Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 09 kwietnia 2020
Marii i Marcelego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA
Parkingowy Armagedon
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Wokół naszych bloków zapanował totalny chaos. Nie mamy gdzie zaparkować samochodów, za każdym razem trzeba polować na miejsce pod blokiem. By je zdobyć, musimy krążyć w kółko pół godziny. A tak w ogóle czujemy się jak w klatce. Ściśnięci i zablokowani – opowiadają mieszkańcy z ulic Armii Krajowej 66, których władze Częstochowy uszczęśliwiły na siłę budową aqua parku, tuż obok ich domów.Powstaje on obok kompleksu basenów napowietrznych, w miejscu nieprzystosowanym infrastrukturalnie do takiej olbrzymiej inwestycji. W efekcie, od wielu miesięcy teren wokół bloków jest rozkopany i panuje tam zamęt, który bardzo denerwuje mieszkańców i utrudnia im codzienne życie.
Kłopoty zaczynają się już przy jedynym wjeździe na osiedle – przy Hali Polonia. Są tam trzy pasy ruchu – dwa wyjazdowe, jeden na wjazd. Oba są nieoznakowane i wyjeżdżające w ciągu samochody zajmują dwa pasy, tworząc zatory i korki. Mieszkańcy w godzinach szczytu muszą zatem zaciskać zęby, bo w nieskończoność czekają na wjazd na przydomowy parking lub wyjazd do miasta.
Aktualnie (po publikacji artykułu na portalu społecznościowy „Gazety Częstochowskiej” i interwencjach mieszkańców) przy wjeździe sytuacja nieco się poprawiła – przejście dla pieszych zostało pomalowane od nowa, natomiast nadal renowacji wymagają pasy poziome wyznaczające odrębne
pasy ruchu do skrętu w lewo i w prawo. Wciąż też trwa koszmar polowania na miejsca parkingowe przed domem. Ten horror pomnaża kolejna innowacja, tym razem ze strony Spółdzielni ,,Nasza Praca”, czyli dwupasmowa droga przeciwpożarowa, budowana wzdłuż ulic dojazdowych do domów.
– Jest to zgodne z przepisami, jednak ta droga ma dwa pasy ruchu, a obok droga dojazdowa do parkingów – jeden pas. Obie dzieli gęsty pas słupków. Drogą przeciwpożarową aktualnie poruszają się ciężarówki i auta budowlane. Samochody mieszkańców nie mają takiego prawa. Nie możemy też parkować na placu włączonym obecnie pod użytek strażaków. Jak zatem mamy się poruszać pojazdami? – pytają mieszkańcy.
W praktyce obecny osiedlowy układ komunikacyjny wymaga od kierowców umiejętności ekwilibrystycznych. – Wygląda to tak: jeden samochód wjeżdża i blokuje wyjeżdżający. Wówczas na gwałt jeden z nich musi znaleźć wolne miejsce na miniparkingu obok. Cud, jeśli jest jakieś miejsce, bo wówczas można tam wjechać i przepuścić drugi samochód. Gorzej jest, gdy miejsca brak – opowiada mieszkaniec Artur Sierpiński.
Mało wesoła jest też sytuacja na parkingach przed domami. – Są to niewielkie miejsca, gdzie można postawić zaledwie kilka samochodów. Auta parkują więc jeden obok drugiego, blokując się nawzajem. By wyjechać, trzeba szukać właściciela pojazdu – dodaje pan Artur. Sprawy miejsc parkingowych nie rozwiązują także wprowadzone przez Spółdzielnię ,,Nasza Praca” identyfikatory samochodowe dla mieszkańców, bo przecież aut od tego nie ubędzie.
Przykre, że kłopoty mieszkańców niezbyt obchodzą władze miasta. Interwencje w magistracie nie przynoszą żadnych efektów. – Rzecznik prasowy Urzędu Miasta każe mieszkańcom uzbrajać się w cierpliwość, bo na potrzeby aqua parku budowany jest parking, który będzie za rok oddany. Jest on usytuowany przy kompleksie plażowym, bo oba ośrodki mają być połączone. Sęk w tym, że odległość z tego przyszłego parkingu do naszych domów wynosi około 300–400 metrów. Jakie to będzie ułatwienie dla starszych osób czy matek z dziećmi, które wracają z zakupami? Będą musiały te ciężary dźwigać taki kawał drogi. Ten pomysł to absurd i nieliczenie się z potrzebami mieszkańców. Parking przecież nie będzie dla nas, ale dla osób korzystających z pływalni. Poza tym wszelkie zmiany dotyczące bezpośrednio mieszkańców decydenci realizują bez konsultacji społecznych – konkluduje Artur Sierpiński.
Pan Artur Sierpiński założył grupę na Facebooku, na której informuje o problemie.UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl