Znajdź:
  
Jedyny tygodnik regionalny z tradycjami. Rok założenia 1909.
Zaloguj się
Nowe konto
Wtorek, 31 marca 2020
Balbiny i Gwidona
kultura   aktualności   historia   ekologia   medycyna   turystyka   sport   felieton   wizytówki firm   archiwum(450-479)   sprawy społeczne   zdrowie   gospodarka   edukacja   wiadomości   informacje   publicystyka   GMINY I POWIATY   polityka   wywiady   INFORMACJE CZĘSTOCHOWA   INFORMACJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   WYDARZENIA CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE CZĘSTOCHOWA   INTERWENCJE REGION CZĘSTOCHOWSKI   finanse   ubezpieczenia   Rolnictwo   Budownictwo   MOTORYZACJA   ROLNICTWO   Z WOKANDY   Gazeta Częstochowa   RODO   FELIETON. CZĘSTOCHOWSKI PATRIOTA   KULTURA / CZĘSTOCHOWA   

  Nr 46 (1445) 2019-11-21
  W NUMERZE:
» Święto Niepodległości w Częstochowie – 2019
»  Zaduszkowa zaduma nad Ofiarami Katynia i Smoleńska
»  DĄBROWA ZIELONA. Otwarcie pracowni przyrodniczo-ekologicznej
» EKOLOGICZNE PUBLIKACJE. „Rzeka Warta od źródeł do ujścia. W fotografiach i liczbach”
»  EKOLOGICZNE MIASTO. Jeżo-strefy w Częstochowie
» O SMOGU W PRZEDSZKOLACH
»  PROKURATORSKIE ŚLEDZTWO. Czy prezydent Matyjaszczyk odpowie za niedopełnienie obowiązków?


r e k l a m a
Autozamki-2013-11(1x1).jpg

Kulas-internet-2017-3.jpg

autokarowe.jpg

Konstal-2016-01-net.jpg

herb_klubu.png

inter.jpg

styks.jpg

RFG Logo 3 Ainter.jpg

wagner.jpg

Robotex-net.jpg

PKS_INTE.jpeg

polontex 2016-04 265x351.jpg

Agro-bud-2019_NET.jpgr e k l a m a
Rolnictwo
Święto smaków czyli Bitwa Regionów
  wersja do druku            wyślij link znajomemu            inne artykuły tego autora
Koło Gospodyń Wiejskich z Gorzykowa Wielkopolskiego zwyciężyło w ogólnopolskich konkursie Bitwa Regionów organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zwycięska drużyna przygotowała nadzianą roladę z kaczki w towarzystwie gołąbków z modrej kapusty. Drugie miejsce przypadło kołu gospodyń wiejskich w Kłaninie w województwie zachodniopomorskim za gołąbki z rybką w lesie, gołąbki w dwóch smakach. Na podium znalazło się także koło gospodyń wiejskich „Luba” z Lubajn w województwie warmińsko-mazurskim za „lubę” mazurską, czyli roladę ziemniaczaną z sosem kurkowym.


Profesjonalne jury składające się z zawodowych kucharzy wyróżniło także KGW w Olendach z woj. podlaskiego za „oszukanego” królika oraz KGW Wilków z woj. dolnośląskiego za tort ziemniaczany z dziczyzną. Województwo śląskie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelcu, które przygotowało staropolską kaczkę faszerowaną.
W tym roku w konkursie wzięły udział 784 Koła Gospodyń Wiejskich. W piątej edycji konkursu to rekordowa liczba. Do konkursu zgłosiło się dziesięciokrotnie więcej kół gospodyń w porównaniu z rokiem ubiegłym.
– Czymś szczególnym jest rozkwit kół gospodyń wiejskich. Dobrze służycie naszej Ojczyźnie. Dobrze służycie rozwojowi Polski – podkreślał obecny na uroczystości wręczenia nagród Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
– Rozwój społeczności lokalnych zależy w dużej mierze od aktywności kobiet i bardzo się cieszę, że koła gospodyń tak dobrze się rozwijają – powiedział minister.
- To wydarzenie integruje społeczności lokalne. Pozwala na spotkania, wzajemną wymianę doświadczeń. Dziś tak bardzo w Polsce potrzebujemy sposobów byśmy wszyscy mogli być razem. Tym właśnie jest Bitwa Regionów. Nazwa nieco przewrotnie podkreśla rywalizację, ale tak naprawdę pozwala nam jednoczyć się wokół stołu. – mówił Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Pięta.
Konkurs jest przeprowadzany w trzech etapach. Pierwszy to weryfikacja nadesłanych zgłoszeń w Oddziałach Terenowych KOWR. Kolejny to przygotowanie i prezentacja potrawy podczas wydarzeń organizowanych w każdym województwie. Na finałowej gali w Poznaniu spotkało się 16 drużyn reprezentujących wszystkie województwa w Polsce. Konkurs odbywał się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, którego podczas rozdania nagród reprezentowała szefowa kancelarii Halina Szymańska. Gratulacje finalistkom złożyła także minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.


r


 Komentarze:
brak komentarzy
Musisz być zalogowany żeby dodawać komentarze do artykułów

o gazecie | redakcja | archiwum | forum | reklama
"Gazeta Częstochowska" - Tygodnik Regionalny. Wydawca: Gazeta Częstochowska sp. z o. o.
Adres redakcji: ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa tel. (0-34) 366-37-11, fax. 324-65-73,
e-mail: redakcja@gazetacz.com.pl, WWW: http://www.gazetacz.com.pl