Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Sobota, 04 kwietnia 2020
Wacława i Izydora
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI
Siedziba w historycznym budynku
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Nadleśnictwo Koszęcin swoją siedzibę ma w zabytkowym dworze wzniesionym w 1810 roku.


Budowniczym obiektu w stylu klasycystycznym był właściciel majątku Koszęcin Fryderyk Ludwik książę zu Hohenlohe-Ingelfingen ze Sławęcic, pruski generał wywodzący się z magnackiego rodu Hohenlohe z Ingelfingen z Bawarii, a projektantem – architekt Fryderyk Wilhelm Degner.
Pierwowzorem dworu był pałac, będący siedzibą rodową ówczesnych właściciel Koszęcina, położony w nieopodal rozpościerającym się parku w stylu angielskim. Obiekt postawiono z cegły, na planie prostokąta; natomiast w późniejszym okresie dobudowano skrzydła od strony podwórza. Dach z niewielkimi lukarnami pokryto dachówką. Elewacja frontowa jedenastoosiowa z portykiem wspartym na czterech kolumnach, zwieńczonych trójkątnym przyczółkiem. Elewację zachodnią tworzy portal flankowy z dwiema kolumnami, nad którym niegdyś widniał herb rodu Hohenlohe. W obszernych piwnicach do tej pory widoczne są dobrze zachowane oryginalne, ceglane sklepienia łukowe.
Budynek przeznaczony był na siedzibę Zarządu Dóbr Książęcych, które obejmowały na początku XIX wieku około 26 tys. ha gruntów, z czego ponad połowę stanowiły lasy. Mieścił się tam również utworzony specjalnie do nadzorowania lasów i łowiectwa Książęcy Urząd Leśny, który funkcjonował do stycznia 1945 roku.
Po wojnie budynek przejęła polska administracja leśna, w latach 1951–1956 mieściła się tu siedziba tzw. Małego Regionu Lasów Państwowych, a od 1956 roku budynek stanowi siedzibę Nadleśnictwa Koszęcin. W 1960 roku budynek uzyskał status zabytku, poprzez wpis do rejestru. I następnie przeszedł modernizację, miedzy innymi remont dachu i wymianę stolarki. Znacznie później, w 2003 roku został wykonany remont pomieszczeń biurowych wraz z częściową przebudową, odnowiono także elewację zewnętrzną.
W 2006 roku siedziba Nadleśnictwa Koszęcin została zwycięzcą konkursu „Przeglądu Leśniczego”, pod patronatem ówczesnego Dyrektora Generalnych Lasów Państwowych Andrzeja Matysiaka, na najstarszą siedzibę nadleśnictwa Lasów Państwowych. Nagrodę wręczono 15 czerwca 2007 roku. Warto tu dodać, że w całym kraju istnieje blisko siedem tysięcy leśniczówek oraz nadleśniczówek, z których znaczna część to obiekty o znaczeniu historycznym. Ideą konkursu jest promocja tego dziedzictwa kulturowego.
W latach 2015–2017 budynek przeszedł gruntowną modernizację pod nadzorem konserwatora Zabytków, która przywróciła mu pierwotny wygląd. Na dach powróciła dachówka ceramiczna, stolarka i elewacja zewnętrzna zyskały dawne piękno. Dokonano też wymiany stropu oraz przebudowano wnętrze budynku. Przywrócono do użytkowania urokliwe piwnice, które wykorzystano na wystawienniczą izbę historyczno-przyrodniczą oraz cele edukacyjne. Zmodernizowano system ogrzewania biurowca, zaplecza socjalnego i garaży, wymieniając go na ekologiczne pompy ciepła. Gruntownej przebudowie poddano także nieużytkowane poddasze, adaptując je na potrzeby sali konferencyjnej. Zmodernizowano budynki gospodarcze, garaże, wybrukowano dziedziniec.
Powierzchnia budynku po przebudowie wynosi łącznie 1236 m2, w tym piwnice – 243 m2, parter – 557 m2, poddasze – 436 m2. Cała Kubatura to 5802 m3.

Na podstawie Nadleśnictwo Koszęcin


UG


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl