Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Czwartek, 09 kwietnia 2020
Marii i Marcelego
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
felieton
PERYSKOP - Okruchy stołu pańskiego
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Zapewne większość z nas pamięta z lekcji historii, że to Grecja uważana jest za kolebkę demokracji, i chociaż podobno nikt nie wymyślił nic lepszego, to z pewnością niektóre mankamenty tego systemu ciążą jej do dzisiaj. Jak wiemy żyjący w 4 w. p.n.e. filozof Diogenes zapewne już wówczas dostrzegł niektóre z nich.
Wiemy to z opowieści, gdy leżącego rannego filozofa spostrzegł jego znajomy i zaczął odpędzać siedzące na jego ranach muchy. Wówczas resztkami sił Diogenes wyszeptał „Po co je odganiałeś? Te były już nażarte, i tylko siedziały syte. Teraz przylecą nowe, głodne”. Oczywiście tej opowieści nie można traktować dosłownie, ale zawsze jakiś morał, nawet po ponad 2 tys. lat można z tego wyciągnąć.
Niedawna sprawa z lotami marszałka Kuchcińskiego stała się pretekstem do dyskusji. W przypadku opowieści o Diogenesie z racji upływu czasu informacji mamy niewiele. Na szczęście zdecydowanej większości wyborców dane było doświadczyć osobiście niemal wszystkich rządów III R.P., i zapewne oskarżenia ze strony posła Nitrasa nie zrobiły na nich większego wrażenia. By zbyt daleko nie sięgać możemy spojrzeć bliżej na poprzedników, którzy niemal jak za króla Sasa jedli, pili i popuszczali pasa. Zapewne w tych okolicznościach nie dziwi kreatywność Jacka Rostowskiego, który pomimo ogromnego wzrostu zadłużenia funduje dla znajomych królika liczne ciepłe posadki, jak chociażby w powołanej przez jego ekipę spółce Polska Elektrownia Atomowa, gdzie pan Graś wraz z zarządem potrafili zarobić do stu tys. zł miesięcznie, i chociaż to wynagrodzenie sprzed kilku ładnych lat, to do dzisiaj robi wrażenie. Mimo że cała ta fanaberia kosztowała nas ponad 180 mln zł, to nie wyznaczono nawet lokalizacji dla tej potrzebnej inwestycji. Jak dobrze wiemy chociażby z filmu „Miś”, duże pieniądze zarabia się na drogich i legalnych interesach. Zwykły Kowalski miał się natomiast cieszyć z zapowiadanego eldorado z gazu łupkowego, z którego wpływy miały nas uczynić pięknymi i bogatymi przynajmniej na emeryturze. Jak pokazało życie mieli do zaproponowania tylko podniesienie wieku emerytalnego oraz grabież pieniędzy z OFE.


ANNA GAUDY


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl