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Renata Wróż od ośmiu lat uczy zawodu pielęgniarki w Wyższej Szkole Zarządzania. Jest też pielęgniarką oddziałową z oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Miejskiego Szpitala Zespolonego. Z Panią Renatą Wróż rozmawiamy podczas konferencji naukowo-szkoleniowej w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie pt. „Rola pielęgniarki w ochronie zdrowia”Zawód pielęgniarki jest na pewno zawodem bardzo pięknym, ale z drugiej strony odpowiedzialnym i trudnym. Jakie predyspozycje charakterologiczne powinny posiadać osoby wykonujące tę pracę?
– Tak, nie każdy może być pielęgniarką lub pielęgniarzem. Jest to zawód podniosły, ale trudny i wymagający szczególnych predyspozycji. Oprócz rzetelnego wykształcenia, osoby muszą wykazywać się takim cechami, jak: empatia, pasja, serdeczny stosunek do drugiego człowieka. W każdym chorym musimy dostrzegać pacjenta i nie tylko zaspokajać jego potrzeby psychospołeczne, ale pochylić się nad nim ze szczególną dbałością. Wykazać zrozumienie, otulić swą serdecznością. Pacjenci często są zagubieni, oprócz instrumentalnych czynności oczekują od nas zainteresowania, ciepłego podejścia, troskliwości.

Po prostu serca…
– Nasz zawód zalicza się do grupy zawodów opiekuńczo-leczniczych, ale mamy też duże kompetencje, praktycznie czynnie uczestniczymy w procesie leczenia, bo jesteśmy członkiem zespołu terapeutycznego, osobami na pierwszej linii frontu. I tego od nas pacjenci oczekują, połączenia świadomego uczestniczenia w procesie leczenia z pielęgnowaniem na najwyższym poziomie. Często chorzy nie dopytają lekarza o sprawy dla nich intrygujące i ważne, bo, albo się wstydzą, albo zapomną. Wówczas zwracają się do pielęgniarek. Oczywiście pielęgniarki nie wchodzą w kompetencje lekarza, ale są posłannikiem w uzyskaniu tych informacji. Pacjenci do nas mają większą śmiałość, większe zaufanie, bo to my na co dzień się nimi opiekujemy. Postrzegają nas jako osoby im bliskie.

Podczas konferencji sporo mówiło o stresie. Pani jako nauczyciel zawodu zapewne musi przygotować studentów do skutecznego radzenia sobie z tym problemem.
– Ja jestem taką osobą, która nie zdążyła się wypalić zawodowo, bo kocham to, co robię. Oddaję się pracy z pasji, bo to zawód, który jest powołaniem. Swą wiedzą, tym, co wykonuję na co dzień, dzielę się ze swoimi studentami. Praca przynosi mi satysfakcję. Oczywiście są różne momenty, czasami jest bardzo ciężko, że chce się wziąć torbę i wyjść, ale z drugiej strony to jest część naszego życia, spędzonego w szpitalu i na uczelni. Jeśli się kocha to, co się robi, to można się realizować i przekazywać swą pasję studentom, zarażać ich. I staram się ich zarażać empatią. Traktowanie zawodu z pasją i miłością pomaga unikać stresu.

Wyższa Szkoła Zarządzania kształci pielęgniarki od 15 lat. Ciągle jednak ich brakuje.
– Tak, mamy bardzo duży deficyt, zwłaszcza w naszym regionie. To efekt zmiany systemu kształcenia. Nie było w pewnym okresie szkoły, która by uczyła zawodu pielęgniarki. Teraz zaczął się boom. Do dwóch prywatnych uczelni dołączyła uczelnia państwowa, więc myślę, że będzie lepiej. Często studenci po ukończeniu uczelni wyjeżdżają do innych miast lub za granicę. Ale gros pozostaje i powoli rynek pracy się wypełnia. Mamy dużo studentów, to bardzo mili ludzie. Cenią sobie praktyki zawodowe, bo gdy trafiają pod nasze skrzydła, wówczas w warunkach pracy z prawdziwym pacjentem wiele się uczą. A ja mogę wówczas zweryfikować czego się nauczyli w szkole, mogę też poprawić pewne niedociągnięcia, braki. Praktyki to rzeczywista nauka. Inne jest podejście do manekina, inne do człowieka, gdzie jest bezpośredni kontakt, musi być słowo, dialog i zainteresowanie.

Dziękuję za rozmowę.

URSZULA GIŻYŃSKA


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl